Kalousek si chce půjčovat méně, než plánoval Janota

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
2. 12. 2010 13:40
Původně měly půjčky narůstat, Kalousek je ale bude postupně snižovat.

Praha - Postupné snižování částky, kterou si ministerstvo financí v nejbližších třech letech půjčí, bude výraznější, než plánoval minulý ministr financí Eduard Janota. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Zatímco předchozí vedení počítalo pro letošek s půjčkou 280 miliard korun, pod vedením Miroslava Kalouska byla tato suma snížena na 252 miliard. Ministr upozornil, že plán jeho předchůdce vznikal se zcela jinými vyhlídkami na vývoj ekonomické situace.

Namísto půjček v dalších letech ve výši 306 miliard v roce 2011, 313 miliard v roce 2012 si nyní plánuje ministerstvo půjčit v příštím roce 220 miliard, v roce 2012 to bude 219 miliard a v roce 2013 jen 207 miliard korun.

Částka pro příští rok je tvořena především plánovaným deficitem státního rozpočtu ve výši 135 miliardy korun, půjčkami od Evropské investiční banky ve výši 5,5 miliardy korun a dále refinancováním zpětných odkupů státních dluhopisů nebo splátkami dříve vydaných dluhopisů a jejich úroků.

Na zahraničních trzích si chce ministerstvo financí půjčit maximálně 40 procent z hrubé výpůjční potřeby vlády, tedy zhruba 88 miliard korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že k případné emisi dluhopisů v eurech nebo dalších cizích měnách se MF vždy rozhodne na základě aktuální situace na trzích. "Rozhodně nemám ale v plánu jít na americký trh," uvedl Kalousek.

Emise střednědobých a dlouhodobých dluhopisů v korunách by neměla příští rok překročit 194 miliard korun. Splatnost emisí by měla být tři až šest let a 10 až 13 let. Půjčky od Evropské investiční banky by měly činit příští rok celkem 5,5 miliardy korun. MF chce nadále udržet podíl krátkodobého státního dluhu pod 20 procenty.

Státní dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout podle strategie na 1,343 bilionu korun. Ke konci roku 2011 počítá MF s nárůstem na 1,449 bilionu korun, ke konci roku 2012 na 1,556 bilionu a ke konci 2013 na 1,654 bilionu korun.


 

Právě se děje

před 7 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy