Moderní umění a baroko? Výstava spojuje neslučitelné

ČTK ČTK, ab
11. 4. 2012 4:01
LED panely, LCD obrazovky a barokní rotunda. Že to nejde dohromady?

Praha - Výtvarník Stanislav Vajce - rodák z Kroměříže žijící v Německu - představí výstavu svých děl (soch, ale i obrazů), díky kterým se spojí moderní technologie se starobylou architekturou. Exponáty moderního umění v netradičním spojení s barokními freskami můžete vidět od 5. června do 26. srpna v Rotundě Květné zahrady v Kroměříži na výstavě s názvem Actis Effector (Tvořeno světlem).

LCD, zvuk i LED

Díla umělce jsou složena ze světelných bodů či panelů. Expozice ale kromě zraku zapůsobí i na sluch - doprovází ji totiž také hudba či zvuk. Můžete se těšit na celkem 11 exponátů, z nichž dva vytvořil Vajce přímo pro Kroměříž. Připravte se na neobvyklou podívanou. Výtvarník na výstavě použije LED panely, LCD obrazovky, zvukové instalace a objekty řízené počítačem. Chce tak propojit minulost, současnost i budoucnost.

Baroko se spojí s moderními technologiemi

Smyslem výstavy je seznámit návštěvníky s novým uměním při využití nejmodernějších technických možností. Historická architektura rotundy tak bude pomocí exponátů propojena s nejnovějšími technologiemi. Právě tento kontrast je důležitý. Exponáty mohou s divákem i „komunikovat", stejně tak on s nimi. Například LED-obrazovka s citlivými senzory mění svůj obraz podle gest a pohybů diváka. Unikátní na výstavě je právě to, že ji návštěvník nemusí jen pasivně sledovat. Vajce chce, aby byl divák aktivní.

Objekt je na seznamu UNESCO

Rotunda Květné zahrady v Kroměříži je národní památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je to raně barokní stavba s bohatě dekorovaným interiérem. Ve středu rotundy bývá zavěšeno Foucaultovo kyvadlo, které ale bude během výstavy v opravě, a tak ho po dobu jejího konání nahradí mobilní předměty točící se za světlem žárovky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy