Daně budou příští rok vyšší, pak začnou klesat

ČTK ČTK
10. 6. 2013 16:17
Složená daňová kvóta by měla příští rok v Česku mírně stoupnout na 35,7 procenta
Foto: Jan Langer

Praha - Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla příští rok v Česku mírně stoupnout na 35,7 procenta. V dalších letech by měla postupně klesat na 34 procent v roce 2016.

Počítá s tím materiál k přípravě státního rozpočtu na příští rok. Ve středu návrhy ministerstva financí projedná vláda.

Složená daňová kvóta vyjadřuje podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu. Loni v Česku činila 35 procent, letos by měla být 35,5 procenta.

Celkové daňové příjmy státního rozpočtu by podle materiálu měly příští rok činit 564 miliard korun, v roce 2015 mají být 565,4 miliardy a v roce 2016 pak 560,7 miliardy korun.

Ministerstvo financí podle materiálu očekává příští rok autonomní zvýšení inkasa daně z přidané hodnoty (DPH) o zhruba 3,3 procenta na necelých 216 miliard korun. "V roce 2014 se nepředpokládají žádné další legislativní změny s dopadem na inkaso státního rozpočtu, kromě již schválených změn, které jsou už součástí autonomního vývoje," uvádí dokument.

V roce 2015 by inkaso DPH mělo stoupnout na necelých 225 miliard korun. V roce 2016 pak MF očekává pokles na 214,6 miliardy korun. Podle již přijatých zákonů stávající sazby daně ve výši 15 a 21 procent budou nahrazeny od roku 2016 jednou sazbou DPH 17,5 procenta.

V případě spotřebních daní ministerstvo financí v roce 2014 očekává celkové inkaso 139,8 miliardy korun. Z toho spotřební daň z minerálních olejů by měla činit 74,4 miliardy a inkaso ostatních spotřebních daní (bez energetických) 62,1 miliardy korun. "V roce 2014 dojde ke zvýšení inkasa spotřební daně z minerálních olejů vlivem zrušení nároku na vrácení spotřební daně z minerálních olejů použitých pro zemědělskou prvovýrobu (tzv. zelené nafty)," uvedlo ministerstvo.

Na dani z příjmu firem by měl stát příští rok získat 86,4 miliardy korun, letos čeká v rozpočtu 84,3 miliardy korun. Na dani z příjmu fyzických osob by rozpočet mohl získat 103,3 miliardy korun, letošní plán je 98,1 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy