Podezřelý na ebolu utrpěl v ČR trauma, stěžuje si Ghana

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2014 16:44
Záchranáři překryli studenta při odvozu z nádraží černým igelitem. Ghana chce podat stížnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ghanská vláda chce podat formální stížnost na postup českých úřadů při zajištění ghanského studenta, u kterého bylo podezření na nákazu ebolou. S odvoláním na ghanskou velvyslankyni v ČR to napsal server BBC News.

Záchranáři mladíka minulou sobotu při odvozu z pražského Hlavního nádraží překryli černou igelitovou fólií, z čehož student prý utrpěl trauma. Ministerstvo zahraničí podle mluvčí Johany Grohové zatím žádnou stížnost neobdrželo.

Student měl rýmu

Podle BBC incident, jehož záběry se objevily na videoserveru YouTube, vyvolal zděšení u mnoha Ghaňanů. Ghanu nezasáhla nynější epidemie eboly, která si v západní Africe už vyžádala přes 4000 mrtvých. Nejhorší situace je v Guineji, Sieře Leone a Libérii.

Student přiletěl do Prahy s projevy lehké rýmy. Na ruzyňském letišti ale nevyhledal doporučenou lékařskou prohlídku a byl následně zadržen na Hlavním nádraží, které kvůli tomu bylo částečně uzavřeno. Podezření na ebolu u něj testy ale nepotvrdily.

"Vyšetření nebylo proti jeho vůli. Muž byl sice překvapen, ale se zdravotníky spolupracoval a nijak se nebránil," řekl Martin Šalek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce, kam byl student převezen. "Situaci mu zdravotníci vysvětlili a on ji pochopil," dodal.

"Ministerstvo zahraničních věcí žádnou stížnost od ghanské vlády zatím neobdrželo. Pokud ji dostane, bude postupovat standardně jako v podobných případech," řekla Grohová.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) k incidentu uvedl, že ochrana občanů ČR je na prvním místě. Problém s ghanským občanem, u něhož se pak onemocnění ebolou nepotvrdilo, nespočíval podle jeho informací primárně v postupu českých úřadů, ať zdravotnických, či represivních, ale v tom, že dotyčný neuposlechl výzvy na letišti, utekl, nenechal se standardně vyšetřit a museli ho pak dohnat až na pražském hlavním nádraží.

Česko mělo zatím čtyři podezření

"Takže primárně si myslím, že ne úplně standardně postupoval ten dotyčný. Pevně věřím, že se záležitost vysvětlí a že vlády všech ostatních zemí, tak jako naše vláda by to chápala, pochopí, že opatření k zamezení šíření takto nebezpečné infekce jsou velmi důležitá a realizovat je musíme," řekl Němeček.

V Česku zatím byla čtyři podezření na nákazu ebolou, u nikoho se však nepotvrdilo. Kvůli epidemii této smrtelné choroby v západní Africe rozhodla ve středu Bezpečnostní rada státu o zavedení kontrol všech pasažérů přilétajících do Prahy.

Cestující v letadle vyplní příletovou kartu, v níž mimo jiné uvedou, kde se pohybovali v uplynulých 42 dnech, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění ebolou. Pokud v této době navštívili africké státy, kde je epidemie eboly na vzestupu, budou muset vyhledat na Letišti Václava Havla lékaře epidemiologické služby, bude jim změřena teplota a provedeno další vyšetření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy