reklama
 
 

Benzin a nafta se čerpají za nové rekordní ceny

16. 3. 2012 10:09
Podle ČSÚ ceny pohonných hmot poskočily zase o pár haléřů nahoru. Tentokrát všechny

Praha - Ceny pohonných hmot se v Česku vyšplhaly na další rekordy. Podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) se cena nejžádanějšího benzinu Natural 95 v pondělí dostala v průměru na 36,61 koruny za litr, a byla tak o 15 haléřů vyšší než o týden dřív. Motorová nafta zdražila o pět haléřů a prodávala se v průměru za 36,97 koruny za litr.

O 15 haléřů na průměrných 36,60 Kč/l zdražil i bezolovnatý benzin Special 91. Významně se tentokrát zvýšila i cena plynu LPG, který se prodával v porovnání s předchozím týdnem o 37 haléřů dráž za 18,22 Kč za litr.

Příčiny zdražování

Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum počátkem týdne předpověděl, že pohonné hmoty u pump budou dále zdražovat. Dosavadní růst cen podle něj souvisel se zdražením benzinu a nafty na burze v Rotterdamu a významný vliv má také drahá ropa.

"Projevuje se navíc lepší počasí, roste osobní doprava a kvůli vyšší poptávce roste cena benzinu, zatímco cena nafty stagnuje," uvedl analytik Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Tuzemští dopravci už začali kvůli zdražování nafty stále častěji u zákazníků uplatňovat palivové příplatky.

Největší tuzemské sdružení autodopravců Česmad Bohemia chce, aby se takzvaný diesel index stal součástí všech smluv.

Vedle promítání ceny nafty do cen se dopravci dlouhodobě snaží prosadit snížení spotřební daně nebo zavedení takzvané profesionální nafty, kdy by jim stát zpětně část zaplacené spotřební daně platil.


autoři: ČTK, Věra Tůmová | 16. 3. 2012 10:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama