Cena bitcoinu se může rychle propadnout třeba i o polovinu, říká ekonom. Má ale budoucnost, dodává

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 6. 11. 2017 14:54
On-line rozhovor k největší virtuální měně světa s analytikem Jaroslavem Brychtou.
Je bitcoin nafouknutá bublina? Expert odpovídal čtenářům
Rozhovor skončil
Jaroslav Brychta odpovídal čtenářům Aktuálně.cz
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - Bitcoin je odolný a má potenciál do budoucna, při současném strmém růstu musí ale všichni, kdo do něj investují, být připraveni na možný velmi rychlý propad ceny. V on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz to řekl Jaroslav Brychta, analytik investiční společnosti X-Trade Brokers.

"Bitcoin čeká v polovině tohoto měsíce důležité dělení, které může jeho cenu výrazně rozkolísat oběma směry podle toho, jak hladce toto dělení proběhne. Listopad proto může být ještě docela divoký," odpověděl ekonom jednomu ze čtenářů.

"Dlouhodobě má podle mého názoru bitcoin stále potenciál, ale letošní růst se už na cenách nad sedmi tisíci USD začíná zdát poněkud přehnaný. Bitcoinové burzy dnes nestíhají otevírat nové klientské účty a na trhu je spousta horkého kapitálu, který může velmi rychle odtéct," dodal Brychta s tím, že podle něj prakticky kdykoli může přijít pád ceny ("korekce") o 30 až 50 procent.

Může se tedy investice do největší virtuální měny světa stále vyplatit? "Pokud investujete jen tolik, kolik jste ochoten ztratit, tak to může být docela zajímavá součást investičního portfolia. Krypto (a hlavně bitcoin) podle mě má velký potenciál, ale je třeba si uvědomit, že se stále jedná především o jeden velký experiment. Nejste-li připraven na výkyvy v rozmezí desítek procent během jednoho dne, tak doporučuji držet se raději stranou," odpověděl dalšímu ze čtenářů.

Došlo i na dotazy na nejdivočejší předpovědi spojené s cenou bitcoinu. Může cena bitcoinu vyrůst třeba i na 100 tisíc dolarů, jak se také občas objevuje? "Pokud se bitcoin stane jednoho dne globálním finančním aktivem, jakým je dnes třeba zlato, reálné to je. Aktuálně dosahuje jen zhruba jednoho procenta tržní kapitalizace zlata. Jestli se jím jednou skutečně stane, je ale otázka minimálně za 100 tisíc dolarů," odpovídá analytik.

Vývoj ceny bitcoinu v roce 2017 (v dolarech)
Vývoj ceny bitcoinu v roce 2017 (v dolarech) | Foto: Printscreen z webu coinmarketcap.com

Lidé také řeší praktické otázky spojené s investicí do bitcoinu. Jak na to? "Máte v zásadě tři možnosti. Najděte někoho, kdo bitcoin vlastní a je ochoten jej za něco prodat, kupte si ho v některém z bitcoinových bankomatů (v ČR například v Paralelní polis) nebo si založte účet na některé z burz (např. Kraken, Bitstamp, Coinbase) a nakupte si jej tam," vysvětlil Brychta.

Detailnější informace k bitcoinu, k tomu, jak je vystavěný, proč je podle Brychty bezpečný nebo proč mu věří více než dalším virtuálním měnám, najdete níže přímo v odpovědích na čtenářské dotazy.

Je bitcoin nafouknutá bublina? Expert odpovídal čtenářům

Rozhovor skončil
6. 11. 2017
Ptá se: Sarka

Kde a jak můžu bitcoin koupit? Dekuji.

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Máte v zásadě tři možnosti. Najděte někoho, kdo BTC vlastní a je ochoten jej za něco prodat, kupte si ho v některém z bitcoinových bankomatů (v ČR například v Paralelní polis), nebo si založte účet na některé z burz (např. Kraken, Bitstamp, Coinbase) a nakupte si jej tam.

6. 11. 2017
Ptá se: Petr Panuška

Bitcoin je již dost zprofanovaný a drahý, do kterých jiných kryptoměn byste doporučil investovat? Respektive, která kritéria byste doporučil analyzovat, při výběru kryptoměny jako investiční příležitosti?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Nejsem sice bitcoin maximalist, ale zároveň nejsem ani velký fanda ostatních kryptoměn. Z toho více než tisíce měn mě zatím zaujalo jen Ethereum, Litecoin, Monero, možná Zcash a možná Bitcoin Cash. Důležitá je komunitní podpora (kolik uživatelů danou měnu používá), jak kvalitní je infrastruktura a jak kvalitní jsou developeři. Bitcoin vede jednoznačně ve všech oblastech.

6. 11. 2017
Ptá se: Petr Galasovský

Dobrý den pane Brychto,

jaký je Váš předpoklad vývoje hodnoty v následujících měsících? Dá se očekávat další nárůst nebo nyní spíše stagnace po tak rychlém růstu? Děkuji

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Bitcoin čeká v polovině tohoto měsíce důležité dělení, které může jeho cenu výrazně rozkolísat oběma směry podle toho, jak hladce toto dělení proběhne. Listopad proto může být ještě docela divoký. Dlouhodobě má podle mého názoru bitcoin stále potenciál, ale letošní růst se už na cenách nad 7 tis. USD začíná zdát poněkud přehnaný. Bitcoinové burzy dnes nestíhají otevírat nové klientské účty a na trhu je spousta horkého kapitálu, který může velmi rychle odtéct. Korekce o nějakých 30 – 50 % může přijít prakticky kdykoli a nikdo se jí nemůže moc divit.

6. 11. 2017
Ptá se: Petr

Co rikate na kryptoměnu NEO

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Bohužel nesleduji.

6. 11. 2017
Ptá se: Karel Zapletal

Jsou kryptomeny vhodne k dlouhodobemu sporeni?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Jak pro koho. Pokud investujete jen tolik, kolik jste ochoten ztratit, tak to může být docela zajímavá součást investičního portfolia. Krypto (a hlavně BTC) podle mě má velký potenciál, ale je třeba si uvědomit, že se stále jedná především o jeden velký experiment. Nejste-li připraven na výkyvy v rozmezí desítek procent během jednoho dne, tak doporučuji držet se raději stranou.

6. 11. 2017
Ptá se: Jarda

Kde se ty bitcoiny berou?
Od koho se kupuji?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Růst peněžní nabídky v případě BTC probíhá takzvanou těžbou, kdy těžaři propůjčují systému vlastní výpočetní kapacitu (grafické karty, dedikovaný těžební hardware) k ověřování transakcí. Za to jsou odměněni každých cca deset minut novými bitcoiny. V současnosti roste počet bitcoinu v systému o 12,5 BTC/10 min. Růst peněžní nabídky BTC se do budoucna bude zpomalovat. Těžaři bitcoin prodávají k pokrytí vlastních nákladů + prodávají jej samozřejmě i všichni držitelé BTC, kteří se jej chtějí z jakéhokoli důvodu zbavit. K prodeji dochází většinou na bitcoinových burzách.

6. 11. 2017
Ptá se: Pavel Vaculík

Dobrý den, četl jsem, že se může virtuální měna Bitcoin dostat až ke 100 000,- dolarů za minci. Je to reálné, za předpokladu, že počet Bicoinů je předem omezen ? Myslím, že vývoj ceny je dnes dost spekulativní a negativní zprávy o měně mohou způsobit její rychlý pokles hodnoty.
Děkuji

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Pokud se bitcoin stane jednoho dne globálním finančním aktivem, jakým je dnes třeba zlato, reálné to je. Aktuálně dosahuje jen zhruba 1 % tržní kapitalizace zlata. Jestli se jím jednou skutečně stane, je ale otázka minimálně za 100 tis. dolarů :)

6. 11. 2017
Ptá se: Marie

Lze u kryptomen ocekavat v blizke dobe urcita "omezeni" ze strany soukromych bank, statu, ci jinych instituci?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Je to pravděpodobné. Čínská centrální banka například v září zakázala v zemi provozování bitcoinových burz. Cena BTC se v reakci na její rozhodnutí propadla o 30 % na 3 tis. dolarů.

6. 11. 2017
Ptá se: Bohumír

Dobrý den. Plánuju nakoupit Doge coin nebo Ripple. Myslíte si, že má smysl nakoupit takové měny, které mají hodnotu pod dolar a počkat si několik let? Které měny pod dolar by jste mi prosím doporučil?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Selže-li bitcoin, všechny ostatní měny pravděpodobně selžou s ním. Pokud ale selže většina ostatních měn, neznamená to nutně, že selhal také bitcoin. Pokud jde tedy o krypto, doporučuji jít s davem a raději příliš neexperimentovat. BTC je rizikový dost už sám o sobě. Doge i Ripple jsou tak levné z dobrého důvodu.

6. 11. 2017
Ptá se: Pavla Štrachová

Máte přehled o tom, které české banky blokují obchodní transakce s bicoinovými burzami a směnárnami a které jsou naopak v tom ohledu ke klientům vstřícné?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Bohužel nemám. Tipnul bych ale, že čím větší banka, tím větší problém bude s bitcoinem mít.

6. 11. 2017
Ptá se: Pavel Vaculík

Ve zprávách proběhla informace, že Vietnam, zakazuje obchodování a používání této měny a dalších virtuálnich měn Je to další země co zakazuje její obchodování. Jaký lze předpokládat vývoj v zakazování měny různými státy, především ve vyspělých ekonomikách ? Mohlo by to silněji ovlivňovat hodnotu Bitcoinu a dalších kryptoměn ? Děkuji

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Nemyslím si, že se ve vyspělých zemích vlády vydají podobným směrem jako ve Vietnamu nebo v Číně. Regulace ale rozhodně přijde, což ale nutně nemusí být na škodu, protože by tím krypto získalo legitimitu zejména v očích institucionálních investorů. Letošní září (zákaz burz v Číně) ukázalo, že se BTC s regulací umí docela dobře popasovat. Byl přeci jen konstruován tak, aby na něj vlády nemohly. Alespoň tedy na úrovni protokolu.

6. 11. 2017
Ptá se: Václav

V jakém případě mám své Bitcoiny prodat? Nastane doba, kdy začnou výrazně klesat?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Jste v pohodě s tím, když by se do konce měsíce propadla jejich cena na polovinu? Pokud ne, máte jich příliš a měl byste pravděpodobně část prodat. Bitcoin je docela odolný a do budoucna má potenciál. Při takto strmém růstu se ale jeho cena může prudce propadnout prakticky kdykoli. Například už v polovině tohoto měsíce, pokud jeho dělení neproběhne hladce.

6. 11. 2017
Ptá se: Honza

Dobrý den,
Rád bych se zeptal, jak podle Vás ovlivní trh BTC vstup CME a dalších velkých hráčů. Lze očekávat větší manipulaci s cenou než doposud?
Děkuji za opověď.

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Buy the rumor sell the news? Současný růst BTC může být do značné míry ovlivněn spekulacemi, že by do něj měly začít příští rok investovat prostřednictvím futures také institucionální investoři. Jakmile to bude možné, nepřekvapilo by mě, kdyby začala alespoň částečná likvidace zisků. Každopádně dlouhodobě mu to dle mého názoru může docela pomoci. Institucionální investoři si totiž dosud na expozici vůči kryptu sáhnout nemohli a zájem klientů pravděpodobně bude.

6. 11. 2017
Ptá se: Pan Tata

Co se stane s bitcoin kurzem po hardforku?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

To bych taky rád věděl. Ještě před pár týdny jsem se ale forku bál více než teď. Těžaři se snad budou chovat ekonomicky a větší část z nich doufám zůstane i nadále věrna současnému BTC. V každém případě je ale listopadový fork potenciálně letošním největším rizikem.

6. 11. 2017
Ptá se: Petr

Jakou hodnotu bude mít hodnotu Bitcoin Gold po forku? a Kde se ta hodnota bere?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Zatím jsme na zhruba 170 USD. Mrkněte sem... https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin-gold/
Některé burzy už nabízejí futures na BTG.

6. 11. 2017
Ptá se: Tonda Hájek

Jak to obecně vidíte s finanční gramotností nás, uživatelů papírových peněz ? Nejsme jenom zaslepení návykem na papírové peníze a virtuální peníze odsuzujeme tím, že ani jím nerozumíme ? Rozmíme vůbec penězům jako takovým ?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Strach z neznámého je z evolučního hlediska docela dobrá lidská vlastnost, takže bych to moc nedramatizoval. Každý holt nemusí být ekonom. Ani ekonomové se navíc často na tom, jak by měly fungovat peníze neshodnou, takže to těžko můžeme chtít po většině.

6. 11. 2017
Ptá se: Helena Vondráčková

Dobrý den,
Proč jsou pak virtuální peníze medializovány jen jako "anonymní peníze", za které se dají koupit drogy a zbraně nebo se poukazuje jen na finanční bublinu, či investiční letadlo? Všechny tyto neduhy jsou na nás léta praktikovány denně v současném světě papírových peněz.

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Neřekl bych, že jsou prezentovány jen negativně. Dá se najít i spousta kvalitních zdrojů, které se věnují pozitivním stránkám. Záleží hlavně na lidech, kteří o kryptu píší.

6. 11. 2017
Ptá se: Sagvan Tofi

Dobrý den, vznikala by infrastruktura (vývoj nových technologií, průmysl, služby..) v důsledku popularizace virtuálních peněz a technologie blockchainu, kdyby se jednalo jenom o krátkodobý experiment s apokalyptickým koncem, jak média a bankéři předpovídají ?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Infrastruktura vzniká proto, že kryptu lidí věří, vidí v něm potenciál a chtějí na tomto nově vznikajícím sektoru vydělat. Bitcoin už dnes reálně umí usnadnit život například lidem, kteří nemají přístup ke klasickému bankovnictví, ale mají mobilní telefon a přístup na internet. Ne všechny média a ne všichni bankéři se na BTC dívají skrz prsty.

6. 11. 2017
Ptá se: Tony

Dobrý den, máte nějaké informace o poškozených, kterým byl hackerským útokem odsaty bitcoiny a zdá se jim podařilo dosáhnout jejich navrácení nebo dosáhli jiné satisfakce od provozovatelů peněžních bran?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Pokud máte na mysli krach burzy Mt.Gox, tak je to stále v šetření. Sám jsem zvědav, jestli a kolik BTC se lidem vrátí. Moc optimisticky to ale nevidím. Jinak pokud někdo někomu hacke PC a ukradne mu jeho BTC, šance na jejich nalezení/vrácení se blíží nule.

6. 11. 2017
Ptá se: Libor

Dobry den,

co si myslite o neustalem deleni bitcoinu tzv. hardforky (Bitcoin cash, Bitcoin gold, v listopadu mozna dalsi)? Osobne vidim nejvetsi nebezpeci ve zmateni novych investoru, hlavne pokud dojde k forku v polovine listopadu (viz vyjadreni nekterych burz, ze bitcoin bude chain s nejvetsi hash power).

Dekuji za odpoved

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Forky jsou asi nezbytným důsledkem „občanské války“, která se momentálně v komunitě vede. Krátkodobě to může být průšvih a brzda dalšího vývoje, ale dlouhodobě se podle mě tímto mechanismem docela elegantně rozdělí všechny názorové tábory, které si tak budou moci pracovat na svých vlastních projektech. Čas ukáže, která vize byla tou správnou. Každopádně nečekám, že dělení bude v nějaké větší míře pokračovat. Veškerý spor se dnes vede jen o velikost bloků a decentralizaci miningu. Žádný další spor na obzoru není a další forky tedy pravděpodobně nikoho moc zajímat nebudou.

6. 11. 2017
Ptá se: Ferko

Dobry den,
na zaklade coho sa povazujete za experta?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Nepovažuji se za experta.

6. 11. 2017
Ptá se: Ondřej Valach

Dobrý den, je nějaký odhad, kolik lidí vlastní BTC? Nebo to je nezjistitelné? Díky O.Valach

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Nic takového nevíme. Ale například americká burza Coinbase (jedna z mnoha) eviduje přes 12 milionů zákazníků. Skoro se mi tomu ani nechce věřit.

6. 11. 2017
Ptá se: David

Estonsko uvažuje o vlastní kryptoměně. Můžu poprosit o komentář?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Státní kryptoměna je tak trochu oxymóron.

6. 11. 2017
Ptá se: František

Jak velká, či zda vůbec, je na Bitcoinu bublina? Ještě investovat, nebo už se stáhnout?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Jak jsem psal níže, počítejte s tím, že se může cena propadnout prakticky kdykoliv klidně na polovinu. Trh začíná podle mě sám sebe zase trochu předbíhat a chtělo by to zklidnění. Rozhodně se ale nesnažím tvrdit, že jsme na vrcholu aktuálního cyklu.

6. 11. 2017
Ptá se: Dušan S.

Dobrý den, mohu se zeptat kdo mi zaručí u kryptoměny bezpečnost?Celé to na mě působí jako nástroj podvodníků, oblibu v bitcoinu a narůstající hodnotu vidím na trhu jen díky tomu, že je pohyb nevystopovatelný a lehce si zločinecké organizace nakoupí bez rizika co potřebují. Pro upřesnění nejsem kritik, jen jsme si již zvykl v životě že vše je má rub i líc

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Bitcoin je na bázi protokolu bezpečný. Nikdo si žádný nový jen tak nevytvoří, nikdo vám jej neukradne (pokud vám neukradne váš privátní klíč). Pokud vám ale vinou vašeho špatného zabezpečení privátního klíče někdo bitcoiny ukradne, máte smůlu.

6. 11. 2017
Ptá se: Jerry

Dobrý den pane Brychto, nevíte proč jsem takový tupec a nekoupil jsem v roce 2009 1000BTC a raději jsem se vrhnul do podnikání s tabákem, kde je obvyklá marže cca 5-6%, samé kolky, kontroly, buzerace..? Děkuji za odpověď, ačkoliv vím, že jsem si v první větě do značné míry odpověděl sám. Ať se daří!

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Protože jste s jistotou nevěděl, že bude jeho cena růst. Prostě jste měl menší averzi vůči riziku. Na tom není nic špatného. Spousta lidí do krypta investovala a i v takto rostoucím trhu vinou špatných rozhodnutí o všechno přišla.

6. 11. 2017
Ptá se: Filip

Kde se bere u Bitcoinu jeho realna hodnota ? A jakym zpusobem je prepocitavana na normalni meny ? Na burzach ?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Ano, na burzách. Tam se střetávají nabízející s kupujícími a přesně tam se bere jeho cena/hodnota. Neviditelná ruka trhu zdá se úřaduje také ve světě kryptoměn.

6. 11. 2017
Ptá se: Ondra

Dobrý den,

není dnes jasné že se jedná spíše o spekulační nástroj než měnu?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Zatím pravděpodobně ano. Bitcoin ale aspiruje na to, stát se jednou skutečně všeobecně uznávaným platidlem. Tato spekulace, která vede k růstu ceny a do budoucna i k její stabilizaci, mu v tom může významně pomoci.

6. 11. 2017
Ptá se: kilgore trout

Dobrý den,
existuje v současné době pro ne úplně nerda možnost s vyšší mírou důvěry si zakoupit BitCoiny a případně jaké zprostředkovatele doporučujete?

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Řekl bych že ano. Stáhněte si bitcoinovou peněženku (třeba electrum) do nějakého starého a nepoužívaného PC a pošlete si na ni bitcoiny. Ty si kupte v bitcoinovém bankomatu nebo se zaregistrujte na některé z větších burz (Kraken, Bitstamp, Coinbase). Nic na tom není.

6. 11. 2017
Ptá se: Karel Kratěna

Dobrý den,

mohl byste doporučit nějaký prověřený subjekt od kterého nakoupit kryptoměny do peněženky/nebo na čip pro delší dobu uchování - ideálně LiteCoin a Ripple? Lez tyto kryptoměny potom jednoduše proměnit zpět na CZK? Tzn. Jaká je likvidita tohoto způsobu nákupu/prodeje kryptoměn.

Díky
KK

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Kraken, Bitstamp, Coinbase. Obchodování probíhá většinou v USD nebo EUR. Pokud si eura pošlete z burzy zpět na CZK účet, budou vám přepočteny kurzem vaší banky na CZK.

6. 11. 2017
Ptá se: stát

Dobrý den, kdybych chtěl používat bitcoin jako platidlo, stejně jako třeba platební kartu, platby přes internet a podobně, ve svém obchodě za nabízené zboží nebo službu, jak se k tomu staví stát ? Co všechno mohu čekat, že mi naháže pod nohy ?děkuji

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Zatím to není problém. Máte-li nějaké BTC, můžete za ně dnes nakupovat třeba na Alze bez jakýchkoli dodatečných překážek. Pokud chcete BTC přijímat, je rozumné je převádět ihned do CZK a nevystavovat se tak zbytečně kurzovému riziku. V ČR zatím platby kryptoměnami nijak regulovány nejsou.

6. 11. 2017
Ptá se: Petr A.

Dobry den,
co si prosim, myslite o Litecoin? Myslite, ze tahle kryptomena se muze v budoucnu zhodnotit podobne jako BTC? Nemyslim, ze LTC hodnota bude tak vysroubovana, jako soucasna hodnota LTC, ale jestli se da ocekavat podobne znasobeni, jako tomu bylo u BTC.
Dekuji a pekny den

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Litecoin je takový testovací píseček pro BTC, který sám o sobě nic inovativního nenabízí. Má ale docela solidní uživatelskou základnu, která z něj udělala malého bratra BTC, takže si své místo na slunci asi udrží. Sázka na BTC je ale bezpečnější.

6. 11. 2017
Ptá se: Tomáš

Dobrý den. Dá se koupit i třeba jen půlka bitcoinu nebo i jiný zlomek z celého čísla? Díky

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Nejen půlka. Bitcoin je momentálně dělitelný na osm desetinných míst.

6. 11. 2017
Ptá se: Martin Bečvář

Dobrý den,
nemáte pocit, že kryptoměny zažívají dobré období hlavně z důvodu, že je to jedna z mála cest, jak platit za nelegální zboží nebo služby na větší vzdálenosti? Pokud by kryptoměny neexistovali, tak by se tím podle mě mohla omezit i šance na vidělávání na kryptovirech nebo dětském pornu.

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Bohužel nemáme žádná tvrdá data, takže se můžeme jen domnívat. Objemy například na nelegálních tržištích jsou ale směšně malé v porovnání s tím, kolik BTC se denně v blockchainu pohne. Nějaká větší kriminální činnost je v BTC velmi obtížná. BTC je pseodonymní a jakmile chcete vyměnit BTC za EUR nebo USD, jste okamžitě na očích.

6. 11. 2017
Ptá se: Iggy

Co si myslíte o ekologické stopě těžení kryptoměr, kdy proudu, ale i přírodních zdrojů je enormní? Nemohl by i toto být důvod k regulaci? Děkuji.

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Myslím, že je stále nesrovnatelně menší v porovnání s ekologickou stopou celého finančního sektoru, který se pokouší nahradit. Nic lepšího a více prověřeného než těžbu a proof-of-work zatím bohužel nemáme.

6. 11. 2017
Ptá se: Martin

Dobrý den,
Jak je to se zdaněním zisku z prodeje, jak to v české legislativě funguje.
Děkuji.

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Nejsem daňař, ale podle mě 15 % ze zisku...

6. 11. 2017
Ptá se: Pan Šťoural

Dobrý den,
nevím jestli je "oficiální definice" bubliny, ale dejme tomu, že to je něco do čeho lidi investují, ne proto, že by věřili, že to má takovou hodnotu, ale doufají v tom, že budou jiní lidé investovat i nadále a oni se tak "svezou."
Proto by mě zajímalo, jakou reálnou hodnotu za bitcoinem jako takovým teď vidíte (ne za 10, 15,... let), vzhledem k tomu, co se dá za něj pořídit a vzhledem k tomu, že se (ještě/stále) nedá svévolně zasahovat do vlastnictví soukromých osob a povaha bitcoinu (blockchainu obecně) tak zatím není celá naplněna (např. nemožnost vedení exekuce apod)
P.S., prosím neodpovídejte mi stylem, že to má takovou hodnotu za kolik se to obchoduje atp., Finex si umím zkontrolovat sám a byť jsem "fanda" kryptoměn nemyslím si, že to reálně je v dnešní době tak hodnotné

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Moji odpověď jste bohužel předem vyloučil, takže nevím, co dál napsat. To že se vám cena nezdá je váš subjektivní názor. Cena je objektivní.

6. 11. 2017
Ptá se: Radim

Dobrý den,
Vidíte nějakou hranici, definující množstí transakcí vedených v kryptoměnách, která by už byla vnímána jako ohrožující standardní ekonomiku, např. kdy státy by vyhodnotily, že množství nezdanných transakcí přesahuje tolerovatelnou míru?
Díky

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Těžko říct. Zatím je BTC velmi malý. Protokol nyní zvládne okolo 10 transakcí za vteřinu. Visa a Mastercard dělají ve špičce až 80 tis. za vteřinu. Bitcoin však pomocí lightning network bude schopen v budoucnu zprocesovat v podstatě jakékoli množství transakcí. Nemám pocit, že by tím měl ale jakkoli ekonomiku ohrožovat. Spíše naopak.

6. 11. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den,

Co lidé za bitcoin kupují? Co se dá koupit? Je něco, od čeho může uživatele bitcoin osvobodit oproti užívání běžných měn?

Děkuji

Odpovídá: Jaroslav Brychta

Bitcoin je při běžných platbách stále používán docela málo. Momentálně je to hlavně spekulativní nástroj se zajímavým příslibem do budoucna. I tak si ale za něj dnes můžete koupit docela hodně. Auta, domy, letenky, hotely, elektroniku, jídlo, služby atd. Ekonomika je malá, ale roste. Výhodou jsou (i když ne zrovna teď, kdy je protokol zahlcen) nízké transakční poplatky, snadnost použití, rychlost platby, soukromí, nebo skutečnost, že můžete platit a přijímat platby bez toho, aniž byste měl bankovní účet.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy