Poradna: Plány na pasivní dům proberte s experty

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 11. 2011 17:59
Správné pasivní bydlení začíná se správným projektem
Foto: Jan Langer

Praha - Mít dům, který si v průběhu let sám na sebe vydělá díky úsporám za složenky, chce v Česku stále více lidí. Zatímco nízkoenergetické bydlení už vzniká i ve fomě bytových domů, nejúspornější varianta, pasivní bydlení, je vyhrazeno stále jen rodinným domům jednotlivců.

Spolu s popularitou těchto staveb roste i zkušenost stavebníků, kteří se na ně specializují. Přesto neuškodí dodržet několik hlavních zásad, abyste si mohli být jisti, že váš budoucí dům bude opravdu pasivní.

Experti z Centra pasivního bydlení radí nepodcenit celou záležitost už od začátku a svěřit projekt domu do rukou zkušeného architekta, který se tímto typem bydlení zabývá. Seznam takových architektů najdete na stránkách Centra pasivního domu.

Zkušený odborník nepodcení záležitosti, které jsou pro pasivní dům zásadní - například orientace prosklených stěn na jih nebo celková kompaktnost domu. Pokud byste si ale svou volbou nebyli ani s projektem v ruce jisti, můžete si jej nechat zkontrolovat v některé z poraden Centra.

Projektant vám pravděpodobně doporučí i konkrétní materiály - zatímco někteří stavitelé přísahají na tradiční dřevo, jiní dávají přednost masivní cihlové nebo betonové konstrukci. Váš projektant vám navíc bude umět vysvětlit, proč zvolil konkrétní materiál.

Zásadní je pro pasivní bydlení i použitá izolace a výběr oken, která jsou potenciálně místem, kde by mohlo unikat nejvíc tepla - standardní je zasklení oken trojskly.

Jak upozorňuje Klára Tydlačková z Centra pasivního domu jedním z důležitých faktorů je i míra těsnosti obálky domu, kterou lze ale před dokončením stavby otestovat. Test se provádí ještě před vložením snížených podhledu, aby bylo možné nedostatky opravit.

Technologie pro pasivní domy se neustále zlepšují a zlevňují, na čem byste ale šetřit rozhodně neměli je vzduchotechnika. Systém nuceného většání s rekuperací jednak zajišťuje výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý, zároveň ale zajišťuje využití tepla z odpadního vzduchu. V pasivním domě byste za ideálních podmínek neměli cítit potřebu větrat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy