Důchodci se dřív měli lépe, většinu peněz teď dají za léky. Skutečně? Češi věří mýtům

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
30. 11. 2018 6:15
Češi mají jen mlhavou představu o životě v důchodu. Přitom v něm stráví čtvrtinu života. O tom, co je "na stará kolena" z pohledu financí čeká, navíc kolují nebezpečné mýty.
Život důchodců v Čechách
Život důchodců v Čechách | Foto: ČSOB

Češi mají jen mlhavou představu o životě v důchodu. Přitom v něm stráví čtvrtinu života. O tom, co je "na stará kolena" z pohledu financí čeká, navíc kolují nebezpečné mýty.

Průzkum ČSOB Penzijní společnosti zjišťoval právě to, jaké mýty o penzi jsou mezi lidmi nejvíce rozšířené. Pět z nich se zde pokusíme vyvrátit. 

1. mýtus - "Dřív se měli důchodci líp"

Více než polovina lidí se podle zmíněného průzkumu domnívá, že se současní důchodci mají stejně, nebo dokonce hůře než důchodci před padesáti lety. Ve skutečnosti se jim však žije výrazně lépe a jejich kupní síla roste.

"I když se to třeba někomu nezdá, kupní síla penzistů v České republice dlouhodobě narůstá. Ať už důchody přepočítáme na jednotlivé potraviny, nebo další spotřební zboží," říká Petr Dufek, analytik ČSOB, který porovnal řadu údajů z historických ročenek. 

"Současní důchodci sice vydávají hodně peněz za nájem, nicméně v kupní síle jsou na tom oproti svým rodičům výrazně lépe," dodává Petr Dufek. 

  • Na grafu výše se můžete podívat, kolik jste si mohli za průměrný důchod v daném roce koupit šunky, piv či benzinu.
 

Právě se děje

před 36 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 38 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy