Ekonomové mají Nobelovku za studium nezaměstnaných

Karel Toman
11. 10. 2010 13:40
Štědré dávky lidem bez práce zvyšují nezaměstnanost, plyne prý z teorie laureátů
Peter Diamond, nositel nobelovy ceny za ekonomii za rok 2010.
Peter Diamond, nositel nobelovy ceny za ekonomii za rok 2010. | Foto: Massachusetts Institute of Technology

Stockholm - Nobelovu cenu za ekonomii za rok 2010 získali Američané Peter Diamond a Dale Mortensen spolu s britsko-kyperským občanem Christopherem Pissaridesem.

Ocenení získali za svou analýzu trhů, uvedla dnes Královská švédská akademie věd.

Laureáti podle Akademie vytvořili teorii, podle níž je možné vysvětlit otázky typu "Proč je tolik lidí nezaměstnaných, zatímco ve stejné době se otvírá velké množství pracovních míst?" nebo "Jak může ekonomická politika státu ovlivnit nezaměstnanost?"

Jejich teorie je přitom podle hodnotitelů aplikovatelná nejen na pracovní trh.

Nabídka hledá poptávku, zn. nejlépe bez tření

Podle této teorie se na trhu mezi kupci a prodejci nevytvářejí okamžité vzájemné kontakty. To se týká například i zaměstnavatelů hledajících zaměstnance a naopak nezaměstnaných hledajících práci.

Aby se vzájemně jejich potřeby potkaly, vyžaduje to čas a zdroje, což vytváří na trhu "tření". Na takových trzích pak poptávka některých kupujících nebude uspokojena, zatímco někteří prodávající neprodají tolik, kolik by chtěli.

Tak vznikají na trzích práce zároveň volná místa i nezaměstnanost. Vyhledávací teorii však ekonomové úspěšně aplikovali na několik oblastí včetně realitního trhu.

Peter Diamond analyzoval základy vyhledávacích trhů, Mortensen s Pissaridesem pak teorii rozšířili na pracovní trhy.

Podle poroty nám jejich teorie pomáhá chápat, jak regulace a hospodářská politiky ovlivňuje nezaměstnanost, volná pracovní místa a platy a může se vztahovat i na výši podpory.

Ve štědřejších státech se práce hledá déle

"Jedním ze závěrů je, že štědřejší podpora v nezaměstnanosti přispívá ke zvyšování nezaměstnanosti a delším vyhledávacím časům," píše Švédská královská akademie věd.

Peter Diamond se narodil roku 1940 v New Yorku a působí na massechuttském technologickém institutu. O rok starší Dale Mortensen se narodil v oregonském Enterprise a v současné době pracuje na Northwestern University ve městě Evanston v ameriském státě Illinois.

Pissarides se narodil roku 1948 v kyperské Nicosii a přednáší na London School of Economics and Political Science.

Vloni cenu získala jediná žena, Američanka Elinor Ostromová za analýzu efektivního ekonomického řízení místních zdrojů bez vlivu centrální vlády či privatizace.

Připravujeme podrobnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy