Tepelné čerpadlo: ekologické vytápění a ohřev vody

Andrea Berniová
14. 9. 2012 11:07
Jde sice o velkou investici, ta se vám ale časem vrátí díky nízké spotřebě elektřiny
Jak funguje tepelné čerpadlo?
Jak funguje tepelné čerpadlo? | Foto: Isifa/Thinkstock.cz

Chtěli byste svůj dům vytápět ekologicky a zároveň nebýt tolik závislí na energetických firmách? S tepelným čerpadlem vás už ceny vytápění nemusejí trápit. Teplo si vyrobíte sami, stejně tak můžete ohřívat vodu. Budete potřebovat jen minimální množství elektrické energie.

Pořizovací cena tepelného čerpadla je vysoká, ale jde o investici, která se vrátí. Jeho používáním totiž ušetříte spoustu peněz za teplo a ohřev vody. A proč je využívání tepelného čerpadla ekologické? Nedochází ke vzniku spalin a není tak poškozována ozonová vrstva.

Jak čerpadlo pracuje?

Existuje několik typů čerpadel. Jedno z nich bere teplo ze země.  Jak to vlastně funguje? Pro tepelné čerpadlo se vytvoří vrt, díky kterému může být využíváno teplo z půdy. Čerpadlo ho pak převede na vyšší teplotní hladinu. Se vzniklým teplem můžete vytopit dům, anebo ohřát vodu. V zemi je zabudován zemní kolektor. V něm cirkuluje směs, která se v půdě vždy ohřeje. Teplo z ní je pak odebráno ve výměníku a směs se vrací zpět do hlubin, aby se znovu ohřála. Teplo ale může být odebíráno i ze vzduchu. K tomu slouží čerpadlo typu vzduch-voda, které dokáže získávat teplo ze vzduchu i v zimě, kdy se teploty pohybují pod nulou.

V létě si můžete užívat chladu

Čerpadla se skládají z vnější a vnitřní části. Ta vnitřní má rozměry asi jako klasický kotel. Velikost vnější části se liší podle toho, odkud je teplo získáváno.

V létě pak tepelné čerpadlo můžete využít jako klimatizaci - stačí ho přepnout na zpětný chod a bude interiér ochlazovat. Čerpadlem můžete vytápět i bazén. Tento typ ohřevu vody je efektivnější než ten solární.

 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy