Všechny penzijní fondy již ohlásily výši zhodnocení, kterého dosáhly v loňském roce. Jeho průměrná výše činila 1,7 procenta.
Inflace byla 1,9 procenta, takže reálné zhodnocení je v průměru záporné. Pouze čtyři penzijní fondy dokázaly inflaci překonat.
Nejvíc zhodnotil prostředky účastníků penzijní fond Allianz, který dlouhodobě připisuje nejvyšší zhodnocení. Naopak nejméně se v loňském roce dařilo penzijnímu fondu Generali, který klientům vydělal pouhé 0,3 procenta.
Výnos není všechno
Rozdíly mezi fondy se nesnižují, a proto neplatí, že nezáleží na tom, u koho si penzijní připojištění sjednáme. Vyplatí se proto penzijní fondy před uzavřením nové smlouvy důsledně porovnávat. Přecházet mezi fondy už není legislativou dovoleno.
Penzijní fondy hodnotíme podle:
- kapitálové přiměřenosti: celková aktiva vůči celkovým prostředkům účastníků, které jsou očištěny od nákladů příštích období
- nákladovosti: celkových nákladů vůči průměrným prostředkům účastníků uplynulého roku
- nákladů příštích období: největší položkou jsou neumořené, avšak již vyplacené provize
- historických výnosů
- nabídky služeb: zvýhodněné doplňkové produkty, on-line služby atd.
Česká národní banka provedla i letos takzvané zátěžové testy i pro sektor pojišťoven a penzijních fondů. Zatímco sektor pojišťoven je vzhledem k relativně velkému kapitálovému polštáři schopen dobře ustát rizika nepříznivého tržního vývoje, sektor penzijních fondů zůstává podle centrální banky vysoce citlivý na výraznější pohyby v cenách cenných papírů, které drží.
Sektor penzijních fondů podle zprávy České národní banky disponuje omezeným kapitálovým polštářem a v případě turbulencí na finančních trzích by akcionáři museli dodat nový kapitál. Kromě připisovaného zhodnocení bychom tedy při výběru penzijního fondu měli zvážit i jeho kapitálovou sílu.
Kapitálová přiměřenost
Fondy vykazují kapitálovou přiměřenost podle metodiky ČNB. Kapitálová přiměřenost hodnotí výši volného kapitálu penzijního fondu ve vztahu k prostředkům účastníků.
Kapitálová přiměřenost poměřuje kapitál vůči rizikově váženým aktivům. Je to schopnost pokrýt kapitálem potenciální budoucí ztráty.
Pokud portfolio fondu vykazuje nízkou rizikovost, potom i s nízkým kapitálem lze mít vysokou kapitálovou přiměřenost.
Mezi kapitálově nejsilnější fondy patří ČSOB penzijní fond Stabilita a penzijní fond Allianz, mezi nejméně kapitálově vybavené fond Aegon.
Nákladovost
S relativně nejnižšími náklady hospodaří penzijní fond České spořitelny, penzijní fond Allianz a penzijní fond ING.
Nejvyšší náklady mají penzijní fondy Generali a Aegon, což je dáno relativně malou velikostí těchto fondů.
Zbytek článku čtěte na webu Peníze.cz, kde najdete i diskuzi k tématu.
Čtěte zbytek článku: Porovnání podle dalších kritérií a celkové hodnocení |