Česko a Slovensko: Zlodějské velmoci EU

ČTK, eko
24. 4. 2006 17:00
Praha - Česká republika a Slovensko drží v Evropské unii primát ve škodách způsobených krádežemi v obchodech.

Zatímco ve 25 zemích Evropské unie činí loňské ztráty způsobené krádežemi v průměru 1,25 procenta obratu obchodníků, tak v ČR a na Slovensku je to 1,4 procenta.

Druhá příčka na žebříčku maloobchodní kriminality patří Velké Británii (1,38 procenta) a třetí Maďarsku a Portugalsku (1,36 procenta). Naopak nejpoctivější jsou zákazníci v Rakousku, kde škody obchodníků činí 0,95 procenta obratu. Vyplývá to z průzkumu britské společnosti Centre for Retail Research, který dnes ČTK poskytlo sdružení Europokladny.

Z obchodů se ztrácí za miliardy

Například od června 2004 do loňského června podle britské studie zmizelo z českých obchodů zboží v hodnotě 13,04 miliardy korun, což bylo o zhruba jedno procento více než o rok dříve. Zákazníci ukradli zboží za šest miliard korun, zaměstnanci obrali své zaměstnavatele o další 4,2 miliardy korun a dodavatelé odcizili věci za 750 milionů korun. Zbylou ztrátu studie přičetla chybám uvnitř obchodních společností.

Stamilionové škody způsobují zloději každoročně například společnosti Ahold Czech Republic, která v ČR provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova.

"Krade se prakticky vše, hlavně ale elektronika, alkohol, kosmetika či oděvy. Měli jsme i případ muže, který u nás ve velkém kradl lyže," řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Ahold Kateřina Černá, podle které část krádeží připadá i na zaměstnance obchodního řetězce. 

Dodala, že nejvíce krádeží obchodníci zaznamenávají vždy před vánočními svátky, kdy v obchodech vrcholí nákupní horečka.

"V počtu krádeží jsou opravdu velké sezónní výkyvy. V poslední době se navíc v našich obchodech potýkáme s častými nájezdy dobře organizovaných gangů zlodějů, které často ke krádežím zneužívají i děti a způsobují nám opravdu velké ztráty," podotkla Černá.

"My v našich prodejnách využíváme v podstatě tři formy ochrany proti krádežím. Jsou to elektronické brány, ochranka a v některých obchodech máme nainstalován kamerový systém. Nejlepším ochranou by však bylo snížení hranice mezi přestupkem a trestným činem. Nyní je to pět tisíc korun," řekla pro deník Aktuálně.cz Kateřina Černá.

"Škody v rámci našich řetězců dosahují za minulý rok několik set milionů. Z toho však téměř polovina vznikla uvnitř společnosti. Snažíme se ale provádět stále více kontrol, abychom tato pro nás nepříznivá čísla snížili," dodala Černá.

Na západě podíl klesá, u nás roste

V celé EU loni lidé v obchodech ukradli zboží v celkové hodnotě 32,4 miliardy eur (zhruba 920 miliard korun). Na jednoho obyvatele EU tak připadly krádeže za 70 eur (zhruba 2000 korun). Zatímco v západoevropských zemích v roce 2005 podíl krádeží na obratu obchodníků klesl z předloňských 1,35 na 1,24 procenta, tak ve střední Evropě a pobaltských státech
stagnoval na 1,32 procenta.

V České republice se tento ukazatel zvýšil z 1,38 procenta v roce 2004 na 1,4 procenta a na Slovensku z 1,3 na 1,4 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy