Praha - Cena plynu pro domácnosti od příštího roku vzroste o 7,4 procenta. V tiskové zprávě to oznámili zástupci dominantního hráče na trhu, společnosti RWE Transgas.
Například domácnostem, jež používají plyn na topení, ohřev vody a vaření, se měsíční platba zvýší průměrně o 132 korun. Vyplývá z materiálů společnosti.
Podražovat budou i další zdroje energie. Například elektřina zdraží podle dřívejších informací v průměru o 9,1 procenta.
S ropou zdražuje vše
Důvodem zdražení je podle plynárenské společnosti RWE Transgas dramatický růst cen ropy a ropných produktů v posledních měsících.
"Za jedenáct měsíců letošního roku se cena ropy zvedla o více než 40 dolarů za barel, což je nárůst přes 70 procent. Dramaticky narostly také ceny ostatních ropných derivátů například cena těžkého topného oleje narostla o více než 100 procent," uvádí v tiskové zprávě Roman Budínský, předseda představenstva společností Severočeská plynárenská, Západočeská plynárenská a Středočeská plynárenská.
I když se do zvýšení cen promítlo také zvýšení regulovaných složek ceny (přepravy a distribuce), které oznámil minulý týden Energetický regulační úřad, podíl ceny samotného plynu má na zdražení 80% podíl.
Růst ceny zbrzdila silná koruna
Růst ale trh čekal ještě vyšší. Dokonce až o deset procent. To by znamenalo platby o stovky až tisícovky korun ročně vyšší. Zdražení přišlo v čase, kdy jeho následky nebudou díky dlouhodobě velmi silné koruně tak razantní.
"Pozitivní zprávou pro český trh je, že tyto enormní cenové nárůsty výrazně tlumí kurz koruny vůči americkému dolaru. Bez vlivu silné koruny by nárůst cen zemního plynu v Česku byl výraznější," uvedl k tomu Budínský.
Nemusí však jít o poslední zdražení. Experti z Ministerstva průmyslu a obchodu upozornili, že růst cen ropy a jejích derivátů se do výše cen plynu promítá až s tříměsíčním zpožděním. tudíž se dá čekat, že leden nebude posledním měsícem příštího roku, který domácnostem využívajícím plyn, provětrá peněženky.