Falešnou nobelovku za ekonomii dostala poprvé žena

ČTK Karel Toman, ČTK
12. 10. 2009 13:04
Cena pro ekonomy se uděluje teprve od 60. let minulého století

Stockholm - Letošním laureátem "nobelovky" za ekonomii se stala první žena Elinor Ostromová a spolu s ní Oliver Williamson za analýzy v různých oblastech spravování ekonomických zdrojů a aktiv.

Ostromová byla oceněna za příspěvek k otázce veřejných zdrojů a společného majetku, protože ukázala, jak lze společný majetek výhodně spravovat v rámci sdružení uživatelů. Zpochybnila tak převládající názor, podle něhož je veřejné zdroje nutno buď podřídit centrálním autoritám, nebo zprivatizovat.

"Když nad tím přemýšlím, máme tu jedno vynikající výzkumné pracoviště," reagovala Ostromová na otázku novinářů, jak s penězi za cenu naloží. "Rozhodně je nepoužiji pro osobní účely," dodala.

"To rozhodně mám," odpověděla pak, když ji konferenciér na konci krátké telefonické tiskové konference popřál pěkný den.

Williamson pracoval zejména v oboru transakčních nákladů a ocenění dostal za teorii, v níž firmy slouží jako struktury pro řešení konfliktu. Zjistil, v jakých případech roste ochota ekonomických subjektů vést své transakce v hranicích firmy. S Williamsonem se ale výboru zatím spojit nepodařilo.

"V předešlých třech desetiletích tyto vlivné příspěvky vedly k přesunutí výzkumu spravovaní ekonomických zdrojů z okraje do popředí vědecké pozornosti," uvedl výbor pro udělování ceny.

Foto: Aktuálně.cz

Nobelova cena za ekonomii, s níž je svázána odměna deset milionů švédských korun (25 milionů Kč), byla ustavena v roce 1968. Naprostou většinu cen za ekonomii získali američtí ekonomové.

Cenu uděluje Švédská říšská banka v upomínce Alfréda Nobela. Nejde tak o "klasickou" Nobelovu cenu.

Její odpůrci, k nimž se řadí i někteří potomci slavného vynálezce, ji proto označují za falešnou nobelovku. Nobel ji totiž ve své závěti nezmiňuje.

Tradiční Nobelovy ceny byly oznámeny minulý týden.

Loňským laureátem Nobelovy ceny za ekonomii je profesor ekonomie na Princetonu Paul Krugman. O své nominaci se dozvěděl nahý. Byl totiž na cestě do sprchy jednoho washingtonského hotelu. "To co jsem slyšel byl naučený švédský přízvuk a první co mě napadlo bylo, který z mých přátel si ze mně právě vystřelil."

Krugman si cenu vysloužil hlavně svou tak zvanou novou teorií trhu (New Trade Theory) a ekonomickou geografii (Economical Geografy). Ty vysvětlily vzorce mezinárodního trhu a koncentraci bohatství, které podle starých ekonomických teorií vysvětlit nešly.

Laureát Nobelovy ceny z roku 2001 Joseph Stiglitz o Krugmanově teorii řekl, že „ekonomie se od té doby dělí na ,před Krugmanem' a po něm."

Jak dramaticky dokáže Nobelova cena „na stará kolena" změnit život, potvrdil v minulosti například její laureát z roku 1994 John Forbes Nash.

„Když jsem cenu dostal, bylo mi 66, byl jsem nezaměstnaný a před sebou mnoho dalších let bez práce," řekl o deset let později v jednom rozhovoru muž, který byl známý jen na vědeckém poli.

Nejenže byl pak na roztrhání, ale od té doby, co se jeho osudem roku 2001 inspiroval film Beautifull Mind, jej zná celý svět.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy