Na správném výběru postele záleží vaše zdraví

Andrea Berniová
6. 12. 2012 11:00
Nezapomeňte také na správný rošt a matraci. Kvalita spánku může mít vliv nejen na vaši momentální náladu, ale i na zdraví
A jak bude vypadat vaše nová postel?
A jak bude vypadat vaše nová postel? | Foto: Freedomky s.r.o.

Víte, jak správně vybrat postel? Nejlepší je, když si ji můžete v obchodě prohlédnout a vyzkoušet. Jestli už tam zjistíte, že vrže a není příliš stabilní, raději hledejte dál.

Co se týče velikosti, měla by být postel o 30 centimetrů delší než vaše tělo. Na šířku potřebuje jeden člověk k pohodlnému spánku asi 90 centimetrů. Pokud tedy vybíráte například manželskou postel, měla by být ideálně široká 180 centimetrů. Seženete ale i jiné rozměry.

Dřevěná, anebo kovová postel?

Můžete vybírat z různých materiálů a jejich kombinací. Klasikou je dřevo. Postel z dřevěného masivu bývá kvalitní, je velmi odolná a vydrží vám dlouho. Seženete mít také postel z kovu. Ta už takovou odolností disponovat nemusí. Časem se může rozviklat. Pokud chcete kvalitní postel, ale nemá být celá ze dřeva, zkuste kombinaci dřeva a kovu. Koupíte i postel z lamina. Kvalitou ani životností se ale pravděpodobně nevyrovná dřevěné posteli.

Na matraci nešetřete

Je lepší, když postel nabízí možnost výměny roštu a matrace.  Postelím, s nimiž je matrace pevně spojena a nedá se měnit, se raději vyhněte. Dobrý spánek může mít vliv na vaši náladu během celého dne, proto raději kupte kvalitní rošt i matraci ve specializované prodejně. Ve hře je i vaše zdraví.

Můžete mít i patrovou postel

Jaký typ postele budete shánět? Klasikou je již zmíněná manželská postel. Co když ale máte doma málo místa a nejraději byste ho využili jinak než k umístění postele? Pak můžete zkusit patrovou postel. Je umístěna vysoko nad podlahou a můžete tak pod ni umístit třeba skříňky či pracovní stůl. Pokud ale nemáte vysoké stropy a patrová postel je pro vás tedy nereálná, mohla by vám alespoň trochu místa ušetřit rozkládací postel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy