Interiérové dveře mohou být ze dřeva i ze skla

Andrea Berniová
23. 4. 2013 12:00
Posuvné, klasické, jednokřídlé i dvoukřídlé. Takové mohou být dveře v interiéru
Které dveře se do interiéru nejvíce hodí?
Které dveře se do interiéru nejvíce hodí? | Foto: Veronika Skálová

Dveře v interiéru plní hned několik funkcí. Zajistí soukromí, ale také zvukovou izolaci a navíc dobře vypadají.

Co se týče materiálu, mohou být dveře například ze skla - čirého či neprůhledného. Zajímavým oživením interiéru budou dveře z grafoskla. To je sklo se zalaminovaným digitálním motivem. Tím mohou být například fotografie krajiny, ale i různé ornamenty.

Dřevotříska, voština či dřevo

Dveře bývají vyrobené z dřevotřísky s různou povrchovou úpravou. Dřevotříska bývá dutinková, anebo plná. Plná dřevotříska nabízí lepší izolační vlastnosti. Výplní dveří může být ještě voština. Ta má ale velmi špatné izolační vlastnosti a dveře z ní nejsou příliš pevné.

Pro povrchovou úpravu se často používá fólie, laminát či přírodní dýha. Dveře samozřejmě mohou být celé ze dřeva, tedy z dřevěného masivu, ale bývají pak dražší.

Do stísněných prostor se hodí posuvné dveře. Zajíždějí za zeď, anebo do stavebního pouzdra (tedy do zdi) a díky tomu kolem sebe nepotřebují moc místa. V prostornějších interiérech se naopak budou dobře vyjímat dvoukřídlé dveře.

Pozor na kombinaci dřeva

Dveře mají ladit se zařízením interiéru, měly by tedy být v podobném stylu. Do moderního bytu se hodí sklo a ocel, strohé linie. Těžké zdobené dveře ze dřeva se zase budou dobře vyjímat v interiéru zařízeném v klasičtějším, rustikálním stylu.

Obzvlášť při výběru dveří ze dřeva či těch s dřevěným dekorem je třeba myslet na to, z jakého typu dřeva je například nábytek či podlaha. Vybavení z různého typu dřeva by v jedné místnosti nemuselo vypadat dobře.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy