Jak ohřát vodu: Kromě klasiky se nabízejí i nová řešení

Andrea Berniová
20. 1. 2014 11:00
Ohřev vody v domácnosti zajistí elektrický či plynový ohřívač, ale jsou i další možnosti
Ohřívače zajistí příjemně teplou vodu
Ohřívače zajistí příjemně teplou vodu | Foto: ISIFA/Thinkstock

Existuje několik způsobů ohřevu vody v domácnosti. Přinášejí různé výhody i nevýhody.

Klasickou možností je tepelné čerpadlo. To může brát teplo k ohřevu vody z různých zdrojů, podle toho se také rozlišují typy čerpadel. Příkladem je čerpadlo vzduch-voda, které odebírá teplo z venkovního vzduchu a používá ho k ohřevu vody. Venkovní jednotka je propojena s vnitřní jednotkou pomocí potrubí.

Nevýhodou je, že pokud je venkovní teplota nízká, je výkon čerpadla nižší. Pro horské oblasti proto nemusí být tento způsob ohřevu vody vhodný.

Čerpadlo: Má nízké provozní náklady

Dalším typem je čerpadlo země-voda, které bere teplo hluboko pod povrchem zahrady pomocí vrtu. Oproti předchozímu typu má čerpadlo země-voda výhodu v tom, že i při nízkých venkovních teplotách je jeho výkon stabilní.

Kromě vrtu může čerpadlo odebírat teplo také z plochy, tedy ne z takové hloubky jako při vrtu.

Existují i další typy tepelných čerpadel určených k ohřevu vody, například čerpadlo voda-voda, které získává teplo ze spodní nebo geotermální vody. Výhodou tepelných čerpadel jsou nízké provozní náklady v porovnání s jinými způsoby ohřevu vody (např. plynem či elektřinou).

Průtokový či zásobníkový ohřívač?

Kromě tepelných čerpadel se k ohřevu vody využívá také plyn. Plynové ohřívače vody, tedy bojlery, mohou být průtokové a zásobníkové. Průtokové ohřívače vodu ohřívají ve chvíli, kdy je odebírána. Nemělo by se tedy stát, že teplá voda dojde.

Zásobníkové ohřívače shromažďují ohřátou vodu v zásobníku a z něj je posléze čerpána. Plynový ohřívač musí procházet pravidelnou kontrolou. Komplikací se může stát většinová nutnost vytvořit odtah, kterým budou spaliny odcházet do komína. Ne vždy je ale odtah nutný.

Využít lze i elektrickou a solární energii

Výhodou ohřívání vody pomocí elektřiny je méně náročná instalace, než je tomu u plynového ohřívače. Elektrický bojler nepotřebuje odvod spalin. Podobně jako u plynové varianty existuje i z elektrického ohřívače průtoková a zásobníková varianta.

Mezi další možnosti patří ohřívače na tuhá paliva. Ty jsou ale využívány spíše v rekreačních objektech. S ohřevem vody může pomoci i slunce. Solární fototermické systémy totiž nepřemění sluneční záření na elektrickou, ale na tepelnou energii.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy