Brusel - Česká republika špatně kontroluje své peníze a příliš utrácí. Společně s Maďarskem jako jediné země EU nezvládnou na konci příštího roku stlačit rozpočtové deficity pod tři procenta HDP. Česko zároveň patří mezi šest nejhůře hospodařících zemí unie.
Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Evropské komise, podle níž také Česká republika patří mezi země s nejrizikovějším výhledem veřejných financí.
EU se zlepšuje
Ve zprávě o stavu veřejných financí v celé unii komise konstatuje, že se rozpočtová situace podstatně zlepšila a průměrný deficit klesl na loňských 1,7 procenta z 2,4 procenta v roce 2005. V proceduře kvůli nadměrnému deficitu zůstává sedm zemí - Itálie, Portugalsko, Británie, Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko.
Nicméně podle posledních konvergenčních programů, tedy plánů na cestě k euru, budou mít na konci příštího roku deficit nad třemi procenty HDP jen Maďarsko a Česko. Zatímco Maďarsko na tom bude nejhůř s téměř pěti procenty, u České republiky se předpokládá deficit 3,6 procenta.
I to bude ale pokles proti letošním očekávaným 3,9 procenta.
Hospodaření státu má v budoucnu výrazně zlepšit plánovaná reforma veřejných financí. Ta sníží výdaje zejména na sociální dávky a změní daně z příjmu.
KALKULAČKA:
Nejhorší skupina
Rozsáhlá zpráva komise také podobně jako loni na podzim zařazuje Česko spolu s Řeckem, Kyprem, Maďarskem, Portugalskem a Slovinskem mezi šest zemí s vysokým rizikem vývoje veřejných financí.
Slovensko je mezi deseti státy s průměrným rizikem. Země s vysokým rizikem ohrožuje stárnutí obyvatel a s ním spojené výdaje, které v dlouhodobém výhledu významně porostou, tvrdí zpráva.