Jídlo je nejdražší za 21 let, ceny ale rostou dál

Tomáš Fránek
3. 2. 2011 14:50
Šéf Světové banky žádá, aby se situace s potravinami začala rychle řešit
Pekárna v severním předměstí Sydney
Pekárna v severním předměstí Sydney | Foto: Reuters

Řím - Potraviny jsou nyní nejdražší za dvacet jedna let. Tlak na vyšší ceny obilovin, masa nebo cukru navíc pokračuje.

Rostoucí ceny potravin jsou podle expertů OSN vážnou hrozbou pro svět. A prezident Světové banky varoval, že vysoké ceny mohou destabilizovat některé části světa a vyvolat nepokoje.

"Mezinárodní společenství musí situaci s potravinami řešit na prvním místě," uvedl šéf Světové banky Robert Zoellick.

Nepřetržitý růst

Světové ceny potravin se v lednu vyšplhaly na maxima za nejméně 21 let a překonaly dosavadní rekordy z roku 2008. Uvedla to Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).

Index, který sleduje měsíční změny obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru, vzrostl na 230,7 bodu z prosincových 223,1 bodu.

Ceny potravin podle internetového deníku DerSpiegel.de rostou už sedmý měsíc po sobě. Ke zdražování potravin přispívá kombinace drahé ropy a paliv a nepříznivého počasí s výpadky sklizně v Rusku, na Ukrajině, v Austrálii a Argentině.

Ceny nejvíc stouply u kukuřice, obilovin a cukru, naopak stabilní jsou ceny mléka a masa.

Situace je tak podobná jako v roce 2008, kdy rychlý růst cen potravin vedl k nepokojů a hladovým bouřím v řadě chudých zemí.

Přijdou hladové bouře 

Podle expertů je nyní situace podobná, protože k vlnám politicky motivované nespokojenosti a protestů v Tunisku, Egyptě nebo Jordánsko zčásti přispívají i drahé potraviny.

Tyto nepokoje navíc dále přispívají k růstu tržních cen, protože obchodníci spekulují na to, že vlády těchto zemí budou chtít k uklidnění situace zvýšit dovozy obilnin.

Experti se obávají, že ceny budou dále růst. "Nové údaje ukazují jasně, že tlak na růst cen potravin neustupuje. Vysoké ceny pravděpodobně v nadcházejících měsících přetrvají," uvedl ke zprávě FAO ekonom organizace Abdolreza Aabbassian.

V Česku se už vysoké ceny potravin projevují především u pekařů. Ti už začali zdražovat, některé pekařské výrobky jsou už nyní dražší o patnáct procent.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy