Pošta končí s prodejem cigaret, reaguje na kritiku

Ekonomika Ekonomika
28. 2. 2014 18:50
Státní podnik reaguje na kritiku, bez splnění limitu měli pošťáci přijít o peníze.
Foto: Petr Vyoral

Praha - Česká pošta od pátku začíná stahovat cigarety z takzvaného doplňkového prodeje. Reaguje tak na kritiku, podle níž by státní podnik neměl aktivně podporovat kouření a snižovat odměnu zaměstnancům, kteří nesplní stanovené prodejní limity.

"Cílem prodeje bylo zajistit další zdroj příjmů, které České poště z prodeje doplňkového zboží plynou. Rozhodně nebylo úmyslem poškodit zdraví občanů České republiky, jak je veřejností předkládáno," říká generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Peníze pro zaměstnance i na pobočky

"Jako největší zaměstnavatel v zemi máme i velkou sociální odpovědnost, ze které plyne snaha zabránit masivnímu propouštění. Je proto nutné zaměstnancům zajistit práci," vysvětluje Zatloukal.

"Jen v loňském roce tvořil doplňkový prodej zhruba 400 milionů korun tržeb, což představovalo čistý zisk 120 milionů korun. Tržby ze zboží tak kryjí náklady například i na rozsáhlou pobočkovou síť, kterou Česká pošta disponuje," dodává Zatloukal.

Šéf pošty připomíná, že státní podnik není příjemcem žádných dotací ze státního rozpočtu a na svůj provoz si musí vydělat. Jen mzdové náklady, které tvoří 70 procent z celkových nákladů společnosti, převyšují měsíčně jednu miliardu korun plus další bonusy, které jsou poskytovány v souladu s platnou kolektivní smlouvou.

Státní podnik je přitom ziskový. Výsledky za loňský rok sice ještě nezveřejnil, předloni ale dosáhl čistého zisku 306 milionů korun, v plusu skončil i v předchozích několika letech.

"Přímo v souvislosti s ukončením prodeje cigaret zaměstnancům žádné propouštění nehrozí," ubezpečila mluvčí České pošty Marta Selicharová s tím, že takovéto opatření by hrozilo až v případě, kdy by pošta přišla o veškerý doplňkový prodej.

Veřejnost si nestěžovala

Možnost koupit si cigarety na poštách skončí v polovině příštího týdne. I nadále bude pošta vedle svých základních služeb nabízet zejména časopisy, noviny, papírenské zboží typu obálky, kartonové obaly, známky a zboží telekomunikačních operátorů.

"V plánu je budování dalších PostShopů, v nichž lidé naleznou i komplexnější nabídku zboží," dodává mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Připomíná, že do pilotního prodeje cigaret bylo od loňského roku zařazeno 40 pošt. "Prodej se osvědčil a nezaznamenali jsme žádné negativní reakce veřejnosti. Proto jsme se také rozhodli pilotní prodej od letošního roku rozšířit na 600 pošt - nikoliv však do celé sítě zahrnující přes 3100 poboček," zdůrazňuje Selicharová.

Jak v předchozích dnech informoval online deník Aktuálně.cz, původně měli pošťáci nabízet cigarety přímo lidem v terénu. Později pošta zmírnila plán, i nadále však měli prodat nebo sami koupit zboží za alespoň 800 korun měsíčně, jinak přijdou o část pohyblivé složky platu.

Podle Prokopa nyní doručovatelé v rámci takzvané spolupráce s aliančními partnery nabízejí lidem na 300 položek. Mimo jiné jde o pojištění, různé bankovní služby, ale například i o plyšové hračky, omalovánky a do současnosti právě i tabákové výrobky. "Nevidím důvod, proč by měl někdo chodit na poštu kupovat pečicí papír," uvedl Prokop, který je autorem petice za revizi pracovních podmínek zaměstnanců pošty.

Generální ředitel Petr Zatloukal upozornil, že pošta je státní podnik, který není příjemcem žádných dotací ze státního rozpočtu a na svůj provoz si musí vydělat. Obchodní činnost je pro firmu jedním z příjmů. Jen loni tvořil doplňkový prodej asi 400 milionů korun tržeb, což představovalo čistý zisk 120 milionů Kč. Tržby ze zboží kryjí tak náklady například i na rozsáhlou pobočkovou síť, kterou Česká pošta disponuje.

 

Právě se děje

před 6 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy