Pošťáci se zlobí. Máme prodávat cigarety, říkají

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
25. 2. 2014 12:00
Pošťáci budou nabízet i další drobné zboží. Když neprodají dost, přijdou o část platu
Foto: Česká pošta

Praha - Zaměstnanci České pošty jsou opět rozladěni. Podle jejich informací mají totiž od března lidem v rámci běžné roznášky nabízet také drobné zboží včetně cigaret.

Deníku Aktuálně.cz to nezávisle na sobě sdělili dva ze zaměstnanců pošty, kteří si nepřáli být jmenováni. Informaci, kterou přinesl i server iDnes.cz, potvrzuje také prezident Federace výkonných zaměstnanců České pošty Miroslav Prokop.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová potvrdila, že doručovatelé mají za úkol nabízet doplňkové služby. To, že mají lidem nutit i cigarety ale vyvrátila. "Česká pošta vydala pokyn, že cigarety nebudou zařazeny do prodeje veřejnosti prostřednictvím naší doručovací sítě," reaguje na dotaz Aktuálně.cz Selicharová.

Karton za měsíc

Přestože se pošta loni zapojila do boje proti takzvaným šmejdům, nyní ze svých zaměstnanců možná udělá podomní prodejce.

"Na jeden rajón, což představuje sedm doručovatelů, jsme dostali jeden katalog s asi stovkou položek. Je tam drobné zboží od cukrovinek přes parfémy až po cigarety," říká zdroj online deníku Aktuálně.cz, který si z obavy o zaměstnání přál zůstat v anonymitě.

Mluvčí pošty Selicharová to ale vyvrací. "Jedná se o noviny, časopisy, služby mobilních operátorů nebo losy. Žádný katalog se stovkou položek jsme doručovatelům nevytiskli. Taktéž nemáme v sortimentu parfémy," kontruje Selicharová.

Podle Miroslava Prokopa se ale mezi položkami skutečně vyskytuje řada produktů, které nesouvisí s činností pošty. "Například punčochy nebo ponožky," upřesňuje Prokop.

Pro doručovatele znamená nabízení drobného zboží nejen práci navíc. Podle zdroje Aktuálně.cz jim za nedodržení stanovených kvót hrozí i srážka z pohyblivé mzdy. Každý pošťák bude muset prodat kartón cigaret za měsíc nebo nabídnout zboží v celkové hodnotě asi 800 korun.

"Pokud se to doručovatelům nepodaří, přijdou o čtvrtinu pohyblivé složky mzdy," dodává. Pohyblivá složka se u různých zaměstnanců liší, zpravidla se ale pohybuje okolo tří tisíc korun.

A nejen to - pokud se pošťákům nepodaří splnit kvóty třikrát za sebou, mohou být podle prezidenta odborů Prokopa propuštěni kvůli neplnění povinností.

"Vycházíme z pozitivní motivace. Tedy formy poskytování odměny za výkon. Zaměstnancům ve styku se zákazníkem jsou stanoveny ukazatele, které jsou měsíčně vyhodnocovány a za jejichž splnění obdrží nad rámec základní mzdy takzvanou výkonovou mzdu," vysvětluje pohled vedení pošty Selicharová.

Prodávejte, ale nenabízejte

I když mluvčí pošty tvrdí, že doručovatelé cigarety v terénu prodávat nebudou, zaměstnanci mají informace opačné. Vedoucí pracovníci jim údajně nařídili, že budou muset od března prodat určitý počet krabiček cigaret, nesmějí je ale zákazníkům otevřeně nabízet.

"Nechápu, jak to podle nich máme udělat, máme povinnost cigarety prodávat, ale nesmíme je nabízet. Budeme si je tedy asi muset kupovat sami," uvažuje zdroj deníku Aktuálně.cz.

"Je to naprostý paradox, stát bojuje proti kouření, přitom zaměstnanci státní firmy musí prodávat cigarety," kroutí hlavou nad novým nařízením prezident Federace výkonných zaměstnanců České pošty Prokop.

Cigarety se na pobočkách pošty prodávají od loňského. Mluvčí pošty Ivo Mravinac serveru iDnes.cz sdělil, že prodej doplňkového zboží je pro poštu nezbytný.

"Je třeba si uvědomit, že tento doplňkový prodej drobného zboží dělá asi 300 milionů korun ročně a my jsme kvůli výpadku v listovních službách přišli o 620 milionů korun," říká Mravinac.

Cigarety se doposud prodávaly na 40 pilotních pobočkách. Letos chce pošta rozšířit jejich počet na 600 poboček.

Petice bez efektu

Zaměstnanci pošty jsou na vedení rozzlobeni. "Rajóny se nám prodlužují, listovní pěší doručovatelé nesmějí využívat městskou hromadnou dopravu, nestíhají a pak jim běžně vznikají přesčasy, které jim nikdo nezaplatí," říká další zdroj deníku Aktuálně.cz.

"K tomu máme ještě nabízet zboží a pojistky a úvěry spřátelených bank," dodává. Mobilní doručovatelé pak mají ještě za úkol monitorovat každý den ceny pohonných hmot na jednotlivých čerpacích stanicích.

Právě povinnost nabízet osobní účty a kreditní karty spřátelených bank a další činnosti, které nesouvisejí přímo s poštovními službami, přiměla Federaci výkonných zaměstnanců České pošty k sepsání petice. Tu podepsalo asi 13 tisíc lidí.

"Petice ale, zdá se, neměla žádný efekt. Řada zaměstnanců musela zatížit kreditními kartami a podobnými produkty sebe a rodinné příslušníky, přičemž pošta hlídá, aby zaměstnanci tyto služby nerušili. A do toho ještě budeme působit jako donášková služba," obává se zdroj Aktuálně.cz.

Prezident Federace výkonných zaměstnanců České pošty Prokop ale věří, že se situace zlepší. "Čekáme na veřejné slyšení v Senátu. Zaslal jsem také otevřený dopis ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. Na začátku dubna se s ním sejdu a podrobně jej budu o všech praktikách informovat," slibuje Prokop.

Pracujete na poště? Máte obdobné zkušenosti? Napište nám email na [email protected].

 

Právě se děje

teď

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Nejméně devět lidí zemřelo po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Nejméně devět lidí bylo v neděli zastřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy