Teplejší voda v bazénu? Nejen díky solárnímu ohřevu

Andrea Berniová
30. 5. 2013 18:00
Jak zařídit, aby teplota vody v bazénu byla příjemnější
Voda v bazénu může mít příjemnou teplotu už teď.
Voda v bazénu může mít příjemnou teplotu už teď. | Foto: Isifa/Thinkstock

Mít možnost kdykoli se vykoupat ve vlastním bazénu na zahradě je příjemné. Voda v něm ale nemusí mít vždy tu správnou teplotu. Bazénová voda se ohřeje rychleji díky bazénovému zastřešení, anebo díky speciální plachtě.  Spolehlivější možností je ale ohřev bazénové vody.

Ohřejte vodu sluneční energií

Ekologickým řešením je solární ohřev vody. Ten využívá solárního panelu či solární pyramidy, z nichž získává energii k ohřevu. Jak rychle se voda ohřeje? Při příznivých klimatických podmínkách může být za den díky solárnímu ohřevu o několik stupňů teplejší.

Další možností je elektrický ohřev vody. V tomto případě se energie bere z elektrické sítě a ohřev vody probíhá pomocí spirály, která je do ní umístěna.

Provoz tepelného čerpadla je levný

Vodu v bazénu může ohřát také tepelné čerpadlo. Jde o ekologické řešení, podobně jako je tomu u solárních panelů. Provoz tepelného čerpadla je levný. Čerpadlo odebírá teplo z okolního vzduchu a získanou energii změní na vyšší teplotní hladinu. Je potřeba vybrat tepelné čerpadlo určené přímo k vyhřívání bazénu. Tento úkol bude čerpadlo plnit od jara do podzimu. V zimě musí být uložené a zazimované.

Výměníkový ohřev, to je další způsob ohřívání bazénové vody. Výměníky neboli průtokové ohřívače zajistí příjemnější teplotu vody díky napojení na topný systém domu, tedy například na plynový kotel.

Způsob ohřevu vybírejte dle svých možností, ale také podle objemu bazénu. Vodu je možné ohřívat v nadzemním i zapuštěném bazénu. Díky ohřevu bazénové vody bude možné prodloužit koupací sezonu o několik měsíců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 22 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy