Co znamená slovo Radler? Heineken chystá soud

Ekonomika Ekonomika
18. 6. 2012 18:16
Ochucené pivo začala pít jiná skupina lidí než klasičtí pijáci chmelového moku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pivo s limonádou, známé v současnosti pod označením radler, se stalo v posledních měsících velmi populární. Teď ovšem budou soudy v Česku řešit spor, zda také jiné pivovary mají právo označovat podobné výrobky tímto výrazem.

Server iHned.cz informuje, že trojka českého pivovarnického trhu - skupina Heineken - totiž zažalovala několik pivovarů za jeho neoprávněné použití. Heineken má všeobecně používaný výraz pro mix piva s limonádou v Česku registrovaný jako ochrannou známku.

Pivovary ale tvrdí, že radler je označení pro celou kategorii nápojů a registrovat si tento název je stejně nesmyslné, jako kdyby si někdo nechal patentovým úřadem zapsat právo ke slovu „pivo".

První, kdo začal tento nápoj v Česku úspěšně prodávat, byl vloni Staropramen. Zatímco celý pivní trh stagnuje (za posledních pět let se dokonce propadl o deset procent), radlery jdou na dračku.

Kupují ho i ženy

Kupují je i lidé, kteří pivo většinou jinak nevyhledávají - ženy, mladí lidé, sportovci. Řada velkých i menších pivovarů letos proto zareagovala vlastními produkty s nejrůznějšími názvy. Některé použily slovo radler. Se svým radlerem pod značkou Zlatopramen přišel na jaře i Heineken.

"To, že se soudy uskuteční, potvrdila i mluvčí skupiny Heineken Zuzana Kosáková. "S některými subjekty jsme dokonce byli nuceni zahájit soudní řízení," uvedla. Důvodem je podle ní to, že někteří výrobci toto označení užívají neoprávněně.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Které pivovary vyrábějí radler?

 

Právě se děje

před 24 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy