Co znamená slovo Radler? Heineken chystá soud

Ekonomika Ekonomika
18. 6. 2012 18:16
Ochucené pivo začala pít jiná skupina lidí než klasičtí pijáci chmelového moku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pivo s limonádou, známé v současnosti pod označením radler, se stalo v posledních měsících velmi populární. Teď ovšem budou soudy v Česku řešit spor, zda také jiné pivovary mají právo označovat podobné výrobky tímto výrazem.

Server iHned.cz informuje, že trojka českého pivovarnického trhu - skupina Heineken - totiž zažalovala několik pivovarů za jeho neoprávněné použití. Heineken má všeobecně používaný výraz pro mix piva s limonádou v Česku registrovaný jako ochrannou známku.

Pivovary ale tvrdí, že radler je označení pro celou kategorii nápojů a registrovat si tento název je stejně nesmyslné, jako kdyby si někdo nechal patentovým úřadem zapsat právo ke slovu „pivo".

První, kdo začal tento nápoj v Česku úspěšně prodávat, byl vloni Staropramen. Zatímco celý pivní trh stagnuje (za posledních pět let se dokonce propadl o deset procent), radlery jdou na dračku.

Kupují ho i ženy

Kupují je i lidé, kteří pivo většinou jinak nevyhledávají - ženy, mladí lidé, sportovci. Řada velkých i menších pivovarů letos proto zareagovala vlastními produkty s nejrůznějšími názvy. Některé použily slovo radler. Se svým radlerem pod značkou Zlatopramen přišel na jaře i Heineken.

"To, že se soudy uskuteční, potvrdila i mluvčí skupiny Heineken Zuzana Kosáková. "S některými subjekty jsme dokonce byli nuceni zahájit soudní řízení," uvedla. Důvodem je podle ní to, že někteří výrobci toto označení užívají neoprávněně.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Které pivovary vyrábějí radler?

 

Právě se děje

před 28 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
Další zprávy