Zemřel Paul Samuelson, zakladatel moderní ekonomie

Ekonomika Ekonomika
13. 12. 2009 18:20
Nositel Nobelovy ceny zemřel ve věku 94 let. Jeho základy moderní ekonomie žijí dál

Washington - Držitel Nobelovy ceny z ekonomii Paul Samuelson dnes zemřel ve věku 94 let ve smém domě v massechuttském Belmontu. V prohlášení to uvedl Massechusettský technologický institut, kde byl Samuelson emeritním profesorem.

Samuelson byl vůbec prvním Američanem, který v roce 1970 Nobelovu cenu za ekonomii získal. "K pozvednutí úrovně vědecké analýzy v ekonomické teorii udělal víc, než kterýkoliv jiný současný ekonom," napsala tehdy Švédská královská akademie ve zdůvodnění teprve druhé udělené Nobelovy ceny v oboru.

Podle expertů je právě Samuelson tvůrcem matematických analýz, na kterých je založena dnešní moderní ekonomie. Během sedmi dekád své odborné činnosti, proměnil samotné základy ekonomie.

Paul Anthony Samuelson

  • Narodil se 15. května 1915 v městě Gary v americkém státu Indiana
  • Absolvent univerzit v Chicagu a Harvardu
  • Na Massechusetts Institute of Technology působil od roku 1940 jako asistent profesora ekonomie, profesuru získal o sedm let později
  • Přispěl k rozvoji matematické ekonomie, teorie chování spotřebitele, teorie všeobecné ekonomické rovnováhy, zformuloval model akcelerátoru a multiplikátoru

Kromě toho Samuelson působil jako ekonomický poradce prezidentů Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona. Proslavil se i jako sloupkař časopisu Newsweek.

Jeden z posledních....

"V tomhle věku specializace se občas považuji za jednoho z posledních obecných ekonomů," napsal o sobě kdysi Samuelson, "moje zájmy sahají od matematické ekonomie až po současnou finanční žurnalistiku."

"Paul Samuelson transformoval všechno, na co sáhnul: teoretické základy jeho pole působnosti, způsob, jakým se o ekonomii po celém světě uvažovalo, étos a význam oboru, investiční praktiky Massechuttského institutu i životy jeho kolegů a studentů," shrnula v prohlášení Samuelsonovu odbornou i lidskou velikost prezidentka MIT Susan Hockfieldová.

Samuelsova kniha "Ekonomie: Úvodní analýza" se stala nejúspěšnější ekonomickou publikací všech dob. Byla přeložena do čtyřiceti světových jazyků a během šedesáti let se jí prodalo skoro čtyři miliony výtisků.

"Kdybyste si udělali analýzu toho, co dnes kterýkoliv moderní ekonom dělá v práci, shledali byste, že enormní část jejich standardní mentální výbavy má kořeny v Samuelsonově celoživotním výzkumu," zhodnotil význam díla svého dlouholetého přítele emeritní profesor MIT Robert Solow.

Samuelson po sobě podle agentury AFP zanechal jednaosmdesátiletou druhou manželku Rishu Samuelsonovou, šest dětí z prvního manželství plus nevlastní dceru a 15 vnoučat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy