Řetězce chystají soutěže o drahé ceny, přestane je omezovat zákon o hazardu

Milan Mikulka Milan Mikulka
5. 12. 2016 19:50
Od Nového roku začnou obchodní řetězce v Česku spouštět pro zákazníky soutěže s drahými cenami, které dosud dělat nemohly. Bránil tomu zákon o hazardu, jenž podobné akce omezoval. "Spotřebitelských soutěží chceme po změně zákona využít v co největší míře," říká například mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Už za měsíc začnou obchodní řetězce v Česku spouštět pro své zákazníky velké soutěže s drahými cenami, které dosud dělat nemohly. Přestane platit dosavadní zákon o hazardu a loteriích, který podobné akce, v nichž se losují například účtenky, výrazně omezoval.

Dosud platilo, že spotřebitelská soutěž nesměla mít výhru za více než 20 tisíc korun, hodnota všech výher za jeden rok pak nesměla překročit 200 tisíc. Pořadatel tak mohl nabídnout levnější ceny, kterými ale jen těžko přilákal zákazníky, případně musel do loterií vložit vědomostní otázky, aby se vyhnul až několikamilionovým pokutám od finančních úřadů.

Podle nových pravidel, která začnou platit od ledna, budou spotřebitelské soutěže spadat pod zákon o ochraně spotřebitele. Ten neříká, jak hodnotné ceny mohou v soutěži být nebo jakým způsobem se může vybírat výherce. Pouze obecně uvádí, že se nesmí jednat o nekalou obchodní praktiku. Jestli soutěž neodporuje pravidlům, nebudou už kontrolovat daňoví úředníci, ale Česká obchodní inspekce. Aby soutěž nebyla považovaná za loterii hlídanou zákonem o hazardu, nesmí na začátku obsahovat finanční vklad účastníka.

"Pořadatelům vadily hlavně dvě věci. Jednak šlo o nízkou hodnotu cen, jednak o to, že určení vítězů nesmělo být založeno na náhodě, zpravidla na slosování," říká právník Petr Glogar z PwC Legal.

Kvůli tomu, že vítěze nemohl určit náhodný výběr, šly řetězce cestou takzvané marketingové soutěže a do hry vložily vědomostní nebo dovednostní prvky. Pokud chtěla firma dát do soutěže jako výhru například automobil, musel zákazník správně zodpovědět soutěžní otázky. V případě hry o automobil například takovou, kolik tenisových míčků se do vozu vejde.

"Soutěže o větší ceny se občas pořádaly, vždy ale s rizikem pokuty od finančního úřadu a sporu o to, jestli je prvek náhody v soutěži obsažen. Úřady často a rozsáhle postihovaly jakýkoliv náznak prvku náhody. Praxí a také na základě rozhodnutí soudů můžeme považovat za zažité pravidlo, že náhoda musela být odsunuta do pozadí dovedností či vědomostí jako rozhodující prvek pro určení vítěze," vysvětluje Miloš Sochor z PwC Legal.

Podle něj se případy, kdy finan­ční úřady pokutovaly firmy za hazardní soutěže, opakovaly každý rok. "V některých případech šlo o pokuty v milionech korun," dodává Sochor.

Od ledna ale začne platit nový hazardní zákon, který už soutěže nijak neupravuje. "Spotřebitelských soutěží chceme po změně zákona využít v co největší míře," říká mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček. Podle něj bylo náročné pokaždé vymýšlet soutěž, která nebude zahrnovat prvek náhody. Zrovna Tesco má navíc společný marketing pro všechny země střední Evropy a v každé platí pro soutěže jiná pravidla − například v Maďarsku a na Slovensku je už teď možné výherce losovat.

Nové soutěže hodlá spustit i Kaufland. "Nedělali jsme žádné spotřebitelské soutěže, které by odporovaly stanoveným pravidlům. Změny tedy vítáme a přizpůsobíme tomu naše marketingové aktivity," uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Podobně se vyjádřily i další řetězce, které v Česku působí. Ani jedna firma ale nechce být vzhledem ke konkurenci konkrétní, jaké soutěže spustí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy