Alergik to nemá jednoduché. Všude na něj čeká spousta nástrah. Může se ale cítit dobře alespoň doma. Stačí několik opatření.
Jak doma topíte? Radiátory nejsou zrovna ideální. Vysušují vzduch a také se kvůli nim víří prach. Nevytápějí totiž místnost rovnoměrně a dochází tak k cirkulaci vzduchu a tím k víření prachu. Co s tím? Můžete dům či byt vyhřát třeba pomocí topných obrazů.
Jde vlastně o panely vyzařující infračervené záření. Zahřívají tak stěny, podlahu, nábytek i lidské tělo, ale nikoli vzduch - ten tak není vysušený. Navíc místnost vytopí rovnoměrně a k víření prachu nedochází.
Zbavte se plísně a vlhkosti
Nebezpečí pro alergiky a astmatiky představuje plíseň. Dobře prohlédněte všechny kouty, podívejte se i do skříní. Pokud plíseň objevíte, hned proti ní začněte bojovat. Seženete různé chemické přípravky, které vás viditelné plísně zbaví. Především ale musíte najít její příčinu. Většinou to bývá vlhkost.
Co s ní? Nakupte odvlhčovače vzduchu a zjistěte, kde se u vás vlhkost bere. Neměnili jste poslední dobou okna za plastová? Ta lépe těsní a neumožňují cirkulaci vzduchu, kvůli tomu se může v interiéru srážet vlhkost. Zkuste častěji větrat. Nebo se do vašeho domu dostává vlhkost z okolního vzduchu či půdy? Pak pomůže hydroizolace.
Pomůže i nanonátěr a časté vysávání
Už jste slyšeli o nanonátěru? Díky němu můžete mít doma čistší vzduch. Nechte ho aplikovat na strop každé místnosti. Nanonátěr se aktivuje díky slunečnímu záření. Dokáže ze vzduchu odstranit škodliviny, výfukové zplodiny, viry, bakterie, plísně i zápach.
Aby se na podlaze nehromadil prach, který alergikům vadí, je potřeba často vysávat. Pokud nestíháte luxovat častěji než jednou týdně, pořiďte si robotický vysavač. Ten uklidí za vás.