Češi loni prosázeli rekordní množství peněz, téměř o třetinu stouply i výhry

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 7. 2017 11:22
Nejvíce se v Česku sázelo - stejně jako v minulých letech - na takzvané technické hry, což jsou nejčastěji automaty. Jejich podíl přesáhl třetinu. Následovaly internetové kurzové sázky se čtvrtinovým podílem. Na odvodu z loterií a podobných her získal stát 10,5 miliardy korun, meziročně o 2,9 miliardy více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Češi loni prosázeli rekordních 196,4 miliardy korun, meziročně o 29 procent více. Objem vyplacených výher vzrostl rovněž o 29 procent na 157,1 miliardy korun. Hrubé příjmy legálních provozovatelů loterií a podobných her tak dosáhly 39,3 miliardy korun, o rok dříve to bylo o zhruba deset miliard méně. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Nejvíce se v Česku sázelo - stejně jako v minulých letech - na takzvané technické hry, což jsou nejčastěji automaty. Jejich podíl přesáhl třetinu. Následovaly internetové kurzové sázky se čtvrtinovým podílem.

"Obdobně jako v minulých letech jsme zaznamenali velký nárůst objemu sázek v oblasti okamžitých loterií a internetových kurzových sázek, jejichž podíl na trhu se každý rok zvyšuje. Nejvýznamněji vzrostly částky v oblasti internetových karetních turnajů nebo her," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Objem kurzových sázek na internetu se meziročně zvýšil o třetinu. Sázky na karetní turnaje nebo hry vzrostly téměř devětkrát, jejich podíl na celkovém objemu však činil pouze 0,2 procenta.

Inkaso odvodu z loterií a podobných her dosáhlo 10,5 miliardy korun, meziročně o 2,9 miliardy více. "V této částce je rovněž zahrnuta pevná část dílčího základu odvodu ve výši 80 korun za každý den, kdy bylo technické zařízení povoleno. Nárůst byl dán jednak intenzivními aktivitami finanční správy a policie v boji proti ilegálnímu hazardu, jednak také novelou tehdy platného loterního zákona," doplnil Závodský.

Novela zvýšila pro rok 2016 sazbu daně u technických her z 20 na 28 procent, zmíněný poplatek z 55 na 80 korun a sazbu daně z ostatních her z 20 na 23 procent. Podle Závodského nemusí být částka vybraných daní konečná, může ji zvýšit případné doměření daně.

Od začátku letošního roku platí nový zákon o hazardních hrách. Podle něj mohou na trh vstoupit firmy, které byly dosud považovány za nelegální, protože cílily na české hráče, ale v Česku neodváděly daně. Podle odhadu ministerstva financí ke konci loňského roku fungovalo 55 loterních firem, které přes internet cílily na české hráče. Do poloviny března jich 20 samo ukončilo svou činnost.

Ministerstvo financí už podle Závodského zahájilo osm správních řízení, která mohou vést k blokaci stránek. Se dvěma společnostmi ho ukončilo, protože přestaly cílit na české hráče. Firmu 1XBET ve středu zapsalo na černou listinu. Poskytovatelé internetového připojení mají od středy 15 dnů na to, aby zahájili blokaci webové stránky. Aktuálně ministerstvo vede pět správních řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy