Teplejší voda v bazénu? Nejen díky solárnímu ohřevu

Andrea Berniová
30. 5. 2013 18:00
Jak zařídit, aby teplota vody v bazénu byla příjemnější
Voda v bazénu může mít příjemnou teplotu už teď.
Voda v bazénu může mít příjemnou teplotu už teď. | Foto: Isifa/Thinkstock

Mít možnost kdykoli se vykoupat ve vlastním bazénu na zahradě je příjemné. Voda v něm ale nemusí mít vždy tu správnou teplotu. Bazénová voda se ohřeje rychleji díky bazénovému zastřešení, anebo díky speciální plachtě.  Spolehlivější možností je ale ohřev bazénové vody.

Ohřejte vodu sluneční energií

Ekologickým řešením je solární ohřev vody. Ten využívá solárního panelu či solární pyramidy, z nichž získává energii k ohřevu. Jak rychle se voda ohřeje? Při příznivých klimatických podmínkách může být za den díky solárnímu ohřevu o několik stupňů teplejší.

Další možností je elektrický ohřev vody. V tomto případě se energie bere z elektrické sítě a ohřev vody probíhá pomocí spirály, která je do ní umístěna.

Provoz tepelného čerpadla je levný

Vodu v bazénu může ohřát také tepelné čerpadlo. Jde o ekologické řešení, podobně jako je tomu u solárních panelů. Provoz tepelného čerpadla je levný. Čerpadlo odebírá teplo z okolního vzduchu a získanou energii změní na vyšší teplotní hladinu. Je potřeba vybrat tepelné čerpadlo určené přímo k vyhřívání bazénu. Tento úkol bude čerpadlo plnit od jara do podzimu. V zimě musí být uložené a zazimované.

Výměníkový ohřev, to je další způsob ohřívání bazénové vody. Výměníky neboli průtokové ohřívače zajistí příjemnější teplotu vody díky napojení na topný systém domu, tedy například na plynový kotel.

Způsob ohřevu vybírejte dle svých možností, ale také podle objemu bazénu. Vodu je možné ohřívat v nadzemním i zapuštěném bazénu. Díky ohřevu bazénové vody bude možné prodloužit koupací sezonu o několik měsíců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy