Moderní umění a baroko? Výstava spojuje neslučitelné

ČTK ČTK, ab
11. 4. 2012 4:01
LED panely, LCD obrazovky a barokní rotunda. Že to nejde dohromady?

Praha - Výtvarník Stanislav Vajce - rodák z Kroměříže žijící v Německu - představí výstavu svých děl (soch, ale i obrazů), díky kterým se spojí moderní technologie se starobylou architekturou. Exponáty moderního umění v netradičním spojení s barokními freskami můžete vidět od 5. června do 26. srpna v Rotundě Květné zahrady v Kroměříži na výstavě s názvem Actis Effector (Tvořeno světlem).

LCD, zvuk i LED

Díla umělce jsou složena ze světelných bodů či panelů. Expozice ale kromě zraku zapůsobí i na sluch - doprovází ji totiž také hudba či zvuk. Můžete se těšit na celkem 11 exponátů, z nichž dva vytvořil Vajce přímo pro Kroměříž. Připravte se na neobvyklou podívanou. Výtvarník na výstavě použije LED panely, LCD obrazovky, zvukové instalace a objekty řízené počítačem. Chce tak propojit minulost, současnost i budoucnost.

Baroko se spojí s moderními technologiemi

Smyslem výstavy je seznámit návštěvníky s novým uměním při využití nejmodernějších technických možností. Historická architektura rotundy tak bude pomocí exponátů propojena s nejnovějšími technologiemi. Právě tento kontrast je důležitý. Exponáty mohou s divákem i „komunikovat", stejně tak on s nimi. Například LED-obrazovka s citlivými senzory mění svůj obraz podle gest a pohybů diváka. Unikátní na výstavě je právě to, že ji návštěvník nemusí jen pasivně sledovat. Vajce chce, aby byl divák aktivní.

Objekt je na seznamu UNESCO

Rotunda Květné zahrady v Kroměříži je národní památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je to raně barokní stavba s bohatě dekorovaným interiérem. Ve středu rotundy bývá zavěšeno Foucaultovo kyvadlo, které ale bude během výstavy v opravě, a tak ho po dobu jejího konání nahradí mobilní předměty točící se za světlem žárovky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy