Nejvlivnější automobilky světa podle časopisu Time: Patří mezi ně Tesla i Volkswagen

Martin Přibyl Martin Přibyl
28. 4. 2021 16:10
Časopis Time zveřejnil svůj zcela nový žebříček stovky nejvlivnějších společností na světě. Není určen jejich obratem, prodeji, ziskem nebo hodnotou na kapitálových trzích, má se jednat o firmy, které mění svět kolem sebe a jejichž aktivity mají výjimečný dopad na celou planetu. Jsou mezi nimi čtyři automobilky, všechny s velkými čistě elektrickými plány.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

O žebříčku

Redakce pro první vydání svého žebříčku vybírala společnosti napříč obory. Kromě výrobců automobilů jsou mezi nimi třeba firmy Johnson & Johnson, Moderna a Pfizer/BioNTech, tedy výrobci vakcíny proti covidu-19, Zoom (autoři oblíbeného videokonferenčního nástroje), Roblox (on-line hry), Delta Airlines, Apple, Microsoft, Google, NBA, Sony, Nike, Adidas, Ikea, Lego, Netflix, Spotify, výrobce dronů DJI, NVidia a celá řada dalších. Vybrané stovce by se dalo vytknout především to, že se hodně zaměřuje na americký trh.

Firmy byly rozděleny do pěti kategorií, mezi průkopníky (pioneers), lídry, inovátory, titány a bořiče zavedených pořádků (disruptors).

 

Právě se děje

před 28 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy