Praha - Tuzemský průmysl na tom v polovině roku nebyl nejlépe. Průmyslová výroba v červnu totiž meziročně klesla o 2,2 procenta a meziměsíčně po očištění od sezónních vlivů nižší o 0,3 procenta.
Na celkový pokles průmyslu mělo největší vliv odvětví, které se zabývou výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (pokles o 6,3 %), dále výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů (-12,8 %) a výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (- 28,3 %).
Naopak stále roste výroba v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 4,2 %), výroba elektrických zařízení (+3,3 %) a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (růst o 11,6 %).
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně vzrostly o 1,5 %.
Zakázky pro farmaceutický průmysl klesly na polovinu
Pro budoucnost není dobrou zprávou, že hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 2,9 %. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 1,4 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 10,5 %.
"Na český průmysl bude nadále dopadat nepříznivý vývoj v eurozóně a slabá domácí poptávka, což je ostatně vidět na vývoji nových zakázek. Letošní růst průmyslové výroby se tak bude nejspíše pohybovat kolem nuly," vidí příští měsíce analytik Citfin Jiří Šimek.
K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (-45,4 %), dále výroba a zpracování kovů (pokles o 12,1 %), farmaceutický průmysl (pokles o 46,4 %).
Problémy stále nemají díky přílivu nových zakázek odvětví výroba elektrických zařízení (růst o 11,4 %), výroba chemických látek a a chemických přípravků (růst o 5,2 %) a výroba textilií (+12,3 %).
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v červnu 2012 meziročně snížil o 0,3 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v červnu 2012 meziročně vzrostla o 1,9 % a činila 26 012 Kč.