Zpolitizované gumy: Donald Trump vyzývá k bojkotu pneumatik Goodyear

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
20. 8. 2020 9:32
Americký prezident Donald Trump vyzval k bojkotu americké firmy na výrobu pneumatik Goodyear. Podle něj totiž zakázala svým zaměstnancům nosit čepice se sloganem jeho kampaně Make America Great Again (MAGA; Vraťme Americe její velikost).
Pneumatiky Goodyear (ilustrační foto).
Pneumatiky Goodyear (ilustrační foto). | Foto: Goodyear

Gumárenská společnost podle agentury Reuters uvedla, že zaměstnance vyzvala, aby nenosili na pracovišti žádné oblečení podporující některou z politických stran či hnutí.

"Nekupujte pneumatiky Goodyear. Oznámili zákaz čepic MAGA. Kupte si lepší pneumatiky za mnohem méně!" napsal Trump na Twitteru. "Pokud by za ně byla alternativa, nechal bych je na své limuzíně vyměnit," řekl reportérům.

Podle mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyové prezident ve svém tweetu vyjádřil znepokojení nad tím, že společnost zakázala oblečení s jeho sloganem Make America Great Again nebo jménem hnutí Blue Lives Matter (Na modrých životech záleží), které podporuje americké policisty, ale nikoli šaty a doplňky s nápisem Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), který označuje hnutí za práva černochů. "Goodyear musí svou (firemní) politiku vysvětlit," dodala McEnanyová.

Podle zpráv několika amerických médií firma Goodyear na školení v továrně v Kansasu zaměstnancům řekla, že oblečení s nápisem Make America Great Again považuje na pracovišti "za nepřijatelné".

Gumárenská společnost, která zaměstnává více než 60 000 lidí, popřela, že by obrázek, na který se zprávy odvolávají, pořídila nebo distribuovala ona. Nepopřela ale, že obrázek kdosi pořídil na jejím školení. Firma dále uvedla, že své zaměstnance obecně vyzývá, aby na pracovišti nedávali najevo podporu politickým stranám či kampaním. Viditelná podpora hnutím bojujícím za lidská práva a rovnoprávnost je nicméně ve společnosti nadále povolená.

Goodyear je americký výrobce pneumatik se sídlem ve státě Ohio. Podle agentury Reuters klesla hodnota akcií společnosti po Trumpově tweetu o šest procent, později ale akcie část ztrát smazaly.

Trumpa kvůli tweetu kritizoval demokratický senátor za Ohio Sherrod Brown. Podle něj je "naprosto opovrženíhodné, že prezident vyzývá k bojkotu americké společnosti …, která zaměstnává tisíce amerických dělníků". Trumpův demokratický protikandidát Joe Biden pak na Twitter napsal, že současný prezident může mít kvůli své malicherné politické křivdě na svědomí tisíce pracovních míst.

 

Právě se děje

Další zprávy