Interiérové dveře mohou být ze dřeva i ze skla

Andrea Berniová
23. 4. 2013 12:00
Posuvné, klasické, jednokřídlé i dvoukřídlé. Takové mohou být dveře v interiéru
Které dveře se do interiéru nejvíce hodí?
Které dveře se do interiéru nejvíce hodí? | Foto: Veronika Skálová

Dveře v interiéru plní hned několik funkcí. Zajistí soukromí, ale také zvukovou izolaci a navíc dobře vypadají.

Co se týče materiálu, mohou být dveře například ze skla - čirého či neprůhledného. Zajímavým oživením interiéru budou dveře z grafoskla. To je sklo se zalaminovaným digitálním motivem. Tím mohou být například fotografie krajiny, ale i různé ornamenty.

Dřevotříska, voština či dřevo

Dveře bývají vyrobené z dřevotřísky s různou povrchovou úpravou. Dřevotříska bývá dutinková, anebo plná. Plná dřevotříska nabízí lepší izolační vlastnosti. Výplní dveří může být ještě voština. Ta má ale velmi špatné izolační vlastnosti a dveře z ní nejsou příliš pevné.

Pro povrchovou úpravu se často používá fólie, laminát či přírodní dýha. Dveře samozřejmě mohou být celé ze dřeva, tedy z dřevěného masivu, ale bývají pak dražší.

Do stísněných prostor se hodí posuvné dveře. Zajíždějí za zeď, anebo do stavebního pouzdra (tedy do zdi) a díky tomu kolem sebe nepotřebují moc místa. V prostornějších interiérech se naopak budou dobře vyjímat dvoukřídlé dveře.

Pozor na kombinaci dřeva

Dveře mají ladit se zařízením interiéru, měly by tedy být v podobném stylu. Do moderního bytu se hodí sklo a ocel, strohé linie. Těžké zdobené dveře ze dřeva se zase budou dobře vyjímat v interiéru zařízeném v klasičtějším, rustikálním stylu.

Obzvlášť při výběru dveří ze dřeva či těch s dřevěným dekorem je třeba myslet na to, z jakého typu dřeva je například nábytek či podlaha. Vybavení z různého typu dřeva by v jedné místnosti nemuselo vypadat dobře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy