Na správném výběru postele záleží vaše zdraví

Andrea Berniová
6. 12. 2012 11:00
Nezapomeňte také na správný rošt a matraci. Kvalita spánku může mít vliv nejen na vaši momentální náladu, ale i na zdraví
A jak bude vypadat vaše nová postel?
A jak bude vypadat vaše nová postel? | Foto: Freedomky s.r.o.

Víte, jak správně vybrat postel? Nejlepší je, když si ji můžete v obchodě prohlédnout a vyzkoušet. Jestli už tam zjistíte, že vrže a není příliš stabilní, raději hledejte dál.

Co se týče velikosti, měla by být postel o 30 centimetrů delší než vaše tělo. Na šířku potřebuje jeden člověk k pohodlnému spánku asi 90 centimetrů. Pokud tedy vybíráte například manželskou postel, měla by být ideálně široká 180 centimetrů. Seženete ale i jiné rozměry.

Dřevěná, anebo kovová postel?

Můžete vybírat z různých materiálů a jejich kombinací. Klasikou je dřevo. Postel z dřevěného masivu bývá kvalitní, je velmi odolná a vydrží vám dlouho. Seženete mít také postel z kovu. Ta už takovou odolností disponovat nemusí. Časem se může rozviklat. Pokud chcete kvalitní postel, ale nemá být celá ze dřeva, zkuste kombinaci dřeva a kovu. Koupíte i postel z lamina. Kvalitou ani životností se ale pravděpodobně nevyrovná dřevěné posteli.

Na matraci nešetřete

Je lepší, když postel nabízí možnost výměny roštu a matrace.  Postelím, s nimiž je matrace pevně spojena a nedá se měnit, se raději vyhněte. Dobrý spánek může mít vliv na vaši náladu během celého dne, proto raději kupte kvalitní rošt i matraci ve specializované prodejně. Ve hře je i vaše zdraví.

Můžete mít i patrovou postel

Jaký typ postele budete shánět? Klasikou je již zmíněná manželská postel. Co když ale máte doma málo místa a nejraději byste ho využili jinak než k umístění postele? Pak můžete zkusit patrovou postel. Je umístěna vysoko nad podlahou a můžete tak pod ni umístit třeba skříňky či pracovní stůl. Pokud ale nemáte vysoké stropy a patrová postel je pro vás tedy nereálná, mohla by vám alespoň trochu místa ušetřit rozkládací postel.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy