Praha - Ani do roka od vypuknutí metanolové aféry, při níž zemřely více než čtyři desítky lidí, nebudou zřejmě přijata účinná opatření, která by zabránila opakování podobné tragédie, uvedli zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin.
Ti v pondělí adresovali orgánům státní správy výzvu, v níž požadují zrychlení legislativního procesu a zpřísnění podmínek pro výrobu a prodej tvrdého alkoholu.
Podle výrobců lihovin stát místo zavedení efektivních opatření, jako je například zákaz prodeje alkoholu ve velkoobjemových baleních, zatím jen ztížil administrativu poctivým výrobcům a dovozcům. Unií navrhovaná opatření mají eliminovat černý trh s alkoholem a zabránit daňovým únikům. Mají také chránit zdraví a životy lidí a zamezit poškozování poctivých výrobců a prodejců lihovin.
Mezi šesti požadovanými body likérky kromě zrychlení legislativního procesu zařadily také zvýšení sankcí při porušení živnostenského zákona a snížení maximálního objemu spotřebitelského balení lihovin ze současných šesti na jeden litr. Požadují také povinné označování balení větších než 0,06 litru kontrolní páskou, povinnou minimální kauci pro distributory alkoholu ve výši pěti milionů korun a zveřejňování stavu sankcí a výroby ve firmách, v jejichž prostorech se našel nelegální líh.
Podle prezidenta unie Petra Pavlíka není stát při hledání nástrojů proti černému trhu s lihem dostatečně aktivní. "Vidíme zde také přílišnou liberálnost trhu z lihovinami," uvedl Pavlík, podle něhož je v Česku 200 výrobních skladů lihovin. Na Slovensku, jehož trh je proti českému zhruba dvoutřetinový je těchto skladů jen 20. Velký počet subjektů na trhu je podle něj následně těžší uhlídat.
Stát by měl podle Pavlíka všechny výrobce lihovin kontrolovat tak, jak je to ve všech okolních zemích. Při kolkování láhví s alkoholem by podle něj měli být přítomni celníci. "To v České republice do dnešního dne chybí. Jsou zde také malé sankce za porušení zákonů souvisejících s výrobou lihovin," řekl.
Novelu projednají poslanci
Novela zákona o povinném značení lihu v současné době čeká na projednávání zemědělským a rozpočtovým výborem. Zavádí například novou generaci ochranných pásek, kterými se bude alkohol označovat. Novela také snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Dosud je možné prodávat až šestilitrové balení a v minulosti to bylo až 25 litrů. Páskou se bude muset podle předlohy označovat balení od 0,1 litru.
Poslanci možná budou v návrhu zákona o povinném značení lihu měnit výši kauce pro výrobce a distributory, která bude jednou z podmínek pro registraci k podnikání s lihem. Ve Sněmovně znějí hlasy, že navrhovaných pět milionů korun by mohlo být pro menší výrobce likvidační. Rozpočtový výbor v polovině dubna projednávání předlohy podobně jako už dříve zemědělský výbor přerušil, aby poslanci mohli podávat pozměňovací návrhy.
Trh lihovin se zatím nedokázal zotavit z loňské metanolové aféry a následného omezení prodeje. Většina velkých i malých likérek za letošní více než tři měsíce nehlásí oživení prodejů. V prvních třech měsících letošního roku poklesl odbyt lihovin meziročně o zhruba osm procent. Zvrat nepřinesly ani Velikonoce, jeden z prodejních vrcholů.
Na otravu jedovatým metanolem zemřelo do minulého úterý v České republice již 45 lidí, poškozených je přes 130. Od počátku letošního roku zaznamenala policie sedm případů otrav, většina z nich skončila smrtí. Lidé umírali například na Kladensku, Opavsku, Olomoucku nebo v Praze. Policie v souvislosti s aférou stíhá více než 70 lidí.