Praha - Sázkařská firma Fortuna sebrala tradiční loterijní značce Sazka necelou pětinu trhu číselných loterií. Ukazují to aktuální čísla o tržbách všech tří firem - Sazky, Fortuny i Tipsportu -, která se Aktuálně.cz podařilo získat.
Fortuna v červenci tohoto roku prorazila faktický monopol Sazky a její nejúspěšnější hry Sportka. Za dobu více než čtvrt roku, která uplynula od startu její loterie Loto, se dopracovala k týdenním tržbám zhruba 8 milionů korun.
Sazka: 35 milionů týdně
Sazka má za stejnou dobu - tedy za týden, během kterého sportka i loto organizují vždy dva tahy - tržby 35 milionů korun. Tipsport, třetí do hry, utrží za týden 1,5 milionu korun, a je tak daleko za Sazkou i Fortunou, ale navíc bojuje i s průběžným poklesem tržeb.
Sazka - vývoj
- 24. 10. 2011
- Fortuna spustí útok na Šťastných 10. Další nová loterie
- 18. 10. 2011
- Věřitelé Besportu požadují více času. Neví se cena
- 8. 10. 2011
- To nebudu mít ani na pomeranče, říkal Hušák Dospivovi
- 7. 10. 2011
- Penta u Ústavního soudu neuspěla, prodej Sazky platí
- 6. 10. 2011
- Sázkaři protestují: Nové zákony jsou prý likvidační
- 29. 9. 2011
- Soud schválil prodej Sazky do rukou PPF a KKCG
- 24. 9. 2011
- Sazka bude mít nové majitele: Kellnera a Komárka
- 23. 9. 2011
- Penta nabídla za Sazku rovných pět miliard korun
- 23. 9. 2011
- Miliardář Tykač zaskočil kolegy z klubu českých boháčů
- 19. 9. 2011
- Tipsport vydělal půl miliardy, první sázkař 4,3 milionu
- 12. 9. 2011
- Aréna, která stáhla ke dnu Sazku, ponese dál jméno O2
Údaje o tržbách, které potvrdily zdroje jak z Fortuny, tak ze Sazky, znamenají, že Sazce patří na poli číselných loterií necelých 80 procent trhu, Fortuně zhruba 18 procent a Tipsportu s jeho Tip6kou asi tři procenta.
Daň za urychlený start hry Loto
Fortuna stále doplácí na pomalý start, za nímž stojí boj s malým množstvím terminálů, na kterých by se dalo sázet. Ve firmě, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze v Praze, to vidí jako daň za urychlené spuštění lota. Fortuna zrychlila start, aby využila potíže, do nichž se v létě dostala Sazka. Tou dobou totiž padaly velmi výrazně její tržby jako následek konkurzu, v němž Sazka skončila během insolvenčního řízení.
"Lidé se nyní k Sazce vracejí, od počátku září jsme zaznamenali rychlejší růst tržeb, ještě progresivnější poté, co byl oznámen prodej společnosti. V současné době dosahují tržby z loterií téměř 50 % loňských vkladů. U losů 65 procent," uvedla mluvčí Sazky Lenka Tichá.
Fortuna nyní dokončuje přípravu další hry. Po sportce se pustí i do boje s druhou nejúspěšnější hrou Sazky, tedy s hrou Šťastných 10.
"Moc se na to těšíme, tahle hra nám chybí jako sůl," řekl Aktuálně.cz generální ředitel Fortuny Jiří Bunda o startu hry připravované k 1. listopadu.
Losy: vyrovnaný souboj
Fortuna a Sazka si konkurují i u stíracích losů, kde je situace opačná než u číselných her. Sazka totiž v minulých letech, ještě za Hušákova vedení, rozvoj těchto her zanedbala a nyní, už vedená manažery, které do firmy dosadil insolvenční správce Josef Cupka, dohání Fortunu zaváděním nových emisí stíracích losů.
Podle dostupných odhadů je u losů poměr mezi Fortunou a Sazkou vyrovnaný, obě firmy za ně utrží zhruba stejné peníze.
Celý hazardní průmysl v tuzemsku utrží ročně 125 miliard korun, ale číselné loterie a losy představují jen jeho malou část, přibližně desetinu.