Zemřel Paul Samuelson, zakladatel moderní ekonomie

Ekonomika Ekonomika
13. 12. 2009 18:20
Nositel Nobelovy ceny zemřel ve věku 94 let. Jeho základy moderní ekonomie žijí dál

Washington - Držitel Nobelovy ceny z ekonomii Paul Samuelson dnes zemřel ve věku 94 let ve smém domě v massechuttském Belmontu. V prohlášení to uvedl Massechusettský technologický institut, kde byl Samuelson emeritním profesorem.

Samuelson byl vůbec prvním Američanem, který v roce 1970 Nobelovu cenu za ekonomii získal. "K pozvednutí úrovně vědecké analýzy v ekonomické teorii udělal víc, než kterýkoliv jiný současný ekonom," napsala tehdy Švédská královská akademie ve zdůvodnění teprve druhé udělené Nobelovy ceny v oboru.

Podle expertů je právě Samuelson tvůrcem matematických analýz, na kterých je založena dnešní moderní ekonomie. Během sedmi dekád své odborné činnosti, proměnil samotné základy ekonomie.

Paul Anthony Samuelson

  • Narodil se 15. května 1915 v městě Gary v americkém státu Indiana
  • Absolvent univerzit v Chicagu a Harvardu
  • Na Massechusetts Institute of Technology působil od roku 1940 jako asistent profesora ekonomie, profesuru získal o sedm let později
  • Přispěl k rozvoji matematické ekonomie, teorie chování spotřebitele, teorie všeobecné ekonomické rovnováhy, zformuloval model akcelerátoru a multiplikátoru

Kromě toho Samuelson působil jako ekonomický poradce prezidentů Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona. Proslavil se i jako sloupkař časopisu Newsweek.

Jeden z posledních....

"V tomhle věku specializace se občas považuji za jednoho z posledních obecných ekonomů," napsal o sobě kdysi Samuelson, "moje zájmy sahají od matematické ekonomie až po současnou finanční žurnalistiku."

"Paul Samuelson transformoval všechno, na co sáhnul: teoretické základy jeho pole působnosti, způsob, jakým se o ekonomii po celém světě uvažovalo, étos a význam oboru, investiční praktiky Massechuttského institutu i životy jeho kolegů a studentů," shrnula v prohlášení Samuelsonovu odbornou i lidskou velikost prezidentka MIT Susan Hockfieldová.

Samuelsova kniha "Ekonomie: Úvodní analýza" se stala nejúspěšnější ekonomickou publikací všech dob. Byla přeložena do čtyřiceti světových jazyků a během šedesáti let se jí prodalo skoro čtyři miliony výtisků.

"Kdybyste si udělali analýzu toho, co dnes kterýkoliv moderní ekonom dělá v práci, shledali byste, že enormní část jejich standardní mentální výbavy má kořeny v Samuelsonově celoživotním výzkumu," zhodnotil význam díla svého dlouholetého přítele emeritní profesor MIT Robert Solow.

Samuelson po sobě podle agentury AFP zanechal jednaosmdesátiletou druhou manželku Rishu Samuelsonovou, šest dětí z prvního manželství plus nevlastní dceru a 15 vnoučat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy