Praha - Pojišťovny nehradí léčebné výlohy turistům, kteří se v rovníkové Africe nakazí virem eboly. Světová zdravotnická organizace (WHO) tam vyhlásila stav epidemie, takže toto riziko je ve výluce pojištění.
Pokud by se ale klient nakazil třeba někde na letišti mimo Afriku, pojišťovna by škodu proplatila. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.
"V rámci cestovního pojištění je standardně kryto i riziko související s nakažením ebolou. Pokud je ale v souvislosti s určitou nemocí vyhlášena epidemie, pak spadá případné nakažení touto nemocí u cestovního pojištění do výluk. V souvislosti s ebolou jde nyní o epidemii, která je potvrzená WHO," říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.
Pojišťovny se totiž rozhodují právě podle informací, které zveřejňují WHO či Ministerstvo zahraničních věcí. A ty nyní v této souvislosti upozorňují na tři země: Guineu, Libérii a Sierru Leone. Situace se může postupně měnit, země mohou přibývat, ale i ubývat.
Vědomé riziko nepojišťujeme
"Pokud WTO vyhlásí epidemii a klient cestuje do oblasti, ve které se epidemie vyskytuje, podstupuje vědomé riziko. Cestuje na vlastní nebezpečí. Pokud by došlo k nákaze ebolou před vyhlášením epidemie, jde o nahodilou událost, která je kryta pojištěním," vysvětluje mluvčí Generali Jiří Cívka.
Africké státy, ve kterých se ebola objevila, nejsou žádnými turistickými destinacemi typu Řecko nebo Chorvatsko, takže do nich jezdí velmi málo Čechů. "Jestliže by však někdo vyrazil do epicentra eboly nikoliv jako zdravotník, podléhající přísným hygienickým pravidlům, ale jako obchodník či dokonce turista baťůžkář, pak by princip nahodilosti popřel, a tím pádem by byl ve výluce," dodává mluvčí Allianz Václav Bálek.
Počet zemřelých pacientů s ebolou, většinou v Africe, vzrostl téměř na 4500 lidí. Míra úmrtnosti je nyní sedmdesát procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat pět až deset tisíc nových případů nákazy. V Česku zatím žádný případ zaznamenán nebyl.