Úspora na energiích je "in", pochopili developeři

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 10. 2011 17:30
Zájem o nízkoenergetické bydlení a pasivní domy roste, přibývá i developerských projektů
Foto: Jan Langer

Praha - Má byt nová okna, je dům zateplený, jaká je asi spotřeba energie? Stále více lidí toužících po vlastním bydlení klade tyto otázky hned poté, co se zajímá o velikost a cenu bytu.

Nízkoenergetické a pasivní bydlení má ale v Česku stále příchuť alternativního životního stylu a v nákladech na stavbu i vysokých výdajů, které se vrací na úsporách dlouhá léta. Ale i to se pomalu mění.

"Vzhledem k vývoji energetické politiky v EU nelze očekávat nižší tempo růstu cen energií ani v budoucnu, argument energetické šetrnosti tak nabývá na síle. Kombinace neměnných třicetiletých splátek hypotéky a rostoucích nákladů na energie nutí kupující přemýšlet dlouhodobě," uvedl Filip Endal, manažer pro oblast nemovitostí společnosti Deloitte.

Úsporného bydlení v bytech přibývá

To si dobře uvědomují také developeři a množí se projekty slibující energetickou úsporu či rovnou pasivnost. Kromě individuální výstavby, kde je nízkoenergetičnost či pasivita "v kurzu" již několik let, což dokazují i nízkoenergetické domky stojící v Syrovicích u Brna, či v Novém Sedleci u Prahy, pomalu přibývá i projektů bytových domů.

První pasivní bytový dům byl zkoulaudován v polovině loňského roku v jihomoravských Pohořelicích, tři nízkoenergetické bytové domy staví v praze finská společnost YIT Stavo a developer JRD nyní oznámil zahájení největší výstavby pasivního bydlení v Česku.

Ve dvou etapách postaví v pražských Malešicích celkem 110 pasivních bytů v pěti bytových domech. První etapa se začne stavět v polovině příštího roku, dokončené budou první byty na konci roku 2013.

"U tohoto projektu se nám kvalitu pasivního bydlení a nabízíme jej za cenu, která je na trhu konkurenceschopná. Cena u rodinného bytu 3+kk s terasou o rozloze 75 metrů čtverečních je 53 tisíc korun za metr, tedy srovnatelná s podobnýmiprojekty v Praze, které nejsou nízkoenergetické ani pasivní," uvedl Martin Svoboda, výkonný ředitel společnosti JRD.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy