Spor o ČD Cargo pokračuje. Žaluda zastavil tendr

Ekonomika Ekonomika
23. 6. 2010 16:30
Nové vedení Carga chce zrušit údajně podezřelý tendr.
Vedení ČD je toho názoru, že Cargo 100 potravinářských vagonů nepotřebuje. Ilustrační foto.
Vedení ČD je toho názoru, že Cargo 100 potravinářských vagonů nepotřebuje. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pouhý týden od náhlé změny vedení přichází první zásadní rozhodnutí. Vedení Českých drah, které stojí už týden zároveň v čele dceřiné společnosti ČD Cargo, oznámilo, že zastaví výběrové řízení na nákup potravinářských vozů pro nákladního dopravce. Má to podle šéfa drah i ČD Cargo Petra Žaludy ušetřit 175 milionů korun.

Právě tento tendr byl podle vedení Českých drah jedním z důvodů náhlého odvolání vedení dopravní "dcery". Radikální krok měl ale své následky.

Představenstvo krátce po odvolání dobrovolně následovali i personální a provozní ředitel a dnes i zástupce provozního ředitele. Bývalý management popírá jakékoliv pochybení a kroky Žaludy a jeho dvou náměstků, kteří v čele ČD Carga stojí, označují za destabilizační.

Žaluda ale tvrdí, že čím více podrobností o hospodaření Carga má, tím víc se přesvědčuje o správnosti rozhodnutí. "Rozhodl jsem se jít do určitého osobního rizika, protože jsem do minulého týdne, kdy jsem se rozhodl odvolat představenstvo ČD Carga, vycházel především z indicií. Na základě současných informací z auditu musím prohlásit, že odvolání bylo nezbytné," konstatoval.

Nové představenstvo označilo podmínky nákupu sta potravinářských vagonů za nevýhodné. Tvrdí také, že Cargo tyto vagony nepotřebuje, protože příslušná doprava tvoří pouhá dvě procenta jejího obratu.

Dřívější vedení zase tvrdí, že postup Českých drah dceřiné společnosti škodí. Přišla podle odcházejících manažerů o některé zákazníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy