Zájem o nová auta v Česku nepatrně klesá. Lídrem trhu je Škoda, pohoršily si Volkswagen i Hyundai

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2018 15:03
Počet prodaných aut za první tři měsíce letošního roku oproti loňsku nepatrně klesl. Podepsaly se na tom i výsledky dvou ze tří nejprodávanějších značek - Volkswagen si pohoršil o 23 procent a Hyundai o 9 procent. Naopak lídr trhu, mladoboleslavská Škoda Auto, svou pozici ještě posílil.
Nejprodávanějším autem v České republice zůstává Škoda Octavia.
Nejprodávanějším autem v České republice zůstává Škoda Octavia. | Foto: Škoda Auto

Prodej nových osobních aut v ČR v prvním čtvrtletí klesl o 0,3 procenta na 67 873 vozů (za stejné období loňského roku to bylo 68 059 vozidel). První Škoda Auto zvýšila odbyt o 12 procent na 22 674 prodaných vozů. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Druhý Volkswagen zaznamenal pokles o 23 procent na 6263 aut a třetí Hyundai si v prodejích pohoršil o devět procent, když prodal 4551 vozů. Následují Ford, Dacia a Kia.

Podíl prodávaných aut s dieselovým motorem klesl na 32 procent z loňských 39 procent. Majoritu tvořily benzinové vozy s podílem přes 65 procent. Auta na CNG měla podíl necelé jedno procento. Nejprodávanější byly vozy SUV s 28 procenty trhu, následuje nižší střední třída s pětinovým podílem a malé vozy se 17 procenty.

Nejoblíbenějším modelem byla i letos Škoda Octavia (7047 aut), před fabií (5812) a rapidem (3740). Následuje Škoda Superb, VW Golf a novinka, Škoda Karoq. Pro kompaktní SUV se rozhodlo 1764 zájemců.

Prodej lehkých užitkových aut vzrostl o 1,2 procenta na 4567 vozidel. Vede Fiat s 608 prodanými vozy, druhý skončil Volkswagen a třetí je Peugeot. Nákladní auta hlásí pokles o dvě procenta na 2287 vozů. Nejvíce prodal DAF, Mercedes Benz a MAN. Registrace autobusů meziročně klesly o 7,7 procenta na 179 vozidel. První je Iveco před Mercedesem a SOR.

Poptávka po motocyklech klesla o 23,5 procenta na 2479 strojů První je Honda s prodejem 494 motocyklů, následuje CF Moto s 237 stroji a třetí KTM prodala 181 motorek.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 25 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy