Jedna vstupenka vyhraje motorku. Na výstavě jsou nádherné Jawy, ČZ i Pragy, ale i BMW

Černá Jawa "panelka" se sajdou, mimochodem první motorka, kterou si Radek Uhlíř koupil.
Poprvé na motorce jel v devíti letech. "Děda mě pak honil po louce, protože jsem neuměl zastavit. Ve 13 mi pak dovolil si z dílů z půdy postavit svou vlastní," říká sběratel Radek Uhlíř.
A to je ona, Jawa 555 sestavená tehdy 13tiletým Radkem. Na výstavu ji vytáhl z půdy, kde po desetiletí ležela. Když mu totiž bylo 16, začal si upravovat Jawu 50/23 Mustang.
Je milovníkem BMW, zde BMW R12 v civilní verzi...
... za ní pak armádní varianta.
Foto: Lukáš Bíba
Eva Srpová Eva Srpová
18. 6. 2021 6:03
Na výstavě Veteran Mania se prezentuje zhruba sto motocyklových veteránů, zejména z předválečného období. Většina pochází z Československa, takže nechybí samozřejmě Jawy, Čezety, ale ani Pragy, dva Ogary a nejstarší motorka na výstavě, Laurin & Klement Slavia z roku 1903. Expozice najdete na pražském Výstavišti a po skončení akce na začátku září se vylosuje jedna vstupenka, výhrou je ČZ 125 T.

"Někdo bude šťastnej, já smutnej, nerad se s motorkami loučím," směje se Radek Uhlíř. Sběratel, který na výstavu Veteran Mania poskytl zhruba 90 procent všech motorek, věnoval do soutěže svou Čezetu 125 T z roku 1949. Až akce 5. září skončí, vylosuje se jedna vstupenka, které se od začátku výstavy střádají, a jeden šťastlivec tohoto motoveterána získá.

Veteran Mania je první velká akce pro fanoušky motorismu, která se letos, v době ustávající pandemie koronaviru, koná. Na střeše Křižíkova pavilonu v holešovickém areálu Výstaviště Praha se vystavuje na sto motorek. Prostor je velkorysý, plocha má asi 6000 m2, takže i kdyby sem dorazilo naráz více lidí, tlačit se nebudete. 

Tím se výstava liší i od jiných expozic s motocyklovými veterány v různých zámcích nebo muzeích, kde se stroje většinou na sebe mačkají. Má to jen jedno úskalí - některé jsou na paletách pod stany, mnoho motorek však stojí venku pod širým nebem, a jakmile začne trochu pršet, hlídači je ihned balí pod plachty, aby cenné stroje ochránili.

Výstava je dělená na tři části, předválečnou, poválečnou a motorky s příběhem. Ze zhruba stovky motorek tu můžete z československé výroby obdivovat asi 40 Jaw, osm Čezet, dále Pragy či Ogary, Manet, motokolo Eska a Laurin & Klement Slavia z roku 1903, srdeční záležitostí pro Radka Uhlíře jsou motorky BMW (sám jako každodenní dopravní prostředek využívá BMW GS 1250 anebo skútr Aprilia do pražských ulic). A tak je tu velmi pestrá přehlídka motoveteránů BMW, DKW a Zündapp. Nechybí samozřejmě vojenské typy pro wehrmacht.

I milovníci Harleyů si přijdou na své, ty však poskytlo pražské dealerství této značky, které pomáhalo celou výstavu zorganizovat. A tak tu stojí samozřejmě také Jawason, motocykl, který před pěti lety vyrobili v Harleyi jako aprílový žert. Je to ostatně jedna z mála relativně nových motorek, jinak tu najdete stroje s datem výroby maximálně do poloviny 70. let.

Expozici jsme s Radkem Uhlířem prošli, podívejte se do galerie, co lze na výstavě vidět. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy