Tepelné čerpadlo: ekologické vytápění a ohřev vody

Andrea Berniová
14. 9. 2012 11:07
Jde sice o velkou investici, ta se vám ale časem vrátí díky nízké spotřebě elektřiny
Jak funguje tepelné čerpadlo?
Jak funguje tepelné čerpadlo? | Foto: Isifa/Thinkstock.cz

Chtěli byste svůj dům vytápět ekologicky a zároveň nebýt tolik závislí na energetických firmách? S tepelným čerpadlem vás už ceny vytápění nemusejí trápit. Teplo si vyrobíte sami, stejně tak můžete ohřívat vodu. Budete potřebovat jen minimální množství elektrické energie.

Pořizovací cena tepelného čerpadla je vysoká, ale jde o investici, která se vrátí. Jeho používáním totiž ušetříte spoustu peněz za teplo a ohřev vody. A proč je využívání tepelného čerpadla ekologické? Nedochází ke vzniku spalin a není tak poškozována ozonová vrstva.

Jak čerpadlo pracuje?

Existuje několik typů čerpadel. Jedno z nich bere teplo ze země.  Jak to vlastně funguje? Pro tepelné čerpadlo se vytvoří vrt, díky kterému může být využíváno teplo z půdy. Čerpadlo ho pak převede na vyšší teplotní hladinu. Se vzniklým teplem můžete vytopit dům, anebo ohřát vodu. V zemi je zabudován zemní kolektor. V něm cirkuluje směs, která se v půdě vždy ohřeje. Teplo z ní je pak odebráno ve výměníku a směs se vrací zpět do hlubin, aby se znovu ohřála. Teplo ale může být odebíráno i ze vzduchu. K tomu slouží čerpadlo typu vzduch-voda, které dokáže získávat teplo ze vzduchu i v zimě, kdy se teploty pohybují pod nulou.

V létě si můžete užívat chladu

Čerpadla se skládají z vnější a vnitřní části. Ta vnitřní má rozměry asi jako klasický kotel. Velikost vnější části se liší podle toho, odkud je teplo získáváno.

V létě pak tepelné čerpadlo můžete využít jako klimatizaci - stačí ho přepnout na zpětný chod a bude interiér ochlazovat. Čerpadlem můžete vytápět i bazén. Tento typ ohřevu vody je efektivnější než ten solární.

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 19 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy