Falešnou nobelovku za ekonomii dostala poprvé žena

ČTK Karel Toman, ČTK
12. 10. 2009 13:04
Cena pro ekonomy se uděluje teprve od 60. let minulého století

Stockholm - Letošním laureátem "nobelovky" za ekonomii se stala první žena Elinor Ostromová a spolu s ní Oliver Williamson za analýzy v různých oblastech spravování ekonomických zdrojů a aktiv.

Ostromová byla oceněna za příspěvek k otázce veřejných zdrojů a společného majetku, protože ukázala, jak lze společný majetek výhodně spravovat v rámci sdružení uživatelů. Zpochybnila tak převládající názor, podle něhož je veřejné zdroje nutno buď podřídit centrálním autoritám, nebo zprivatizovat.

"Když nad tím přemýšlím, máme tu jedno vynikající výzkumné pracoviště," reagovala Ostromová na otázku novinářů, jak s penězi za cenu naloží. "Rozhodně je nepoužiji pro osobní účely," dodala.

"To rozhodně mám," odpověděla pak, když ji konferenciér na konci krátké telefonické tiskové konference popřál pěkný den.

Williamson pracoval zejména v oboru transakčních nákladů a ocenění dostal za teorii, v níž firmy slouží jako struktury pro řešení konfliktu. Zjistil, v jakých případech roste ochota ekonomických subjektů vést své transakce v hranicích firmy. S Williamsonem se ale výboru zatím spojit nepodařilo.

"V předešlých třech desetiletích tyto vlivné příspěvky vedly k přesunutí výzkumu spravovaní ekonomických zdrojů z okraje do popředí vědecké pozornosti," uvedl výbor pro udělování ceny.

Foto: Aktuálně.cz

Nobelova cena za ekonomii, s níž je svázána odměna deset milionů švédských korun (25 milionů Kč), byla ustavena v roce 1968. Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.

Cenu uděluje Švédská říšská banka v upomínce Alfréda Nobela. Nejde tak o "klasickou" Nobelovu cenu.

Její odpůrci, k nimž se řadí i někteří potomci slavného vynálezce, ji proto označují za falešnou nobelovku. Nobel ji totiž ve své závěti nezmiňuje.

Tradiční Nobelovy ceny byly oznámeny minulý týden.

Loňským laureátem Nobelovy ceny za ekonomii je profesor ekonomie na Princetonu Paul Krugman. O své nominaci se dozvěděl nahý. Byl totiž na cestě do sprchy jednoho washingtonského hotelu. "To co jsem slyšel byl naučený švédský přízvuk a první co mě napadlo bylo, který z mých přátel si ze mně právě vystřelil."

Krugman si cenu vysloužil hlavně svou tak zvanou novou teorií trhu (New Trade Theory) a ekonomickou geografii (Economical Geografy). Ty vysvětlily vzorce mezinárodního trhu a koncentraci bohatství, které podle starých ekonomických teorií vysvětlit nešly.

Laureát Nobelovy ceny z roku 2001 Joseph Stiglitz o Krugmanově teorii řekl, že „ekonomie se od té doby dělí na ,před Krugmanem' a po něm."

Jak dramaticky dokáže Nobelova cena „na stará kolena" změnit život, potvrdil v minulosti například její laureát z roku 1994 John Forbes Nash.

„Když jsem cenu dostal, bylo mi 66, byl jsem nezaměstnaný a před sebou mnoho dalších let bez práce," řekl o deset let později v jednom rozhovoru muž, který byl známý jen na vědeckém poli.

Nejenže byl pak na roztrhání, ale od té doby, co se jeho osudem roku 2001 inspiroval film Beautifull Mind, jej zná celý svět.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy