Zemřel Paul Samuelson, zakladatel moderní ekonomie

Ekonomika Ekonomika
13. 12. 2009 18:20
Nositel Nobelovy ceny zemřel ve věku 94 let. Jeho základy moderní ekonomie žijí dál

Washington - Držitel Nobelovy ceny z ekonomii Paul Samuelson dnes zemřel ve věku 94 let ve smém domě v massechuttském Belmontu. V prohlášení to uvedl Massechusettský technologický institut, kde byl Samuelson emeritním profesorem.

Samuelson byl vůbec prvním Američanem, který v roce 1970 Nobelovu cenu za ekonomii získal. "K pozvednutí úrovně vědecké analýzy v ekonomické teorii udělal víc, než kterýkoliv jiný současný ekonom," napsala tehdy Švédská královská akademie ve zdůvodnění teprve druhé udělené Nobelovy ceny v oboru.

Podle expertů je právě Samuelson tvůrcem matematických analýz, na kterých je založena dnešní moderní ekonomie. Během sedmi dekád své odborné činnosti, proměnil samotné základy ekonomie.

Paul Anthony Samuelson

  • Narodil se 15. května 1915 v městě Gary v americkém státu Indiana
  • Absolvent univerzit v Chicagu a Harvardu
  • Na Massechusetts Institute of Technology působil od roku 1940 jako asistent profesora ekonomie, profesuru získal o sedm let později
  • Přispěl k rozvoji matematické ekonomie, teorie chování spotřebitele, teorie všeobecné ekonomické rovnováhy, zformuloval model akcelerátoru a multiplikátoru

Kromě toho Samuelson působil jako ekonomický poradce prezidentů Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona. Proslavil se i jako sloupkař časopisu Newsweek.

Jeden z posledních....

"V tomhle věku specializace se občas považuji za jednoho z posledních obecných ekonomů," napsal o sobě kdysi Samuelson, "moje zájmy sahají od matematické ekonomie až po současnou finanční žurnalistiku."

"Paul Samuelson transformoval všechno, na co sáhnul: teoretické základy jeho pole působnosti, způsob, jakým se o ekonomii po celém světě uvažovalo, étos a význam oboru, investiční praktiky Massechuttského institutu i životy jeho kolegů a studentů," shrnula v prohlášení Samuelsonovu odbornou i lidskou velikost prezidentka MIT Susan Hockfieldová.

Samuelsova kniha "Ekonomie: Úvodní analýza" se stala nejúspěšnější ekonomickou publikací všech dob. Byla přeložena do čtyřiceti světových jazyků a během šedesáti let se jí prodalo skoro čtyři miliony výtisků.

"Kdybyste si udělali analýzu toho, co dnes kterýkoliv moderní ekonom dělá v práci, shledali byste, že enormní část jejich standardní mentální výbavy má kořeny v Samuelsonově celoživotním výzkumu," zhodnotil význam díla svého dlouholetého přítele emeritní profesor MIT Robert Solow.

Samuelson po sobě podle agentury AFP zanechal jednaosmdesátiletou druhou manželku Rishu Samuelsonovou, šest dětí z prvního manželství plus nevlastní dceru a 15 vnoučat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy