České rychlíkové vagony se budou opravovat na Slovensku

Ekonomika Ekonomika
23. 8. 2010 10:38
Jde o zakázku na 58 vagonů první i druhé třídy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: České dráhy

Praha - Už příští rok by měli lidé v expresních vlacích EuroCity a InterCity cestovat ve zrekonstruovaných vagonech. České dráhy totiž nechají zmodernizovat 58 vagonů ve slovenské společnosti ŽOS Trnava.

Náklady včetně desetiletého lesingu budou 2,183 miliardy korun. Agentuře ČTK to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Modernizaci bude financovat trojice leasingových společností - ING Lease (C.R.), ČSOB Leasing a SG Equipment Finance Czech Republic.

Polepší si cestující v první i druhé třídě

"Tyto společnosti uspěly se svou nabídkou v mezinárodním zadávacím řízení, které proběhlo v první polovině letošního roku," uvedl Šťáhlavský. Sama obnova vagonů vyjde na 950 milionů korun, zbytek z celkové ceny tvoří finanční náklady.

Modernizace se bude týkat oddílových i velkoprostorových vagonů první a druhé třídy, kterými nyní cestují lidé například na trasách z Prahy do Vídně, Bratislavy, Žiliny, Břeclavi a Brna.

První opravené vozy by dráhy měly nasadit do provozu už na začátku příštího roku, zbývající budou opraveny do konce roku 2011.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy