Bulharsko začalo zbavovat ČEZ a Energo-Pro licencí

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2014 16:44
ČEZ, Energo-Pro i rakouská EVN dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK odmítají.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Sofia/Praha - Bulharské úřady zahájily kroky k odebrání licencí na prodej českým distributorům energie ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Oznámil to dnes tamní energetický regulátor.

Proces odebrání licence je reakcí na to, že firmy do úterní půlnoci nezaplatily údajný dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Všechny tři firmy ale tvrdí, že nic nedluží.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová uvedla, že ČEZ zatím neobdržel oficiální stanovisko od regulátora, a zopakovala, že ČEZ vždy postupoval plně v souladu s bulharskou legislativou a že pro odebrání licence neexistuje žádný důvod.

"Státní komise pro energetickou a vodní regulaci zahájila řízení k odebrání licencí na činnost 'veřejná distribuce elektřiny', vydaných společnostem EVN Bulgaria Electricity, ČEZ Electro Bulgaria a Energo-Pro," citovala dnešní oznámení regulačního úřadu DKEVR agentura Reuters. Všechny tři firmy nyní mají podle regulátora sedm dní na odstranění přestupku a 14 dní na písemné vyjádření. DKEVR bude o této otázce znovu jednat 7. dubna, uvedl server sofiaglobe.com.

Politický krok bez objektivního důvodu?

Bulharský ministr energetiky Dragomir Stojnev už v neděli všem třem zahraničním firmám pohrozil, že když nezaplatí do úterní půlnoci státní firmě NEK dluh 318 milionů leva (4,4 miliardy Kč), zahájí energetický regulátor řízení o odebrání licence, což se tedy nyní stalo.

Firmy tvrdí, že státní firmě nic nedluží, naopak NEK jim prý nezaplatila peníze, které dlužila za instalace větrné a solární energie. "Částku, na kterou jsme měli nárok, jsme si stejně jako ostatní prodejní společnosti započetli a o tomto postupu jsme včas informovali bulharského regulátora i státní energetickou společnost NEK," sdělila již v úterý Půlpánová.

Mluvčí ČEZ také uvedla, že jakmile firma obdrží oficiální stanovisko od regulátora, který jako jediný je oprávněn rozhodovat ve věci licence, provede firma důkladnou právní analýzu a k té se pak vyjádří. "Připomíná nám to však situaci z minulého roku, kdy bylo řízení o odebrání licence zahájeno na základě politického výroku a po čase se ukázalo, že k odebrání licence neexistuje důvod," prohlásila.

Upozornila také, že ČEZ již dříve na způsob zahájení procedury odebrání licence podal stížnost k Evropské komisi, protože je v rozporu s národními i evropskými energetickými předpisy, a je připraven se bránit všemi způsoby.

Ceny mohou opět stoupat

Státní společnost NEK je údajně silně zadlužená. V uplynulém roce měla podle Reuters dluhy za více než dvě miliardy leva (zhruba 28 miliard Kč). V bulharských médiích se nedávno objevily zprávy, že firma je před bankrotem.

Odebrání licence by bylo další tvrdou ranou pro zahraniční investory v bulharském energetickém sektoru, které už zasáhlo rozhodnutí tamní socialistické vlády snížit domácnostem účty za elektřinu.

Distributoři energií v Bulharsku volali po zvýšení cen, protože jejich příjmy neodpovídají současným nákladům. Šéf energetického úřadu DKEVR Bojan Boev před dnešním rozhodnutím podle serveru novinite.com poznamenal, že pokud distributoři energií prokážou, že se jim výdaje zvýšily, mohly by jít ceny elektřiny nahoru.

ČEZ v Bulharsku obsluhuje zhruba dva miliony klientů z domácností i firem na západě země. Půlpánová také upozornila, že celá současná situace ohledně licence se netýká distribuční společnosti ČEZ, ale společnosti obchodní, která je mnohem menší.

Majoritním akcionářem společnosti ČEZ je český stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmě loni klesl o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy