Každý Čech dluží o 16 600 korun víc, celkem 128 tisíc

Ekonomika Ekonomika
10. 1. 2011 15:18
Státní dluh dosáhl v loňském roce 1,344 bilionu korun.
Dalších téměř sedmnáct tisíc dluhu přibylo na osobní účet každého Čecha v loňském roce. Půjčoval si stát.
Dalších téměř sedmnáct tisíc dluhu přibylo na osobní účet každého Čecha v loňském roce. Půjčoval si stát. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Téměř o sedmnáct tisíc korun na obyvatele se za loňský rok zvýšil státní dluh České republiky. Každý z deseti milionů obyvatel republiky na konci roku díky státu tedy dlužil už 128 tisíc korun.

Podle informací ministerstva financí se totiž státní dluh v loňském roce zvýšil o 166 miliard korun na celkových 1,344 bilionu korun.

Přesto je to mírně optimistická zpráva. Dluh se totiž zvýšil méně než v roce 2009, kdy narostl o 179 miliard korun.

Většina půjček prostřednictvím dluhopisů se uskutečnila na domácím trhu, ministerstvo financí  na něm vydalo dluhopisy v hodnotě 167, 4 miliardy korun, do zahraničí putovaly dluhopisy za 49,7 miliard korun.

Letos si poprvé stát půjči od lidí

Zároveň Česká republika čerpala půjčky od Evropské investiční banky ve výši 10,4 miliardy korun.

V posledním čtvrtletí roku státní dluh poklesl, přibližně o 40 miliard korun. Vydávání dluhopisů se totiž soustředilo zejména do předcházejícího čtvrtletí, kdy byly podle ministerstva výhodné podmínky na trhu. Čisté úrokové náklady dosáhly v loňském roce 35,6 miliard korun, tedy asi o 20 miliard méně, než počítal rozpočet.

Průměrná splatnost státního dluhu klesla na 6,3 roku.

Pro letošní rok počítá ministerstvo s půjčkami ve výši 220 miliard korun, suma se má v dalších letech snižovat. Pouze 40 procent z hrubé výpůjční spotřeby vlády ale bude pocházet ze zahraničních trhů. Ministerstvo chce také letos vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy