Kromě zvonku se vyplatí mít také domovní telefon. Díky němu hned víte, kdo stojí před dveřmi či před brankou. Je tedy jednoduché zeptat se ho z bezpečné vzdálenosti, co potřebuje, a v případě videotelefonu si ho také prohlédnout.
Obzvlášť děti a starší lidé by měli být opatrní. Lepší je předem vědět, kdo zvoní, a jaký je účel jeho návštěvy.
Se sluchátkem, nebo bez?
Domovní telefon se nachází uvnitř domu, bytu či kanceláře a je propojen s tlačítkovým panelem připevněným zvenčí u domovních dveří. Panel obsahuje mikrofon a někdy i kameru. Je možné napojit domovní telefon i na dveřní zámek. Pak k otevření dveří či branky stačí stisknutí jednoho tlačítka.
Domovní telefon může mít sluchátko, jehož zvednutím se aktivuje režim hlasové komunikace. U telefonů bez sluchátka může k zahájení hovoru sloužit tlačítko.
Domovní telefony s kamerou zajistí větší bezpečí
Kamera je užitečnou funkcí domovního telefonu. Telefony s ní jsou sice dražší, ale umožní prohlédnout si návštěvníka. V noci či při nedostatku světla bývá k dispozici alespoň černobílý obraz. Domovní videotelefony se využívají i v kancelářských budovách. Nabízejí přehled o tom, kdo do budovy vstupuje.
Domovní telefony se u nás používají mnoho let. Klasické sluchátko s tlačítkem pro otevření dveří nechybělo téměř v žádném paneláku či bytovce a často je tomu tak dodnes. Některé domovní telefony neboli interkomy také umožňují, aby si obyvatelé bytových domů volali mezi sebou. Jednoduchý domovní telefon bez kamery stojí několik stokorun.