Z nuly na sto pod 2,1 vteřiny? Tesla Model S Plaid+ je rychlá, ale s čísly fixluje

Martin Přibyl Martin Přibyl
10. 5. 2021 15:02
Nové Tesly Model S Plaid a Plaid+ mají být podle výrobce auty s nejlepším zrychlením z nuly na sto na světě. Dražší verze Plaid+ má stovku zvládnout za méně než 2,1 vteřiny. Jenže to má háček, Tesla totiž uvádí lehce „cinknutý“ údaj.
Tesla Model S Plaid
Tesla Model S Plaid | Foto: Tesla

Na pochybný marketing Tesly upozornil v jednom z nejnovějších videí youtuber Jason Fenske na svém kanálu Engineering Explained. Důvodem je ona pověstná hvězdička, která se z některých materiálů Tesly "záhadně" vytratila.

Pokud si otevřete konfigurátor Tesly a pokusíte si naspecifikovat Teslu Model S, dozvíte se mimo jiné, že ve verzích Plaid a Plaid+ auto zvládne zrychlit z nuly na sto za 2,1 vteřiny, v USA počítají s hodnotou 0-60 mil za hodinu (96 km/h) a časem 1,99 vteřiny. Číslo je uvedené naprosto upřímně bez žádné hvězdičky s doplňující vysvětlivkou. Jakmile ale půjdete hlouběji a pod technickými údaji kliknete na tlačítko Funkce, dostanete se k podrobnějším specifikacím a v nich již hvězdička u hodnoty zrychlení je.

Tesla pak v poznámce přiznává, že časy nezahrnují tzv. rollout. To je pojem z amerického sprintového závodění na čtvrt míle, který vychází z historického technického omezení při měření času. Jako prvotní okamžik času měření se v jeho případě nebere chvíle, kdy se auto rozjede, ale kdy překoná první měřící bod. Ten je dnes standardně posazen do vzdálenosti jedné stopy, tedy 30 centimetrů, od skutečné startovní pozice auta.

V takovém případě ale auto již určitou rychlostí jede. Fenske se odkazuje na test amerického magazínu Motortrend, ten zrychlení měří také po odečtení rolloutu, ale pomocí svých dat zvládne říct, jaký vliv to má na skutečný čas. V případě testovaného staršího Modelu S P100D rollout znamená, že auto po překonání jedné stopy jede již rychlostí 5,9 míle za hodinu, tedy asi 9,5 km/h. Toto prvotní zrychlení navíc zabere 0,26 vteřiny. To znamená, že po odečtení rolloutu uvádí firma spíše zrychlení z šesti na šedesát mil, resp. z 9,5 na 100 km/h.

Moderní měření samozřejmě umožňuje, aby se zrychlení měřilo od stání. Tesla se ale rozhodla rollout odečíst, dá se tušit, že proto, aby se v USA dostala pod magickou hranici dvou vteřin, a podle Fenskeho navíc zvýraznila rozdíl oproti levnější verzi Long Range, u níž v technických údajích hvězdičková poznámka s vysvětlivkou o odečtení rolloutu chybí.

Skutečné zrychlení z nuly na šedesát mil u Modelu S Plaid Fenske odhaduje na 2,19 vteřiny, v případě evropského z nuly na sto se dá počítat s 2,3 sekundy. Rollout by měl vždy čas zvýšit o konstantní hodnotu.

Podle žebříčku sestaveného pro rok 2021 britským magazínem Autoexpress však ani upravené hodnoty neberou Tesle titul nejrychleji akcelerujícího vozu na světě. Je však pravda, že rozdíl mezi superrychlým benzinovým Bugatti Chiron (z nuly na sto podle výrobce za 2,4 vteřiny) není již tak velký, jak by mohly zavádějící technické údaje Tesly naznačovat. Navíc se na trh chystá celá řada aut, která by Modelu S jeho titul mohla sebrat.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy