Praha/New York - Virtuální měna bitcoin překonala o víkendu další cenovou hranici - poprvé v historii se obchodovala za více než devět tisíc dolarů. Digitální měna, která teprve předchozí víkend zdolala úroveň osmi tisíc dolarů, tak již od začátku letošního roku svou hodnotu téměř zdesetinásobila.
Odborníci se stále neshodnou, zda je bitcoin měna, komodita, nebo jedna velká bublina. Kurz se však na škatulky neohlíží, dnes dopoledne se obchodoval již okolo 9500 dolarů. Psychologických deset tisíc dolarů má tedy na dosah.
Ještě na začátku října přitom byla jeho hodnota ani ne poloviční. Aktuální tržní hodnota všech bitcoinů v oběhu dosahuje 159 miliard dolarů, to je podle serveru Coinmarketcap zhruba 53 procent hodnoty všech virtuálních měn.
Podle názoru expertů cenu bitcoinu žene nahoru zejména očekávání, že do něj začnou ve větší míře než dosud investovat také profesionální investoři - například investiční společnosti spravující velké objemy peněz či hedgeové fondy.
"Na trh s bitcoinem by mělo výrazný dopad už jen to, kdyby do něj významné fondy investovaly byť jen malou část svých prostředků," řekl zpravodajskému serveru CNN Money Thomas Glucksmann, marketingový šéf hongkonžské bitcoinové burzy Gatecoin.
Očekávání mimo jiné zvyšuje záměr největší derivátové burzy na světě Chicago Mercantile Exchange (CME) zahájit od příštího měsíce obchodování s futures kontrakty na bitcoin. CME na rozdíl od trhů, na kterých se s bitcoiny obchoduje v současnosti, spadá pod dohled regulatorních institucí. To zvyšuje důvěryhodnost investování do virtuální měny.
Bitcoinový blok
Blok je balíčkem, který obsahuje všechny transakce provedené od přijetí posledního bloku. Ty se na sebe následně řetězí v tzv. blockchainu. Nový se vytváří jeden blok zhruba každých 10 minut.
"Digitální měny jsou velmi zajímavé. V současnosti sice nepatří mezi nástroje, do kterých investujeme, ale to se může změnit," řekl v této souvislosti nedávno na konferenci v Londýně například Luke Ellis, výkonný ředitel britské společnosti Man Group, která prostřednictvím svých hedgeových fondů spravuje majetek investorů za více než 100 miliard dolarů.
Ještě před pár týdny byla přitom budoucnost bitcoinu nejistá. Komunita těžařů, burz a uživatelů, kteří rozhodují o dalším vývoji této digitální měny, se nemohla shodnout na tom, zda zvýšit velikost jednoho bloku, čímž by se ve výsledku zlevnily poplatky za jednu transakci. Ty jsou totiž při dnešním vytížení sítě neúměrně vysoké především při posílání menších částek.
Upgrade s názvem Segwit2x měl v polovině listopadu tuto kapacitu navýšit na 2 až 8 MB ze současného 1 MB. Nakonec se však odložil na neurčito.