Boj o termoventily: Radují se nájemníci, platí majitelé

Tomáš Fránek
10. 4. 2008 11:04
Soudy se zastaly nájemníků
Vchod Ústavního soudu České republiky v Brně na Joštově ulici.
Vchod Ústavního soudu České republiky v Brně na Joštově ulici. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Brno - Je to jasné, majitelé domů nemají právo požadovat po svých nájemnících tisíce korun za namontování termostatických ventilů. Jejich instalaci musí zaplatit sami.

Až k Ústavnímu soudu se dostal spor mezi majiteli domu a nájemníky v Praze o termoventily, které musí mít povinně namontovány na dálkově vytápěných radiátorech.

Vedle hádek o regulované nájemné nebo převádění bytů na příbuzné jde o další typ sporů, které mezi sebou majitelé domů a nájemníci vedou.

Zaplaťte, vy ušetříte

Majitelé domu z Prahy své nájemníky zažalovali. Chtěli po nic přes tři tisíce korun jako úhradu za namontované ventily na ústředním topení.

U soudů v Praze se svou argumentací neuspěli, jejich žaloba byla zamítnuta. "Žádný právní předpis nestanoví povinnost nájemce bytu spolupodílet se na úhradě nákladů na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov," rozhodli soudci Obvodního i Městského soudu v Praze.

Podle soudů zákon ukládá povinnost vybavit topení přístroji regulujícími dodávku tepelné energie vlastníkům budovy a ne nájemníkům.

Majitelé pražského domu s tím nesouhlasili a poslali stížnost ústavním soudcům. "Soudy nevzaly v potaz výlučný prospěch nájemců z nainstalovaných termostatických ventilů," uvedli ve své stížnosti s tím, že soudy nehodnotily ani potřebné důkazy svědčící ve prospěch majitelů domů.

Senát Ústavního soudu pod vedením soudce Jiřího Muchy ale stížnost majitelů domu odmítl. "Ústavní soud dospěl k závěru, že ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná," uvedli soudci.

Bez ventilů, bez pokut

Posudky a sdělení znalce i Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí sice potvrzují, že ventily slouží ke prospěchu nájemníků, soudy se ale s tímto tvrzením dostatečně vypořádaly.

Povinné namontování termostatických ventilů bylo několikrát odloženo, původně se s ním počítalo v roce 2004. Poslanci nakonec jejich zavedení odložili na konec roku 2007, odpustili ale vysoké pokuty, které majitelům domů hrozily v případě, že by ventily nestihli namontovat.

Přínosem termostatických ventilů je úspora tepla na vytápění ve výši asi 6 procent až 9 procent. To zajišťuje při investičních nákladech na 1 termostatický ventil cca 1 100  až 1 600 korun návratnost vynaložených prostředků za dobu 3 až 4 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy