Kvůli ebole hrozí Africe potravinová krize, varuje OSN

ČTK ČTK
16. 10. 2014 14:41
Spojeným národům se stále nepodařilo dostat k 750 000 lidí v nejhůře postižených západoafrických oblastech, kteří nutně potřebují jídlo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím/Ženeva - V souvislosti s epidemií eboly varoval Světový program pro výživu (WFP) před vznikem vážné potravinové krize v západní Africe.

Zmíněná organizace OSN, která ve světě pomáhá v boji proti hladu a podvýživě, uvedla, že se Spojeným národům stále nepodařilo dostat se k 750 000 lidí v nejhůře postižených západoafrických oblastech, kteří nutně potřebují jídlo.

Na Západě je šíření eboly nepravděpodobné

V USA a dalších západních zemích je rozsáhlé šíření eboly nepravděpodobné vzhledem ke kvalitnímu systému zdravotní péče, uvedla ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO).

WHO tak vyjádřila stejný názor jako ve středu americký prezident Barack Obama, podle něhož je riziko nakažení Američanů velmi nízké. Obama nicméně nařídil americkým zdravotnickým orgánům, aby rychleji reagovaly na výskyt choroby na území USA. Nakažená zdravotní sestra tam totiž byla vpuštěna na palubu letadla.

Vysoký představitel WHO Christopher Dye prohlásil, že přenos eboly do Spojených států a západní Evropy je "předmětem vážných obav". "Jsme ale přesvědčeni, že v Severní Americe a v západní Evropě jsou tak silné zdravotnické systémy, že v těchto oblastech je rozsáhlá epidemie nepravděpodobná," dodal podle zpravodajského serveru BBC News.

Pomoc potřebuje 1,3 milionu Afričanů

Světový program pro výživu uvedl, že jeho pomoc potřebuje 1,3 milionu lidí v nejhůře zasažených zemích Libérii, Sieře Leone a Guineji. "Doposud jsme poskytli potraviny 534 000 lidí a počítáme s tím, že je ještě tento měsíc dodáme dalším 600 000 až 700 000," řekla mluvčí WFP Bettina Lüscherová, kterou citovala agentura AP. "Tvrdě pracujeme na tom, abychom nakonec dosáhli 1,3 milionu potřebných," dodala.

WFP zajišťuje jídlo pacientům léčícím se s ebolou ve zdravotnických centrech, přeživším viru, kteří ještě nebyli z péče propuštěni, a také komunitám, jež jsou v karanténě nebo v nichž byl zaznamenán rozsáhlý přenos nákazy.

"Svět se mobilizuje. Musíme se dostat i do těch nejmenších vesniček v těch nejodlehlejších lokalitách," prohlásila Denise Brownová, která působí jako oblastní ředitelka WFP pro západní Afriku. "Vypadá to, že se situace ještě zhorší, než se začne zase zlepšovat. Nakolik se zhorší, to záleží na nás všech," dodala Brownová ve svém středečním prohlášení, tedy den před Světovým dnem výživy, jenž připadá na 16. října.

O ebole jedná i Brusel

V Bruselu budou ve čtvrtek o epidemii eboly jednat ministři zdravotnictví Evropské unie. Mluvit budou mimo jiné o přísnějších kontrolách cestujících a o možnosti vyslání více vojáků do západní Afriky k zastavení šíření viru.

Podle středeční informace Světové zdravotnické organizace zemřelo na nákazu nebezpečným virem 4493 lidí a situace v Guineji, Sieře Leone a Libérii se dál zhoršuje.

S potvrzením choroby nebo s podezřením na nákazu bylo hospitalizováno 8997 lidí v celkem sedmi zemích. Několik zdravotníků se nakazilo v USA a ve Španělsku, v Senegalu a Nigérii se zřejmě podařilo šíření viru zastavit, sdělila WHO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel nejstarší fotbalový reprezentant, Pazderovi bylo 92 let

Zemřel bývalý fotbalový útočník Arnošt Pazdera, jenž byl v 92 letech nejstarším žijícím reprezentantem. S odkazem na rodinu o tom ve čtvrtek informoval oficiální web Fotbalové asociace České republiky.

Pazderovo jméno je spojeno především se Spartou Praha, v jejímž dresu odehrál 597 zápasů a vstřelil 114 gólů. Na Letné získal v letech 1952 a 1965 mistrovské tituly.

V národním mužstvu odehrál Pazdera v 50. letech 19 zápasů a vstřelil tři branky. Nezapomenutelný byl jeho gól po sólu z půlky hřiště v utkání v Budapešti v roce 1956, kde Československo vyhrálo 4:2 a uštědřilo hvězdným Maďarům první domácí porážku po 13 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy