Se zaléváním zahrady pomůže automatické zavlažování

Andrea Berniová
15. 5. 2013 8:00
Stačí nastavit, kdy se má zavlažovací systém spustit
Díky automatickému zavlažování už nemusíte zahradu zalévat sami
Díky automatickému zavlažování už nemusíte zahradu zalévat sami | Foto: Isifa/Thinkstock

Dokonalý trávník je ozdobou každé zahrady. Samotným založením ale starost o něj zdaleka nekončí. Asi žádný majitel zahrady (kromě vlastníků robotické sekačky) se nevyhne povinnosti pravidelně trávník sekat.

Když nebude zkracován, mohl by začít řídnout. Dále jsou tu nevítané rostlinky, tedy plevel, kterého se lze zbavit například pomocí herbicidů. Zásadní ale je zajistit trávě (a nejen jí) dostatek vlhkosti, tedy pravidelně zahradu zavlažovat.

Zavlažování zahrady má často podobu dlouhého obcházení celého pozemku s hadicí. Existuje ale pohodlnější a snazší způsob: automatické zavlažování.

Pravidelná dávka vláhy pro zahradu

Automatické zavlažování je vhodné pro každého, kdo nemá čas nebo chuť zahradu pravidelně zalévat, nebo na to zkrátka zapomíná. Systém automatického zavlažování je neomylný: vždy spustí trysky přesně ve stanovený čas - třeba několikrát denně. Trysky zahradu zásobují vláhou po určenou dobu. Je rozumné se po trávníku nepohybovat v době, kdy se trysky spouštějí.

Systém zavlažování vzhled zahrady nenarušuje

Automatický zavlažovací systém může mít i čidlo srážek. Nezásobuje tedy zahradu vodou v období, kdy vydatně prší. Postará se tak o trávník i ve vaší nepřítomnosti - například když jedete na dovolenou.

Systém závlahy nijak nenaruší vzhled zahrady. Rozvody vody se totiž nacházejí pod zemí a trysky na úrovni povrchu, takže v trávě téměř nejsou vidět. Když se závlaha spustí, trysky se vysunou vzhůru a celou zahradu rovnoměrně zahrnou vláhou. Nehrozí tedy, že by se na některých místech tvořily louže a jinde měl trávník málo vlhkosti, což se může stát při klasickém zalévání pomocí hadice.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy