Vážná situace s důchody: Dluh dosáhne letos 50 miliard

Petr Holub
8. 1. 2011 12:56
Stát musí dotovat důchodový systém stále většími částkami
Před volbami v Olomouci se příštímu premiérovi penze jevily takto.
Před volbami v Olomouci se příštímu premiérovi penze jevily takto. | Foto: ODS

Praha - Stát musí dotovat důchodový systém stále většími částkami. Ministerstvo financí připouští, že se letos za důchody utratí o 39,4 miliardy korun, než se vybere na pojistném.

"Důvodem propadu v příjmech z pojistného je vysoká nezaměstnanost," potvrzuje vážnost situace vrchní ředitel Jiří Král, který dohlíží na důchody na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Odhad ministerstva financí přitom stojí na předpokladu, že se nezaměstnanost letos sníží a zároveň vyrostou mzdy. Díky tomu stát vybere na pojistném oproti loňsku o pět procent (tedy o 17 miliard korun) navíc.

Experti ministerstva práce se však obávají, že počet nezaměstnaných v zimních měsících naroste z loňských 8,5 procenta přes deset procent. Pokud by se podíl lidí bez práce udržel poblíž této hranice po celý rok 2011, stát vybere na pojistném maximálně stejnou částku jako loni.

Loňský důchodový schodek dosáhl 33-35 miliard včetně nákladů na provoz České správy sociálního zabezpečení.

Letošní státní rozpočet počítá s tím, že na důchody půjde o 21 miliard víc než loni. Pokud se vinou vysoké nezaměstnanosti nezvýší příjmy důchodového systému, deficit překročí 50 miliard a stát bude muset sehnat potřebné peníze úsporami v jiných položkách.

Podniky nikoho nechtějí

O tom, do jaké míry se černý scénář naplní, rozhodnou zimní měsíce, především první letošní data o nezaměstnanosti a výběru pojistného.

Zkušenosti z minulé krize v letech 1997-1999 připomínají, že rizika nejde přehlížet.

Tehdy přibývalo nezaměstnaných až do roku 2000, tedy ještě čtvrtý rok po vypuknutí krize. Ekonomické potíže tehdy donutily firmy, aby využívaly pracovní sílu efektivnějším způsobem a přijímat nezačaly ani ve chvíli, kdy se jim zlepšoval odbyt. Pokud se bude opakovat stejná historie, začnou podniky přijímat nejdříve v roce 2012.

Sociální zpráva loni vybrala na důchody 316 miliard, tedy o miliardu méně oproti předkrizovému roku 2008. Třetí rok od začátku krize očekává nárůst o 17 miliard, v minulé krizi však reálné příjmy důchodového systému překročily předkrizový rok 1996 až po pěti letech.

Nebude na reformu

Hrozící padesátimiliardový schodek na penzijním účtu komplikuje budoucí důchodovou reformu, která podle návrhu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka počítá ročními náklady dalších 50 miliard.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | Foto: Ludvík Hradilek

Ředitel Král ale tvrdí, že takové obavy jsou předčasné.

"Někteří ekonomové opravdu říkali, že v roce 2011 bude nejhorší nezaměstnanost, v dalších letech se ale bude rychle snižovat," upozorňuje, že do penze už odcházejí silné poválečné ročníky.

Přes současný propad příjmů Král trvá na dosavadní prognóze, že se důchodový systém vrátí k víceméně vyrovnanému hospodaření. "Říká se tomu, že se bude držet na záporné nule," vysvětluje expert.

Důchodový deficit podle něho může zmizet už do dvou let, tedy ještě před rokem 2014, kdy vládní komise NERV počítá s rozjezdem případné penzijní reformy.

 

Právě se děje

Další zprávy