reklama
 
 

Cena bitcoinu se může rychle propadnout třeba i o polovinu, říká ekonom. Má ale budoucnost, dodává

Aktualizováno 6. 11. 2017 14:54
On-line rozhovor k největší virtuální měně světa s analytikem Jaroslavem Brychtou.

Online rozhovor - Bitcoin je odolný a má potenciál do budoucna, při současném strmém růstu musí ale všichni, kdo do něj investují, být připraveni na možný velmi rychlý propad ceny. V on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz to řekl Jaroslav Brychta, analytik investiční společnosti X-Trade Brokers.

"Bitcoin čeká v polovině tohoto měsíce důležité dělení, které může jeho cenu výrazně rozkolísat oběma směry podle toho, jak hladce toto dělení proběhne. Listopad proto může být ještě docela divoký," odpověděl ekonom jednomu ze čtenářů.

"Dlouhodobě má podle mého názoru bitcoin stále potenciál, ale letošní růst se už na cenách nad sedmi tisíci USD začíná zdát poněkud přehnaný. Bitcoinové burzy dnes nestíhají otevírat nové klientské účty a na trhu je spousta horkého kapitálu, který může velmi rychle odtéct," dodal Brychta s tím, že podle něj prakticky kdykoli může přijít pád ceny ("korekce") o 30 až 50 procent.

Může se tedy investice do největší virtuální měny světa stále vyplatit? "Pokud investujete jen tolik, kolik jste ochoten ztratit, tak to může být docela zajímavá součást investičního portfolia. Krypto (a hlavně bitcoin) podle mě má velký potenciál, ale je třeba si uvědomit, že se stále jedná především o jeden velký experiment. Nejste-li připraven na výkyvy v rozmezí desítek procent během jednoho dne, tak doporučuji držet se raději stranou," odpověděl dalšímu ze čtenářů.

Došlo i na dotazy na nejdivočejší předpovědi spojené s cenou bitcoinu. Může cena bitcoinu vyrůst třeba i na 100 tisíc dolarů, jak se také občas objevuje? "Pokud se bitcoin stane jednoho dne globálním finančním aktivem, jakým je dnes třeba zlato, reálné to je. Aktuálně dosahuje jen zhruba jednoho procenta tržní kapitalizace zlata. Jestli se jím jednou skutečně stane, je ale otázka minimálně za 100 tisíc dolarů," odpovídá analytik.

Lidé také řeší praktické otázky spojené s investicí do bitcoinu. Jak na to? "Máte v zásadě tři možnosti. Najděte někoho, kdo bitcoin vlastní a je ochoten jej za něco prodat, kupte si ho v některém z bitcoinových bankomatů (v ČR například v Paralelní polis) nebo si založte účet na některé z burz (např. Kraken, Bitstamp, Coinbase) a nakupte si jej tam," vysvětlil Brychta.

Detailnější informace k bitcoinu, k tomu, jak je vystavěný, proč je podle Brychty bezpečný nebo proč mu věří více než dalším virtuálním měnám, najdete níže přímo v odpovědích na čtenářské dotazy.

Je bitcoin nafouknutá bublina? Expert odpovídal čtenářům

Jaroslav Brychta odpovídal čtenářům Aktuálně.cz

? Sarka - 6. 11. 2017 9:17 Kde a jak můžu bitcoin koupit? Dekuji.

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Máte v zásadě tři možnosti. Najděte někoho, kdo BTC vlastní a je ochoten jej za něco prodat, kupte si ho v některém z bitcoinových bankomatů (v ČR například v Paralelní polis), nebo si založte účet na některé z burz (např. Kraken, Bitstamp, Coinbase) a nakupte si jej tam.

? Petr Panuška - 6. 11. 2017 9:17 Bitcoin je již dost zprofanovaný a drahý, do kterých jiných kryptoměn byste doporučil investovat? Respektive, která kritéria byste doporučil analyzovat, při výběru kryptoměny jako investiční příležitosti?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Nejsem sice bitcoin maximalist, ale zároveň nejsem ani velký fanda ostatních kryptoměn. Z toho více než tisíce měn mě zatím zaujalo jen Ethereum, Litecoin, Monero, možná Zcash a možná Bitcoin Cash. Důležitá je komunitní podpora (kolik uživatelů danou měnu používá), jak kvalitní je infrastruktura a jak kvalitní jsou developeři. Bitcoin vede jednoznačně ve všech oblastech.

? Petr Galasovský - 6. 11. 2017 9:20 Dobrý den pane Brychto,

jaký je Váš předpoklad vývoje hodnoty v následujících měsících? Dá se očekávat další nárůst nebo nyní spíše stagnace po tak rychlém růstu? Děkuji

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Bitcoin čeká v polovině tohoto měsíce důležité dělení, které může jeho cenu výrazně rozkolísat oběma směry podle toho, jak hladce toto dělení proběhne. Listopad proto může být ještě docela divoký. Dlouhodobě má podle mého názoru bitcoin stále potenciál, ale letošní růst se už na cenách nad 7 tis. USD začíná zdát poněkud přehnaný. Bitcoinové burzy dnes nestíhají otevírat nové klientské účty a na trhu je spousta horkého kapitálu, který může velmi rychle odtéct. Korekce o nějakých 30 – 50 % může přijít prakticky kdykoli a nikdo se jí nemůže moc divit.

? Petr - 6. 11. 2017 9:27 Co rikate na kryptoměnu NEO

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Bohužel nesleduji.

? Karel Zapletal - 6. 11. 2017 9:31 Jsou kryptomeny vhodne k dlouhodobemu sporeni?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Jak pro koho. Pokud investujete jen tolik, kolik jste ochoten ztratit, tak to může být docela zajímavá součást investičního portfolia. Krypto (a hlavně BTC) podle mě má velký potenciál, ale je třeba si uvědomit, že se stále jedná především o jeden velký experiment. Nejste-li připraven na výkyvy v rozmezí desítek procent během jednoho dne, tak doporučuji držet se raději stranou.

? Jarda - 6. 11. 2017 9:34 Kde se ty bitcoiny berou?
Od koho se kupuji?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Růst peněžní nabídky v případě BTC probíhá takzvanou těžbou, kdy těžaři propůjčují systému vlastní výpočetní kapacitu (grafické karty, dedikovaný těžební hardware) k ověřování transakcí. Za to jsou odměněni každých cca deset minut novými bitcoiny. V současnosti roste počet bitcoinu v systému o 12,5 BTC/10 min. Růst peněžní nabídky BTC se do budoucna bude zpomalovat. Těžaři bitcoin prodávají k pokrytí vlastních nákladů + prodávají jej samozřejmě i všichni držitelé BTC, kteří se jej chtějí z jakéhokoli důvodu zbavit. K prodeji dochází většinou na bitcoinových burzách.

? Pavel Vaculík - 6. 11. 2017 9:35 Dobrý den, četl jsem, že se může virtuální měna Bitcoin dostat až ke 100 000,- dolarů za minci. Je to reálné, za předpokladu, že počet Bicoinů je předem omezen ? Myslím, že vývoj ceny je dnes dost spekulativní a negativní zprávy o měně mohou způsobit její rychlý pokles hodnoty.
Děkuji

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Pokud se bitcoin stane jednoho dne globálním finančním aktivem, jakým je dnes třeba zlato, reálné to je. Aktuálně dosahuje jen zhruba 1 % tržní kapitalizace zlata. Jestli se jím jednou skutečně stane, je ale otázka minimálně za 100 tis. dolarů :)

? Marie - 6. 11. 2017 9:36 Lze u kryptomen ocekavat v blizke dobe urcita "omezeni" ze strany soukromych bank, statu, ci jinych instituci?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Je to pravděpodobné. Čínská centrální banka například v září zakázala v zemi provozování bitcoinových burz. Cena BTC se v reakci na její rozhodnutí propadla o 30 % na 3 tis. dolarů.

? Bohumír - 6. 11. 2017 9:37 Dobrý den. Plánuju nakoupit Doge coin nebo Ripple. Myslíte si, že má smysl nakoupit takové měny, které mají hodnotu pod dolar a počkat si několik let? Které měny pod dolar by jste mi prosím doporučil?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Selže-li bitcoin, všechny ostatní měny pravděpodobně selžou s ním. Pokud ale selže většina ostatních měn, neznamená to nutně, že selhal také bitcoin. Pokud jde tedy o krypto, doporučuji jít s davem a raději příliš neexperimentovat. BTC je rizikový dost už sám o sobě. Doge i Ripple jsou tak levné z dobrého důvodu.

? Pavla Štrachová - 6. 11. 2017 9:39 Máte přehled o tom, které české banky blokují obchodní transakce s bicoinovými burzami a směnárnami a které jsou naopak v tom ohledu ke klientům vstřícné?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Bohužel nemám. Tipnul bych ale, že čím větší banka, tím větší problém bude s bitcoinem mít.

? Pavel Vaculík - 6. 11. 2017 9:42 Ve zprávách proběhla informace, že Vietnam, zakazuje obchodování a používání této měny a dalších virtuálnich měn Je to další země co zakazuje její obchodování. Jaký lze předpokládat vývoj v zakazování měny různými státy, především ve vyspělých ekonomikách ? Mohlo by to silněji ovlivňovat hodnotu Bitcoinu a dalších kryptoměn ? Děkuji

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Nemyslím si, že se ve vyspělých zemích vlády vydají podobným směrem jako ve Vietnamu nebo v Číně. Regulace ale rozhodně přijde, což ale nutně nemusí být na škodu, protože by tím krypto získalo legitimitu zejména v očích institucionálních investorů. Letošní září (zákaz burz v Číně) ukázalo, že se BTC s regulací umí docela dobře popasovat. Byl přeci jen konstruován tak, aby na něj vlády nemohly. Alespoň tedy na úrovni protokolu.

? Václav - 6. 11. 2017 9:48 V jakém případě mám své Bitcoiny prodat? Nastane doba, kdy začnou výrazně klesat?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Jste v pohodě s tím, když by se do konce měsíce propadla jejich cena na polovinu? Pokud ne, máte jich příliš a měl byste pravděpodobně část prodat. Bitcoin je docela odolný a do budoucna má potenciál. Při takto strmém růstu se ale jeho cena může prudce propadnout prakticky kdykoli. Například už v polovině tohoto měsíce, pokud jeho dělení neproběhne hladce.

? Honza - 6. 11. 2017 10:19 Dobrý den,
Rád bych se zeptal, jak podle Vás ovlivní trh BTC vstup CME a dalších velkých hráčů. Lze očekávat větší manipulaci s cenou než doposud?
Děkuji za opověď.

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Buy the rumor sell the news? Současný růst BTC může být do značné míry ovlivněn spekulacemi, že by do něj měly začít příští rok investovat prostřednictvím futures také institucionální investoři. Jakmile to bude možné, nepřekvapilo by mě, kdyby začala alespoň částečná likvidace zisků. Každopádně dlouhodobě mu to dle mého názoru může docela pomoci. Institucionální investoři si totiž dosud na expozici vůči kryptu sáhnout nemohli a zájem klientů pravděpodobně bude.

? Pan Tata - 6. 11. 2017 10:25 Co se stane s bitcoin kurzem po hardforku?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: To bych taky rád věděl. Ještě před pár týdny jsem se ale forku bál více než teď. Těžaři se snad budou chovat ekonomicky a větší část z nich doufám zůstane i nadále věrna současnému BTC. V každém případě je ale listopadový fork potenciálně letošním největším rizikem.

? Petr - 6. 11. 2017 10:27 Jakou hodnotu bude mít hodnotu Bitcoin Gold po forku? a Kde se ta hodnota bere?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Zatím jsme na zhruba 170 USD. Mrkněte sem... https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin-gold/
Některé burzy už nabízejí futures na BTG.

? Tonda Hájek - 6. 11. 2017 10:32 Jak to obecně vidíte s finanční gramotností nás, uživatelů papírových peněz ? Nejsme jenom zaslepení návykem na papírové peníze a virtuální peníze odsuzujeme tím, že ani jím nerozumíme ? Rozmíme vůbec penězům jako takovým ?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Strach z neznámého je z evolučního hlediska docela dobrá lidská vlastnost, takže bych to moc nedramatizoval. Každý holt nemusí být ekonom. Ani ekonomové se navíc často na tom, jak by měly fungovat peníze neshodnou, takže to těžko můžeme chtít po většině.

? Helena Vondráčková - 6. 11. 2017 10:34 Dobrý den,
Proč jsou pak virtuální peníze medializovány jen jako "anonymní peníze", za které se dají koupit drogy a zbraně nebo se poukazuje jen na finanční bublinu, či investiční letadlo? Všechny tyto neduhy jsou na nás léta praktikovány denně v současném světě papírových peněz.

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Neřekl bych, že jsou prezentovány jen negativně. Dá se najít i spousta kvalitních zdrojů, které se věnují pozitivním stránkám. Záleží hlavně na lidech, kteří o kryptu píší.

? Sagvan Tofi - 6. 11. 2017 10:36 Dobrý den, vznikala by infrastruktura (vývoj nových technologií, průmysl, služby..) v důsledku popularizace virtuálních peněz a technologie blockchainu, kdyby se jednalo jenom o krátkodobý experiment s apokalyptickým koncem, jak média a bankéři předpovídají ?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Infrastruktura vzniká proto, že kryptu lidí věří, vidí v něm potenciál a chtějí na tomto nově vznikajícím sektoru vydělat. Bitcoin už dnes reálně umí usnadnit život například lidem, kteří nemají přístup ke klasickému bankovnictví, ale mají mobilní telefon a přístup na internet. Ne všechny média a ne všichni bankéři se na BTC dívají skrz prsty.

? Tony - 6. 11. 2017 10:45 Dobrý den, máte nějaké informace o poškozených, kterým byl hackerským útokem odsaty bitcoiny a zdá se jim podařilo dosáhnout jejich navrácení nebo dosáhli jiné satisfakce od provozovatelů peněžních bran?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Pokud máte na mysli krach burzy Mt.Gox, tak je to stále v šetření. Sám jsem zvědav, jestli a kolik BTC se lidem vrátí. Moc optimisticky to ale nevidím. Jinak pokud někdo někomu hacke PC a ukradne mu jeho BTC, šance na jejich nalezení/vrácení se blíží nule.

? Libor - 6. 11. 2017 10:47 Dobry den,

co si myslite o neustalem deleni bitcoinu tzv. hardforky (Bitcoin cash, Bitcoin gold, v listopadu mozna dalsi)? Osobne vidim nejvetsi nebezpeci ve zmateni novych investoru, hlavne pokud dojde k forku v polovine listopadu (viz vyjadreni nekterych burz, ze bitcoin bude chain s nejvetsi hash power).

Dekuji za odpoved

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Forky jsou asi nezbytným důsledkem „občanské války“, která se momentálně v komunitě vede. Krátkodobě to může být průšvih a brzda dalšího vývoje, ale dlouhodobě se podle mě tímto mechanismem docela elegantně rozdělí všechny názorové tábory, které si tak budou moci pracovat na svých vlastních projektech. Čas ukáže, která vize byla tou správnou. Každopádně nečekám, že dělení bude v nějaké větší míře pokračovat. Veškerý spor se dnes vede jen o velikost bloků a decentralizaci miningu. Žádný další spor na obzoru není a další forky tedy pravděpodobně nikoho moc zajímat nebudou.

? Ferko - 6. 11. 2017 11:04 Dobry den,
na zaklade coho sa povazujete za experta?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Nepovažuji se za experta.

? Ondřej Valach - 6. 11. 2017 11:29 Dobrý den, je nějaký odhad, kolik lidí vlastní BTC? Nebo to je nezjistitelné? Díky O.Valach

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Nic takového nevíme. Ale například americká burza Coinbase (jedna z mnoha) eviduje přes 12 milionů zákazníků. Skoro se mi tomu ani nechce věřit.

? David - 6. 11. 2017 11:31 Estonsko uvažuje o vlastní kryptoměně. Můžu poprosit o komentář?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Státní kryptoměna je tak trochu oxymóron.

? František - 6. 11. 2017 11:44 Jak velká, či zda vůbec, je na Bitcoinu bublina? Ještě investovat, nebo už se stáhnout?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Jak jsem psal níže, počítejte s tím, že se může cena propadnout prakticky kdykoliv klidně na polovinu. Trh začíná podle mě sám sebe zase trochu předbíhat a chtělo by to zklidnění. Rozhodně se ale nesnažím tvrdit, že jsme na vrcholu aktuálního cyklu.

? Dušan S. - 6. 11. 2017 11:50 Dobrý den, mohu se zeptat kdo mi zaručí u kryptoměny bezpečnost?Celé to na mě působí jako nástroj podvodníků, oblibu v bitcoinu a narůstající hodnotu vidím na trhu jen díky tomu, že je pohyb nevystopovatelný a lehce si zločinecké organizace nakoupí bez rizika co potřebují. Pro upřesnění nejsem kritik, jen jsme si již zvykl v životě že vše je má rub i líc

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Bitcoin je na bázi protokolu bezpečný. Nikdo si žádný nový jen tak nevytvoří, nikdo vám jej neukradne (pokud vám neukradne váš privátní klíč). Pokud vám ale vinou vašeho špatného zabezpečení privátního klíče někdo bitcoiny ukradne, máte smůlu.

? Jerry - 6. 11. 2017 11:52 Dobrý den pane Brychto, nevíte proč jsem takový tupec a nekoupil jsem v roce 2009 1000BTC a raději jsem se vrhnul do podnikání s tabákem, kde je obvyklá marže cca 5-6%, samé kolky, kontroly, buzerace..? Děkuji za odpověď, ačkoliv vím, že jsem si v první větě do značné míry odpověděl sám. Ať se daří!

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Protože jste s jistotou nevěděl, že bude jeho cena růst. Prostě jste měl menší averzi vůči riziku. Na tom není nic špatného. Spousta lidí do krypta investovala a i v takto rostoucím trhu vinou špatných rozhodnutí o všechno přišla.

? Filip - 6. 11. 2017 12:17 Kde se bere u Bitcoinu jeho realna hodnota ? A jakym zpusobem je prepocitavana na normalni meny ? Na burzach ?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Ano, na burzách. Tam se střetávají nabízející s kupujícími a přesně tam se bere jeho cena/hodnota. Neviditelná ruka trhu zdá se úřaduje také ve světě kryptoměn.

? Ondra - 6. 11. 2017 12:22 Dobrý den,

není dnes jasné že se jedná spíše o spekulační nástroj než měnu?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Zatím pravděpodobně ano. Bitcoin ale aspiruje na to, stát se jednou skutečně všeobecně uznávaným platidlem. Tato spekulace, která vede k růstu ceny a do budoucna i k její stabilizaci, mu v tom může významně pomoci.

? kilgore trout - 6. 11. 2017 12:37 Dobrý den,
existuje v současné době pro ne úplně nerda možnost s vyšší mírou důvěry si zakoupit BitCoiny a případně jaké zprostředkovatele doporučujete?

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Řekl bych že ano. Stáhněte si bitcoinovou peněženku (třeba electrum) do nějakého starého a nepoužívaného PC a pošlete si na ni bitcoiny. Ty si kupte v bitcoinovém bankomatu nebo se zaregistrujte na některé z větších burz (Kraken, Bitstamp, Coinbase). Nic na tom není.

? Karel Kratěna - 6. 11. 2017 12:38 Dobrý den,

mohl byste doporučit nějaký prověřený subjekt od kterého nakoupit kryptoměny do peněženky/nebo na čip pro delší dobu uchování - ideálně LiteCoin a Ripple? Lez tyto kryptoměny potom jednoduše proměnit zpět na CZK? Tzn. Jaká je likvidita tohoto způsobu nákupu/prodeje kryptoměn.

Díky
KK

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Kraken, Bitstamp, Coinbase. Obchodování probíhá většinou v USD nebo EUR. Pokud si eura pošlete z burzy zpět na CZK účet, budou vám přepočteny kurzem vaší banky na CZK.

? stát - 6. 11. 2017 12:41 Dobrý den, kdybych chtěl používat bitcoin jako platidlo, stejně jako třeba platební kartu, platby přes internet a podobně, ve svém obchodě za nabízené zboží nebo službu, jak se k tomu staví stát ? Co všechno mohu čekat, že mi naháže pod nohy ?děkuji

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Zatím to není problém. Máte-li nějaké BTC, můžete za ně dnes nakupovat třeba na Alze bez jakýchkoli dodatečných překážek. Pokud chcete BTC přijímat, je rozumné je převádět ihned do CZK a nevystavovat se tak zbytečně kurzovému riziku. V ČR zatím platby kryptoměnami nijak regulovány nejsou.

? Petr A. - 6. 11. 2017 12:46 Dobry den,
co si prosim, myslite o Litecoin? Myslite, ze tahle kryptomena se muze v budoucnu zhodnotit podobne jako BTC? Nemyslim, ze LTC hodnota bude tak vysroubovana, jako soucasna hodnota LTC, ale jestli se da ocekavat podobne znasobeni, jako tomu bylo u BTC.
Dekuji a pekny den

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Litecoin je takový testovací píseček pro BTC, který sám o sobě nic inovativního nenabízí. Má ale docela solidní uživatelskou základnu, která z něj udělala malého bratra BTC, takže si své místo na slunci asi udrží. Sázka na BTC je ale bezpečnější.

? Tomáš - 6. 11. 2017 13:16 Dobrý den. Dá se koupit i třeba jen půlka bitcoinu nebo i jiný zlomek z celého čísla? Díky

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Nejen půlka. Bitcoin je momentálně dělitelný na osm desetinných míst.

? Martin Bečvář - 6. 11. 2017 13:23 Dobrý den,
nemáte pocit, že kryptoměny zažívají dobré období hlavně z důvodu, že je to jedna z mála cest, jak platit za nelegální zboží nebo služby na větší vzdálenosti? Pokud by kryptoměny neexistovali, tak by se tím podle mě mohla omezit i šance na vidělávání na kryptovirech nebo dětském pornu.

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Bohužel nemáme žádná tvrdá data, takže se můžeme jen domnívat. Objemy například na nelegálních tržištích jsou ale směšně malé v porovnání s tím, kolik BTC se denně v blockchainu pohne. Nějaká větší kriminální činnost je v BTC velmi obtížná. BTC je pseodonymní a jakmile chcete vyměnit BTC za EUR nebo USD, jste okamžitě na očích.

? Iggy - 6. 11. 2017 13:24 Co si myslíte o ekologické stopě těžení kryptoměr, kdy proudu, ale i přírodních zdrojů je enormní? Nemohl by i toto být důvod k regulaci? Děkuji.

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Myslím, že je stále nesrovnatelně menší v porovnání s ekologickou stopou celého finančního sektoru, který se pokouší nahradit. Nic lepšího a více prověřeného než těžbu a proof-of-work zatím bohužel nemáme.

? Martin - 6. 11. 2017 13:24 Dobrý den,
Jak je to se zdaněním zisku z prodeje, jak to v české legislativě funguje.
Děkuji.

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Nejsem daňař, ale podle mě 15 % ze zisku...

? Pan Šťoural - 6. 11. 2017 13:28 Dobrý den,
nevím jestli je "oficiální definice" bubliny, ale dejme tomu, že to je něco do čeho lidi investují, ne proto, že by věřili, že to má takovou hodnotu, ale doufají v tom, že budou jiní lidé investovat i nadále a oni se tak "svezou."
Proto by mě zajímalo, jakou reálnou hodnotu za bitcoinem jako takovým teď vidíte (ne za 10, 15,... let), vzhledem k tomu, co se dá za něj pořídit a vzhledem k tomu, že se (ještě/stále) nedá svévolně zasahovat do vlastnictví soukromých osob a povaha bitcoinu (blockchainu obecně) tak zatím není celá naplněna (např. nemožnost vedení exekuce apod)
P.S., prosím neodpovídejte mi stylem, že to má takovou hodnotu za kolik se to obchoduje atp., Finex si umím zkontrolovat sám a byť jsem "fanda" kryptoměn nemyslím si, že to reálně je v dnešní době tak hodnotné

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Moji odpověď jste bohužel předem vyloučil, takže nevím, co dál napsat. To že se vám cena nezdá je váš subjektivní názor. Cena je objektivní.

? Radim - 6. 11. 2017 13:28 Dobrý den,
Vidíte nějakou hranici, definující množstí transakcí vedených v kryptoměnách, která by už byla vnímána jako ohrožující standardní ekonomiku, např. kdy státy by vyhodnotily, že množství nezdanných transakcí přesahuje tolerovatelnou míru?
Díky

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Těžko říct. Zatím je BTC velmi malý. Protokol nyní zvládne okolo 10 transakcí za vteřinu. Visa a Mastercard dělají ve špičce až 80 tis. za vteřinu. Bitcoin však pomocí lightning network bude schopen v budoucnu zprocesovat v podstatě jakékoli množství transakcí. Nemám pocit, že by tím měl ale jakkoli ekonomiku ohrožovat. Spíše naopak.

? Petr - 6. 11. 2017 13:28 Dobrý den,

Co lidé za bitcoin kupují? Co se dá koupit? Je něco, od čeho může uživatele bitcoin osvobodit oproti užívání běžných měn?

Děkuji

Jaroslav Brychta Jaroslav Brychta: Bitcoin je při běžných platbách stále používán docela málo. Momentálně je to hlavně spekulativní nástroj se zajímavým příslibem do budoucna. I tak si ale za něj dnes můžete koupit docela hodně. Auta, domy, letenky, hotely, elektroniku, jídlo, služby atd. Ekonomika je malá, ale roste. Výhodou jsou (i když ne zrovna teď, kdy je protokol zahlcen) nízké transakční poplatky, snadnost použití, rychlost platby, soukromí, nebo skutečnost, že můžete platit a přijímat platby bez toho, aniž byste měl bankovní účet.

autor: Jiří Hovorka | 6. 11. 2017 9:09

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama