10 mužů, kteří určí, zda ocelové srdce dostane infarkt

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
28. 6. 2013 12:00
Budoucnost průmyslového Ostravska mají v rukou místní průmyslníci a politici
Jan Světlík, v žebříčku Top 10 Ostravska číslo jedna.
Jan Světlík, v žebříčku Top 10 Ostravska číslo jedna. | Foto: Karel Toman

Ostrava - Průmyslová Ostrava se pokouší o historický přerod.  „Ocelové srdce republiky", v němž se pojí stoletá rotschildovská tradice s odkazem socialistických úderníků, touží stát se „českým Silicon Valley". Teď je ale slibně rozjetá jízda tímto směrem ohrožena, napsal ve čtvrtečním vydání deník Insider.

Krize tvrdě doléhá na největší místní zaměstnavatele, jimiž stále zůstávají doly a hutě. Začnou-li zdejší průmyslové giganty kolabovat, může to ostravskou cestu od uhlí k moderním technologiím zastavit. Záleží nejen na odolnosti místních firem, ale i na tom, jak je město na případné sociální otřesy připraveno.

Ekonomická reportérka deníku Insider Zuzana Kubátová sestavila žebříček deseti nejvlivnějších lidí, kteří určí, jakou budoucnost má před sebou Ostravsko.

Region s více než milionem obyvatel mají podle Top 10 v rukou místní průmyslníci a politici.

Top 10 Ostravska podle deníku Insider

1. Jan Světlík (55), majitel strojírenského Holdingu Vítkovice

2. Petr Kajnar (58), primátor Ostravy

3. Zdeněk Bakala (52), spolumajitel OKD

4. Tomáš Chrenek (49), spolumajitel Třineckých železáren a zdravotnického holdingu Agel

5. Josef Babka (55), politik KSČM, 1. náměstek kraje, zastupitel Ostravy

6. Lukáš Semerák (41), zakladatel hnutí Ostravak

7. Miroslav Novák (41), moravskoslezský hejtman

8. Augustine Kochuparampil (59), šéf dozorčí rady ArcelorMittal Ostrava

9. Ivo Vondrák (55), rektor VŠB

10. Václav Daněk (65), obchodník s uhlím

Byznys v deníku Insider

Kdo má největší vliv, kdo ovlivní, kam se Ostrava vydá? Seznamte se podrobně s lidmi z Top 10 v deníku Insider

Seriál o Ostravsku: Ocelovému srdci hrozí infarkt

 

Právě se děje

před 18 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy