Američané žasnou. Ženu s ebolou doprovázel muž jen v košili

Zahraničí Zahraničí
16. 10. 2014 18:40
Web řeší, kdo je onen záhadný muž s deskami. A co dělal v těsné blízkosti infikované pacientky.
Foto: Aktuálně.cz

Atlanta - Druhé zdravotní sestře, která se ve Spojených státech při péči o nemocného pacienta nakazila virem smrtící eboly, pomáhal při nástupu do letadla zdravotnický tým v ochranných oblecích. A také záhadný muž oděný pouze do kalhot a košile.

Prokazují to snímky, které kdosi umístil na internet a z nichž se zdá, že muž bez jakékoliv ochrany s nakaženou ženou dokonce odcestoval.

Američané od té doby řeší nejen to, kdo je neznámý člověk s deskami, ale i to, co vlastně dělal v blízkosti pacientky infikované ebolou.

Navíc v době, kdy se svět obává propuknutí pandemie.

Pokud se autenticita fotografií potvrdí, půjde v krátké době již o čtvrté selhání systému, o němž americký prezident Barack Obama ještě před nedávnem tvrdil, že je nejlepší na světě, a který má Američany ochránit před katastrofou.  

Vyšlo totiž najevo, že první pacient, jenž ve Spojených státech nákaze krvácivou horečkou podlehl, přišel při prvních příznacích sám do nemocnice. Byl ale poslán domů s tím, že má běžnou chřipku.

Krom toho se při následné péči o Liberijce nakazily nejméně dvě zdravotní sestry, přičemž ta druhá byla tento týden vpuštěna na palubu komerčního letu, ačkoliv hlásila Středisku pro kontrolu nemocí (CDC) zvýšenou teplotu.

Také kvůli chaotické reakci pohotovostních týmů šéf Bílého domu svolává do Washingtonu zasedání krizového štábu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy