Kontrola plynového kotle: pozvěte si technika každý rok

Andrea Berniová
4. 10. 2012 12:48
Když kontrolu kotle zanedbáte, můžete snížit jeho životnost a také výkon
Nezanedbejte kontrolu plynového kotle
Nezanedbejte kontrolu plynového kotle | Foto: Ludvík Hradilek

Jak doma topíte? Pokud svůj dům vytápíte plynovým kotlem, neměli byste zapomínat na jeho pravidelnou kontrolu. Sjednejte si návštěvu servisního technika co nejdříve - i tak už bude mít spoustu práce a nedostane se k vám hned. Přesto si na něj počkejte a kontrolu neodkládejte.

Nedbalost se v tomto případě nevyplácí. Mohli byste tím snížit životnost plynového kotle, jehož pořízení není zrovna levnou záležitostí. Pokud kotel nenecháte vyčistit, jeho účinnost se snižuje a má vyšší spotřebu. Je lepší myslet na kontrolu kotle s dostatečným předstihem, ne na poslední chvíli.

Čím dříve si servisního technika pozvete, tím lépe

Když servisní technik provede kontrolu, měl by vám vystavit potvrzení o provedení odborné kontroly. Ceny kontroly se liší podle firmy, kterou si vyberete, ale také podle typu a stavu kotle. Technik by měl kotel seřídit, vyčistit a také odborně spustit, vyzkoušet, jestli funguje, jak má, a ukázat vám, jak s ním správně zacházet.

Kontrola plynového kotle by měla proběhnout každý rok. Je lepší provést ji ještě před topnou sezónou, kdy servisní technici nemají tolik práce. Některé firmy navíc v tomto období nabízejí slevy. Pokud kotel nefunguje, je lepší zjistit to v létě, kdy ho nepotřebujete, než na sklonku zimy. Čekat pak i několik dní v mrazech na vhodnou součástku, kterou je podle technika třeba vyměnit, nemusí být zrovna příjemné.

Někdy bývá pravidelná roční servisní prohlídka podmínkou pro uznání případné reklamace. Když kotel nenecháváte pravidelně kontrolovat, nemusíte po jeho poruše s reklamací uspět. Nezapomínejte také na kontrolu plynových rozvodů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy